İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yapay Zekalar Tehdit Oluşturabilir Mi?; Tükeniş | Film İncelemesi

Son güncelleme tarihi 29 Ağustos 2020

Overall
3.5
 • Filme Verdiğim Puan
Sending
User Review
0% (0 votes)

Konusu

Uzaylı istilasına kafayı takmış olan bir aile babası, uzaydan gelen bir gücün dünyalıları yok etmeye başlaması üzerine en kötü kâbusuyla yüzleşir.

 • Çıkış Tarihi: 2018
  Orjinal İsmi: Extinction
  Yönetmeni:  Ben Young
  Süresi: 1 saat 35 dakika
  Kategorisi: Aksiyon/Drama/Bilim Kurgu
  IMDb Puanı: 5,8

Acaba uzaylı ve istilacı olan biz insanlar mıyız?

Peter (Michael Peña), eşi Alice (Lizzy Caplan) ve iki çocuklarıyla, Hanna (Amelia Crouch) ve Lucy (Erica Tremblay), sıradan bir hayat sürmektedir. İşine giderken, aynı zamanda büyük kızı Hanna’yla klasik baba-kız sorunları yaşar. Bir gün Peter, zihninde alışılmadık değişiklikler olduğunu fark eder. İlk olarak yaşadığı şehrin uzaylılar tarafından istila edildiğini görerek paniğe kapılır, ama sonradan bunun garip bir görüden başka bir şey olmadığını fark eder. Ailesine anlatmak istese de yapamaz. Zaman geçtikçe bu görüleri sonlanmak yerine daha da çoğalır. Kendisi ve ailesinin zarar gördüğünü görürken, zihninde bir şeylerin ters gittiğini anlar. Bir şeyler yapması gerektiğini fark ettiğinde, her şey için çok geç kalacaktır.

Aniden tıpkı zihninde gördüğü gibi bir istilaya uğrarlar. Gökten, garip uçan araçlarla gelen bir takım uzaylı gibi görünen kişiler şehri bombalamaya ve herkesi öldürmeye başlar. Gökten gelen bu kişilerde, insan boyutunda ama kafalarında böcek görümünde maskeler vardır. Şehirde yaşayan herkesin, küçük sıradan hayatları bir anda yok olur, can pazarı o andan sonra başlar.

Tükeniş filmi, bir buçuk saat uzunluğunda sıradan bir bilim kurgu filmiydi. Aslında, biz bir buçuk saat olarak izledik, ama düşünce açısından bu kadar az olmamalı diye düşünüyorum. Netflix’in sıradan bir bilim kurgu filmi kategorisine girmemeliydi, uğrunda sezonlarca dizi yapılabilirdi. Açıkçası, söyleyip söylememekte kararsızım, ama bunu söylemeden geçemeyeceğim ki, eğer filmi izlemediyseniz lütfen okumaya devam etmeyin, sizi rahatsız edecek, filmle ilgili bilgiler içerir.

GÖZ ATIN: Seni Duyarlarsa Seni Avlarlar; Sessiz Bir Yer | Film İncelemesi

Tükeniş filminin ilk yarım saati neler olduğunu anlamakta geçti. Peter oradan oraya anlamsız bakışlarla dolanırken, biz izleyiciler de kafamız karışık bir edayla izliyorduk. Aniden yaşadıkları şehir istila edildi. Peter’ın evine bir uzaylı girdi ve masanın altında saklanan küçük kız Lucy’e az kalsın zarar veriyordu, ama burnunun ucuna kadar girmesine rağmen zarar vermedi. Aksine, küçük kızın ‘Senden korkmuyorum’ demesiyle, ona dokunacaktı ki babası olaya el atıp kızını kurtardı. Açıkçası, o andan sonra o maskeli yaratıkların bir şekilde insan olabileceğini düşündük. Hatta annem, filmi annemle birlikte izledim, o maskelerin altında kişilerin kendileri olabileceğini dahi düşündü ki bu da olağan ve düşünülesi bir şeydi.

Daha sonra anlıyoruz ki, o maskeli yaratıkların içerisinden gerçekten de insanlar çıkıyor. Çünkü Peter, ailesiyle birlikte onlardan kaçarken birini yakalıyor ve onu öldürecekken yüzündeki böceğe benzeyen maskeyi çıkartıyor, içinden Miles adında bir adam çıkıyor.

Çok sonra, Peter ve orada yaşayan herkesin yapay zeka olduğunu öğreniyoruz ve aslında Mars’tan gelen bir grup gerçek insanın, Dünya’da yaşayan ‘Sentetik’ dedikleri, insanların yarattığı yapay zekaları incelemek için o araçlarla Dünyaya indiklerini öğreniyoruz. İnsanlar, yapay zekalara saldırıyordu, çünkü onlar hakkında hiçbir şey bilmiyorlardı. Yapay zekalarda duygu yüklü oldukları için birer insan konumuna bürünmüşlerdi.

Tükeniş filminin, bu konu açısından kesinlikle daha fazla üzerine düşülmesi gereken bir şey olduğunu düşünüyorum. Beynimde farklı şeyler yarattığını söylemeden geçemeyeceğim. Hem ürkütücü hem de etkileyici…

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.