İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Üzerine Savaş Açılan Kız; Kırılmış (Soğuk Uyanış Serisi 2) | Kitap İncelemesi

Son güncelleme tarihi 29 Ağustos 2020

Overall
2.8
 • Kitaba Verdiğim Puan
Sending
User Review
0% (0 votes)

Konusu

Lia Khan, Auden’in başına gelen olaydan sonra kendisini suçlu hissederken, ailesinin de onu istemediğini öğrenmesinin üzerine evini terk eder ve Jude’un liderliğindeki mekalarla yaşamaya başlar. Lia artık bir insan olmasının yanı sıra, bir meka olduğunu kabullenmiştir.

 • Kitabın Günümüz Yayınevi: Martı Yayınları
  Orijinal Adı: Shattered
  Kitabın Yazarı:
   Robin Wasserman
  Kitabın Basım Tarihi: 2011
  Sayfa Sayısı: 368
  Kategorisi: Bilim Kurgu/Dram

KONUSU

‘’Artık hepimiz daha iyiyiz.’’

Auden’in başına gelenlerden sonra Lia, tamamen Jude önderliğinde mekaların oluşturduğu gruba katılmıştır. Artık bir insan, yani org olmadığını, tamamen bir makine olduğunu kabullenmiştir. Bununla birlikte, Orglar ve mekalarla olan savaş da tam da burada başlayacaktır. Bir gün, Riley’le göreve giden Lia, beklemediği bir anda biyolojik bir saldırı sonucunda 42 orgun ölmesiyle sonuçlanan bir olayın içerisinde yer alır. Bu olayla hiçbir alakası olmadığı halde bir şekilde tüm bu olay üzerine atılacaktır. Auden’in de katıldığı Rai Savona önderliğinde orglarla yürüttüğü İnsan Kardeşlik’i adı altındaki grubu mekalara savaş açacaktır ve Lia, Jude ve Riley’le birlikte tüm bunların üstesinden gelmek zorundadır. Peki, herkes Lia Khan’a savaş açmışken bunu başarabilmek ne kadar mümkündür?

İlk kitabının aksine fazlasıyla durağan geçen bir kitaptı Kırılmış. İlk kitabı Donmuş’u sekiz günde bitirmiştim, (yine benim yavaş okumamdan kaynaklı tabii) bunu ise on sekiz günde zorlukla bitirebildim. Kurgusu kötü değil elbette, sadece o kadar yavaş geçti ki sanki bu ikinci kitap karakterlerin derinine inmek ve Lia Khan’ın meka hayatının nasıl olduğunu göstermek için bir ara kitap niteliğindeydi. Açıkçası epey zamanımı alsa da okuyabilmiş olmak beni yine de mutlu ediyor.

Kırılmış kitabında, ilk kitabının aksine fazla aksiyon olmasa da, söylediğim gibi, ilk kitabın aksine, Lia’nın meka hayatına alışması, onunla birlikte ilk kitapta uyum sağlayamadığı kişilerle bu kitapta birlikte hareket etmesi söz konusu. Jude, Riley ve Ani gibi ilk kitapta sadece sözü geçen, küçük bir kulüp kurmuş gibi hareket eden meka takımı, şimdi Lia’yla birlikte büyük bir amaç uğruna savaşıyor. Bu amaç da BioMax’ın kurduğu nesillerini korumak. Auden ve Rai Savona’nın kurduğu İnsan Kardeşliği grubu mekaları yok etmeyi amaçlamaktadır. Lia ve meka grubunun amacı da, onları durdurmak. Lia’nın baş etmesi gereken çok fazla şey vardır ve hepsinin üstesinden gelebilmesi için de güce ihtiyacı vardır.

Bazı yorumlara baktığımda kitabı beğenmişler, ama ben pek beğenemedim, yine de üçüncü kitabında neler olduğunu merak ediyorum.

         Alıntılar;

🍃 “İnsanlara oyuncak gibi davranmaya başlarsan, içleriyle oynarsan, her zaman hasar olur.”

🍃 “Sırf sen istiyorsun diye insanlar değişmez.”

🍃 “Sadakat alengirli bir iştir,” dedi Ben. “Sen birisine veriyorsun diye, onların da sana aynı sadakati gösterecekleri anlamına
gelmiyor.”

SERİNİN SIRALAMASI
Donmuş (Soğuk Uyanış Serisi 1)
Kırılmış (Soğuk Uyanış Serisi 2)
Parçalanmış (Soğuk Uyanış Serisi 3)

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.