İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Voldemort’un Dönüşü; Harry Potter ve Ateş Kadehi | Kitap İncelemesi

Son güncelleme tarihi 29 Ağustos 2020

Overall
5
 • Kitaba Verdiğim Puan
Sending
User Review
0% (0 votes)

Konusu

Harry, Hogwarts’ta dördüncü yılının başlamasına haftalar kala, Dursley’lerden zar zor izin alarak Quidditch Dünya Kupasını izlemek için Weasley’lere gider. Her şey yolunda giderken, Dünya kupası sonrasında beklemediği bir şeyle karşılaşır ve bu, yıl boyunca başına beklemediği olaylar açacaktır.

 • Kitabın Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
  Orijinal Adı: Harry Potter and Goblet On Fire
  Kitabın Yazarı: J. K. Rowling
  Kitabın İlk Basım Tarihi: 2000
  Sayfa Sayısı: 664
  Kategorisi: Fantastik/Macera

konusu

”Tuhaftır, eğer bir şeyden korkuyorsanız ve zamanı yavaşlatmak için her şeyi vermeye hazırsanız, zaman hızlanmak için tatsız bir alışkanlık edinir.”

Harry, Quidditch Dünya Kupasında yaşadığı olaydan sonra arkadaşlarıyla birlikte sağ salim okula döner. Açılış Şöleni’nde Okul müdürü Profesör Dumbledore bu yıl ilk kez yapılacak Üçbüyücü Turnuvası için öğrencileri bilgilendirirken, bu durum herkesi neşeyle birlikte meraklandırır. Bu Üçbüyücü Turnuvası kapsamında, ilk kez okula farklı okullardan öğrenciler davet edilmiştir. Durmstrang Enstitüsü öğrencileri ve Beauxbatons Sihir Akademisi öğrencileri.

Bu turnuvaya katılmak isteyen öğrenciler, yaşları 17 yaşından büyük olduğu sürece Ateş Kadehine isimlerini atarak turnuvaya katılmak için aday olurlar, aralarından sadece üçü seçilecektir. Fakat bir durum sonucu, ilk kez turnuvaya bir dördüncü de katılmıştır. Hogwarts Hufflepuff öğrencisi 17 yaşındaki Cedric Diggory, Durmstrang’dan Viktor Krum, Beauxbatons’dan Fleur Delacour ve dördüncü olarak da, Hogwarts Gryffindor öğrencisi Harry Potter’ın ismi kadehten çıkmıştır. Bu beklenmedik olay karşısında herkes şaşkına dönerken, kadehten ismi çıkan kişilerin geri dönüşü olmadığı için Harry’de bu tehlikeli üç oyunlarda yarışmak zorunda kalacaktır.

Oyunlar hakkında bildiği tek şey, son derece tehlikeli üç oyun oynaması gerekmektedir. O sırada Harry arkadaşlarıyla bu zorlu yolculukta hayatta kalmaya çabalarken, turnuva yüzünden arkadaşlarından bazıları ona inanmaz, aralarında anlaşmazlık olur. Fakat bu durum ilk görevden sonra normale dönecektir. Harry, geçen sene masum olduğunu kanıtladığı, vaftiz babası Sirius Black’le de mektuplar aracılığıyla iletişim halindedir. Yaşayan tek akrabasının olduğunu bilmek, onu biraz da olsa rahatlatacaktır. Onu, durumlardan mümkün olduğunca haberdar etmeye çalışır. Her yıl olduğu gibi, bu yılda Harry’i zorlu maceralar beklemektedir.

yorum

Kitaplardan yola çıkılarak yapılan filmlerde, kitaplarını okumadan filmini izlediysem, çoğu zaman hayal kırıklığına uğruyorum. Çünkü filmin sonrasında kitabı elime aldığımda, zihnimde ister istemez filmden kareler oluşuyor ve kitaba ayak uydurabilmem epey zorlaşıyor. Sonunda ayak uydurabiliyorum, evet, ama yine de insan zihni her olayda filmde gerçekleşen detaylara yoğunlaşıyor, bu sayede de kelimeleri kitabın zihnine yerleştirebilmek kolay olmuyor. Bu yüzden de, kitaplardan uyarlanan filmlerde, kitapların, filmlerden çok daha duygulu, çok daha etkili olduğunu savunuyorum. Ve ilk olarak, filmlerini izlemiş olan kitle olarak, Harry Potter kitaplarını okudukça, filmden ziyade kitaplarının muazzamlığına tutuluyorum.

Harry Potter’ın dördüncü kitabı, Harry Potter ve Ateş Kadehi kitabın’da da bunu yaşadım. Kelimeler akıp gitti, olaylar uzun olmasına rağmen nasıl geçtiğini anlamadım. Filminin aksine kitaba kendimi tamamen kaptırabildiğim gibi, bu nereden geldi, bu nasıl oldu diye sormadım, çünkü her şey sayfalar arasında saklıydı. Filminin aksine her şey daha derin, daha anlaşılır ve detaylıydı. Sanki aradığım her şey kitapta saklıydı ve daha önce okumadığım için kendime kızmadan edemedim. Eğer hala okumayanlarınız varsa mutlaka her kitabında söylediğim gibi, Harry Potter ve Ateş Kadehi kitabını da okuyun. Harry Potter’ı filmleriyle seven ben, serisini baştan bitirdiğimde ona daha fazla tutulacağımı hissediyorum. Bir şey, aynı anda hem güzel hem de korkutucu olabilir mi? Sanırım, bunu yavaş yavaş öğreneceğim. 🙂

      Alıntılar;

🍃 Sirrius başını salladı. “O, Crouch’un notunu senden iyi vermiş Ron. Bir adamın nasıl biri olduğunu anlamak istiyorsan, kendisiyle eşit olanlara değil astlarına nasıl muamele ettiğine bak.”

🍃 “Kalacak Minerva, çünkü anlaması gerek,” diye üsteledi Dumbledore. “Anlamak kabul etmenin ilk adımıdır ve iyileşme ancak kabulle gelir. Bu gece çektiği çileyi ona kimin yaşattığını, neyin yaşattığını bilmesi gerek.”

🍃 “… Acıyı bir süreliğine uyuşturmak, sonunda onu hissettiğinde daha da büyük acı çekmene yol açar.”

🍃 Hagrid’in dediği gibi, başa gelecek olan gelirdi… Ve ne zaman gelirse, o da o zaman karşısına çıkacaktı.

Serinin Sırası;

Harry Potter ve Felsefe Taşı | 1
Harry Potter ve Sırlar Odası | 2
Harry Potter ve Azkaban Tutsağı | 3
Harry Potter ve Ateş Kadehi | 4
Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı | 5
Harry Potter ve Melez Prens | 6
Harry Potter ve Ölüm Yadigarları | 7

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.