İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yandaş – Veronica Roth; Seçimler Kim Olduğunu Belirler | Kitap İncelemesi

Son güncelleme tarihi 12 Ekim 2020

Overall
3.8
  • Kitaba Verdiğim Puan

Kitabın Günümüz Yayınevi: Artemis
Kitabın Yazarı: Veronica Roth
Yayınlanma Tarihi: 2013
Sayfa Sayısı: 528
Tür: Distopya/Fantastik

‘’Tek bir seçim kim olduğunu tanımlar.’’

Serinin üçüncü, final kitabı Yandaş için söylemek istediğim ilk şey ilk iki kitaptan başka bir kurguya dahil olduğu. Uyumsuz ve Kuralsız, Tris ve arkadaşlarının yaşadıkları dünya içerisinde olan düzeni gösterirken final kitabında aslında bu düzenin duvarların arkasında bulunan Büro tarafından tasarlandığını fark ediyoruz. Tris ile birlikte biz de neler olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Açıkçası bu durum benim zihnimi oldukça yordu. Neden bilmiyorum belki de benim ruh halimden de kaynaklanabilir. Okuduğum çoğu yorum içerisinde okurlar tarafından beğeniliyor, ama Yandaş kitabını ben pek beğenemedim açıkçası. Yine de neler olduğunu öğrenebilmek için kısa sürede sonlandırdım.

Yandaş, bu sefer Dört karakteri, yani Tobias Eaton’ın gözünden de okuduğumuz bir romandı. Final olarak düşündüğümüzde güzel bir final yapmıştı. Hoş, ikinci kitabı okuduğumda denk geldiğim bir yorumda en can alıcı bir spoiler yemiştim. Kişi resmen yaşanan o tek şeyi söylemişti. O zaman biraz canım sıkılmıştı bu duruma, ama okurken o kadar da kalbime işlemedi, bilmiyorum. Tamamen benden kaynaklanan bir durum da olabilir. Ayrıca son beklenen bir durumdu da. Tobias’ın da dediği gibi Tris’ten başka bir şey beklemek olmazdı.

Tobias’ın gözünden olayları görüp onun nasıl düşündüğünü okumak benim kitapta hoşuma giden detaylardan bir tanesiydi; özellikle de Tobias, yani Dört karakterini severken. Belki de bu sevgim filminde ki halinden de kaynaklı olabilir. 🙂 (Yeniden Bknz: canım Theo James.)Son kitaba kadar hala diline alışmakta zorlansam da bitirmiş olduğuma seviniyorum. Yazarın yazdığı Dört adındaki koleksiyon kitabı da elimde var, ama okuyup okumamakta kararsızım. Belki bir göz gezdirebilirim, okursam da kısa da olsa yorumda bulunabilirim. Neleri anlattığını merak etmiyor değilim. Kitap hakkında herhangi bir info bilmiyorum, arka yazısını da okumadım, seriyle birlikte aldım. Tris’ten sonrasını mı anlatıyor yoksa Tris’ten öncesini mi bunu okuyacak olmak güzel olabilir, sanırım bakacağım.

Bu kadar düşünceden sonra Yandaş kitabının konusundan bahsetmek istiyorum. Burada diğer kitapları okumamış olanlar için küçük de olsa spoilerler verebilirim, ama yine de fazla derine girmemeye çalışacağım. Ne kadar bilgi verirsem o kadar rahatsız olunabilir. Diğer kitapları okuduktan sonra ya da kitabı okuduktan sonra okursanız memnun olurum.

*

Yandaş, Jeanine’in ölümünden sonra Topluluksuzların lideri, Tobias’ın annesi Evelyn’in başa geçmesiyle şekilleniyor. Jeanine’in ölümü herkese özellikle de Uyumsuzlara derin bir nefes aldırır, fakat şimdi önlerinde daha önemli bir durum vardır. Edith Prior adındaki bir kadından duvarların arkasına dair bir bilgi aldıklarında hepsi şok içerisinde kalır. İzledikleri videoda Uyumsuzlar çoğunlukta olduğunda topluluk sisteminin değişeceği ve duvarların ardında başka bir yaşam olduğu söyleniyordur. Bu durum Tris’i heyecanlandırırken aynı şekilde korkutur. İşler düşündüklerinden de farklı bir yere varmaktadır.

Tris, Dört ve arkadaşları bir an önce Evelyn’in gözetiminden kaçmalıdırlar ve öğrendikleri bu bilgilerle harekete geçmelidirler. Tris, Uyumsuz olduğunu öğrendiği günden itibaren kendisinde bir bozukluk olduğunu düşünüyordur, ama aslında tam tersidir. Uyumsuzlar diğer herkesin aksine genetiği saf olan insanlardır. Edindiği bilgileri ve yaşadıklarını kabullenmekte zorlanan Tris zor bir sürece girmiştir. Hem nereden geldiğini öğrenmeli hem de bunca zamandır bildiği gerçeklerin aslında yalandan ibaret olduğunu kabullenmelidir. Ailesi dahi düşündüğü insanlar değildir.

Aşk hayatı ise bu yaşadıkları çerçevesinde sarsıntıda iken artık önemli olan hayatta kalmak değil, nereden geldiğini öğrenebilmektir.

Diğer Kitaplar;
1- Uyumsuz – Veronica Roth
2- Kuralsız – Veronica Roth
3- Yandaş – Veronica Roth
4- Dört – Veronica Roth (Koleksiyon Kitabı)

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.