İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tutulma – Stephenie Meyer; Alacakaranlık Serisi 3 | Kitap İncelemesi

tutulma

”Bu ölüm sessizliği sırasında her şey bir anda yerli yerine oturdu. Edward’ın bilmemi istemediği bir şeydi. Jacob’ın ise benden saklamak istemediği bir şeydi. Cullenlar’ın ve kurtların ormanda olduğu ve iki taraf için de aynı derece de tehlikeli olan bir şey… Beklediğim ve bir daha olacağını bildiğim, ama asla olmasını dilemeyeceğim bir şeydi bu. Asla bitmeyecekti, değil mi?”

Bella Swan ve Edward Cullen’ın efsanevi aşkının çemberine beklenmedik bir üye katılıyor; Jacob Black.

Alacakaranlık serisi, üçüncü kitap Tutulma ile hız kesmeden devam ediyor. Yeniay kitabında yaşananlardan sonra Bella, Edward’ı kaybetmenin eşiğinde yeni kararlar almıştır. Onsuz nefes dahi alamayacağını artık biliyordur. Edward da Bella’nın kendisi için ne kadar önem arz ettiğinin farkındadır. Birbirlerine koparılmayacak bir bağ ile bağlanmışlardır. İtalya’da Volturilerle yaşadıkları, Bella’nın vampir olma hayalini bir tık ilerletmiş, bunu bir zorunluluk olarak görmelerine sebep olmuştur ki Bella için bunun bir önemi yoktur. Edward ise olabilecekler için başından beri korkuyordur. Onun sıcacık, insan bedeninde kalmasına razıdır. Tabii Bella yaşlılığın ve Edward’ın aksine bir gün ölebileceği düşüncesine katlanamıyordur.

Volturiler aracılığıyla Bella’nın vampir olmasını bir süre ileri tarihe almışlardır. Birkaç ay sonra Bella, liseden mezun olacaktır ve bu iş tamamen son bulacaktır. Ama o zamana kadar başlarından sorun eksik olmayacaktır.

Seattle bir dizi gizemli cinayetle çalkalanırken ve hain vampir intikam peşinde koşarken, Bella yine kendisini tehlikenin tam ortasında bulur. Bütün bunların arasında, bir de Edward’a duyduğu aşk ve Jacob’la olan arkadaşlığı arasında seçim yapmak zorunda kalır. Vereceği kararın, vampirler ve kurt adamlar arasında yıllardır süregelen mücadeleyi körükleyeceğinin de farkındadır. Mezuniyet günü hızla yaklaşırken Bella’nın vermesi gereken bir karar daha vardır: hayat ya da ölüm. Ama artık onun için bu iki kavram birbirine karışmıştır.

Bella ve Edward için bir süre her şey yolunda gidiyordur. Ayrılıklarının üzerine birbirleri için ne kadar da değerli olduklarını anlamış, artık ne olursa olsun beraber kalma sözlerini gerçekleştiriyorlardır. Tabii vampirler ve onlarla arkadaşlık kuran insanlar için normal bir hayat söz konusu değildir. Bununla birlikte Bella, Jacob ile olan arkadaşlığını da elinden geldiğince yakın tutuyordur. Edward’ın gittiği dönemlerde, karanlık kuyusundan çıkmasını ve yeniden hayata tutunmasını sağlayan ondan başkası değildir. Bunu bilen Edward da elinden geldiğince bu arkadaşlığı destekliyordur. Sevdiği kadın için her şeyin en iyisini istiyordur ve onun mutlu olması ve hayatta kalabilmesi için her şeye razı gelmeye hazırdır.

Her şey bir süre de olsa yolunda giderken, Seattle’da gerçekleşen cinayetler dikkat çekmeye başlamıştır. Tüm bunların Bella’nın peşinde olan vampir Victoria’nın eseri olduğunu anlamaları fazla uzun sürmez. Victoria, kendisine vampirlerden oluşan bir ordu yaratıyordur ve Bella’nın peşine düşmek için zaman kolluyordur. Bu sırada yaşanan bu planlardan Alice’in haberi olmuyordur, çünkü görü yeteneği yeni doğan vampirlerde işe yaramıyordur. Edward’ın yapması gereken tek şey Bella’yı korumak ve daha güvenli bir yere götürmektir. Cullenlar, bu durumun daha sağlıklı olabilmesi için kurt adamlardan yardım ister. Bella ile Jacob’ın arasında ilişki, kurt adamların anlaşmayı kabul etmelerinde bir sorun çıkarmaz.

Bella yaşanan tüm bu sorunlarda kendisini suçluyordur. Bir yandan vampir olamadığın için sevdiklerine yardım edemediğini, bir yandan da tüm bunların kendisi yüzünden olmasının verdiği suçluluğu düşünüyordur. Kendisi yüzünden sevdikleri zarar görecektir. Kendisinden çok Edward’ı, sonrasında da Jacob’ı düşünüyordur. Zihni oldukça karışmıştır. Ne düşüneceğini veya ne yapacağını bilemiyordur. En azından tüm bu sorunlar çerçevesinde Charlie’yi düşünmek zorunda kalmayacaktır. Her şeyden habersiz Charlie, Jacob’ın babası Billy Black’in yanında sıradan bir insan günü geçirecektir. En güvenli olduğu şekilde…

Büyük gün geldiğinde Edward, sevdiği kadını saklamak için her yolu denese de başarılı olamayacak, hayatının düellosunu gerçekleştirecektir.

*

Alacakaranlık Tutulma kitabı, bir nevi Jacob ve Bella’nın kaderlerini tamamen değiştirebilecek bir kitap diyebiliriz. Bella, Edward’a sonsuz bağlandığını biliyordur, ama Jacob’ı da görmezden gelemeyecek kadar seviyordur. Jacob da onu geri dönülemez bir şekilde seviyordur, ama aralarında engel vardır elbette. Ah bu üçüncü kitapta tamamen bir aşk üçgeni vardı. Ne gerek vardı bilmiyorum, tamam yaptın, ama neden o kadar abartıyorsun? Sırf Jacob’ın ölmesini istemediği için Bella ile deli gibi öpüşmek nedir? Tamam, soğukta ısıttı, tamam donarak ölmesini istemediği için Edward’ın gözü önünde aynı tulumda yattılar, ki bu bile Edward için aşırı korkunç bir şey, neden bu kadarla sınırlı kalmadın ki Stephenie Meyer? Bu aldatmak değil de nedir? Ah Edward balım da anlayışla karşılıyor ya çıldırırsın! Edward balım, vallahi de billahi de Bella seni hak etmiyor ya. Yemin ediyorum o sayfaları okurken tilt oldum. Kriz geçirdim…

Tamam aksiyon vardı, kurt adamlar ve yeni doğan vampirler savaştı vs de Bella’yı Jacob’a aşık etmek nedir ya? Tüm bu aksiyonun içinde bu bana nedense gereksiz geldi. Tamamen kitabı uzatmakla alakalı bir durum olarak geldi. Tamam, sevdi, uzaktan sev nedir bu kadar yakın olmak? Her neyse, diyeceğim o ki beni oldukça sinir etti. Bella’ya gıcık olmamak elde değil zaten… Bir vampir olsa da hepimiz kurtulsak.

Bonus olarak da son kısımda Jacob’ın bölümü var. Jacob’ın ağzından anlatılıyor. Jacob balım da çok acı çekiyor, işte hep Bella’nın aptal kararsızlığı yüzünden… Bu kadar kararsız birisi görmedim ben ya. Resmen sinir olmayalım da ne yapalım?

Ayrıca, Tutulma kitabının sonlarında Volturie’den Jane’i görüyoruz, bununla birlikte yeni doğan vampirler hakkında az çok bilgi sahibi oluyoruz. Son kitabını okumak için sabırsızlanıyorum. Üstelik bu sefer Edward ve Bella’nın düğünü de var. 🙂

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.