İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Zeki Bir Kızın Acı-Tatlı Mücadelesi; Gifted | Film İncelemesi

Son güncelleme tarihi 30 Ağustos 2020

Overall
4
 • Filme Verdiğim Puan
Sending
User Review
0% (0 votes)

Özet

Frank Adler (Chris Evans), Florida’nın bir kıyı kasabasında genç yeğeni Mary’i (Mckenna Grace) yetiştiren bekar bir adamdır. Mary yedi yaşında parlak zeki bir çocuktur. Frank, Mary’nin normal bir hayat sürmesini ister lakin annesi Boston’lı Evelyn (Lindsay Duncan) Mary’nin matematiğe olan hakimiyetini fark eder ve Frank’le Mary’yi birbirinden ayırmaya çalışır. Aile gerilimleri ve kopuklukları patladığında, amca ve yeğeni, ev sahibeleri ve yakın arkadaşları olan Roberta’dan (Octavia Spencer) ve talebesine olan alakası kısa müddette amcasıyla da aralarında bağ oluşmasına kapı aralayan Mary’nin öğretmeni Bonnie’den (Jenny Slate) destek görürler.

 • Çıkış Tarihi: 2017
  Ülke: ABD
  Yönetmeni: Marc Webb
  Süresi: 1 saat 41 dakika
  Kategorisi: Drama
  IMDb Puanı: 7,6

Birçoğumuz Chris Evans’ı, Marvel karakterlerinden olan, Kaptan Amerika, Steve Rogers karakteriyle tanıyoruz. Belki de, çoğumuz Kaptan Amerika filmiyle tanıdık ve çok geçmeden gönüllerde taht kurdu. Onu ilk olarak, 2005 yapımı, ilk Fantastik Dörtlü filminde, Alev Adam, Fireman olarak rol aldığı filmden de tanıyoruz. Açıkçası, ben ilk olarak burada tanıdım ve ne yalan söyleyeyim Chris’i o zaman gözüme kestirmiştim. Sonrasında, Kaptan Amerika karakteri ile birlikte, bendeki yerini sonsuzluğa tamamladı. 🙂

Süper kahramanların aksine, görüldüğü gibi Chris Evans’ın birçok romantik ve drama yüklü filmleri de mevcuttur. Onlardan bir tanesi de, izlediğinizde içinizi ısıtacak, aynı zamanda da hüzünlenmenize yol açacak drama yüklü Deha (Gifted) filmi. Filmin konusuna geçmeden önce, her zaman olduğu gibi birkaç bir şey söylemek istiyorum. Ben filmi, açıkça söylemek gerekirse Chris Evans için izledim. Adamın oyunculuğunu ve kendisini aşırı derece de sevdiğim için izlemem gerektiğini düşündüm. Aynı zamanda da, başrollerinde olunca da, kötü bir film beklemiyor insan haliyle. Tamam, birazdan konusuna değindiğimde, belki klasik bir konusu olduğunu düşünenleriniz olacak, hatta birçoğu gibi ben de öyle düşündüm, ama inanın izlediğinizde pişman olmayacağınız bir film Gifted. Dayı ile yeğen arasındaki aile bağlarını çok güzel bir şekilde işlenmiş.

Gifted, bir matematik dehası olan küçük Mary Adler’ın (Mckenna Grace), annesinin ölümünden sonra dayısı Frank Adler (Chris Evans) ile birlikte yaşadığı hayatı konu almaktadır. İlk başta, Mary’nin hayatı dayısı ile birlikte son derece huzurlu gitmektedir. Mary, tıpkı diğer çocuklar gibi normal bir okula gidiyor, normal bir hayat yaşıyordur, fakat Mary düşünüldüğü gibi normal bir çocuk değildir. Mary, tıpkı annesi gibi, bir matematik dehasıdır. Bu durum, okulda öğretmeni tarafından daha da belirgin hale getirilmiştir, ama Frank bu durumdan rahatsızdır. Çünkü kız kardeşinin kendisine vasiyet etmesiyle birlikte Frank, Mary’nin normal bir çocuk olarak büyümesi için elinden geleni yapmak ister.

Bunu yapmasının bir diğer nedeni de, Mary’nin deha olan annesi, bir iş üzerindeyken zor bir dönem geçirmiştir ve intihar etmiştir. Bu durum, Frank’ı endişelendirmektedir. Mary henüz okula yeni başlamış küçük bir çocuk olduğu için, onun çocukluğunu normal bir şekilde yaşamasını ve geleceğe dair güzel anılar bırakmasını istemektedir. Bir süre dilediği gibi rahatça yaşarlar, ama sonradan işler, tahmin edildiği gibi kötü bir hal alır. Bunun nedeni de, Mary’nin anneannesi, Frank’ın da annesinin, duruma el atmasıdır.

Evelyn Adler, torunu Mary’nin deha olduğunu öğrenir ve onu da tıpkı kızı gibi yetiştirmek ister. Bunun için, gücünün el verdiğince çabalamaktan geri durmaz. Frank ve Mary’nin yaşadıkları yere gider ve kızının ölümünden sonra yıllardır görmediği torununu almak ister. Frank, yeğeninin normal bir hayat sürmesi gerektiğini her defasında dile getirirken, Evelyn bunu kabul etmez. Bundan sonra, mahkeme kararıyla Mary’i Frank’tan almak ister. Burası o kadar hüzünlü ki, izlerken kesinlikle duygulanacaksınız. Aynı derece de, mahkemede Mary’nin babası da ortaya çıkar. Bunda, Evelyn’in de parmağı vardır. Sonuçta, ikisi de yıllardır görmedikleri, büyümesine yardımcı bile olmadıkları kızın, matematik dehası olduğunu öğrenince birden ortaya çıktı. (Menfaat değil de nedir?)

Bütün bunların farkında olan Frank, yeğenini vermemek için epeyce direnir, ama Evelyn Adler, maddi ve manevi açıdan ondan son derece üstündür. Bu yüzden Mary, Frank’ın yanından alınarak koruyucu bir aileye verilir. Bu durum bir süre daha devam eder ve dayı ve yeğenin mücadelesi zorluklara göğüs germeye başlar.

* * *

Gifted filmini izlerken hem gözyaşlarıma hâkim olamadım hem de gülümsemeden duramadım. Gerçekten, çok güzel bir film! Dayı ve yeğen ilişkisi harika! Size tavsiyem, konusu klasik diye izlememezlik etmemeniz, kesinlikle izlediğinizde pişman olmayacaksınız. 12 yaşındaki Mckenna Grace’in oyunculuğu son derece muazzam. Duyguları o kadar güzel yansıtıyor ki, küçük olmasına rağmen kesinlikle iyi bir iş çıkarmış. Oyunculuk, kesinlikle doğuştan gelen bir yetenek! Chris Evans ve minik kız birleştiğinde ortaya çok güzel bir film çıkmış. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim, filmin sonunda bir hastane kısmı var. En çok ağladığım yer orası. O kadar kalbe dokunuyor ki, insan onlar gibi orada bekleyip mutluluğu tatmak istiyor. Sırf o minicik kısım için bile film izlenebilir.

Son olarak, az önce resim ararken gördüğüm, Frank ve Mary arasında geçen tatlı bir konuşmayı da yazmadan geçemeyeceğim. Gerçekten, doğru ve güzel bir söz!

İnanç, düşündüğün ve hissettiğinle alakalı. Bildiğinle değil. Kafanı kullan. Ama bir şeylere inanmaktan da korkma. Hepimiz, ne kadar farklı olsak da, sonunda bir noktada buluşuruz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.