İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tiny Pretty Things 1. Sezon; Başarının Anahtarı | Dizi İncelemesi

Son güncelleme tarihi 17 Ağustos 2021

HİÇBİR BAŞARI ÇABALAMADAN ELDE EDİLMİYOR

Tiny Pretty Things, Archer Bale Okulu’nda gizemli bir şekilde çatıdan düşerek komaya giren Cassie Shore’un (Anna Maiche) ardından yaşananları konu alıyor. Cassie’nin düşüşünün ardından yedekte bulunan Neveah Stroyer’in (Kylie Jefferson) hayalleri henüz son bulmamıştır. Aksine kaybettiğini düşündüğü anda hayallerindeki okul olan Archer Bale Okulu’na çağrılmıştır. Neveah, ruhundaki dans aşkını baleyle harmanlayarak geleceğine yön vermeye çalışırken başına geleceklerden habersizdir.

Tiny Pretty Things, arkadaşlığın, ihanetin, hırsın ve sanatın insanları nereye taşıyabileceğini gösteren harika bir diziydi. İlk sezonu olmasına rağmen beni oldukça etkiledi ve baleye dair hevesimi artırdı diyebilirim. Müzikleri, profesyonel bale koreografileri, dansları, enerjisi ve karakterleriyle yeni sezonunu iple çektiğim bir dizi haline geldi. Neveah’ın geldiği ilk anda okula ayak uydurmaya çalışması, sıkıntıları, diğer öğrencilerin hayata tutunma çabası beni oldukça etkiledi. Bale konusu o kadar derindi ki kendimi tamamen dans okulunun bir parçası gibi hissettim. Oyuncu kalitesi harikaydı. Bölümler boyunca tüm hisleri sonuna kadar alabiliyorsunuz. Her bir karakterin bambaşka ruhunu görebiliyorsunuz.

Neveah’ın hayallerine adım atmasından sonra yaşadığı hayal kırıklığını ve sonrasında arkadaşlarından ve ailesinden aldığı destekle yeniden ayağa kalktığını görüyorsunuz. Bette’nin, profesyonel bale dansçısı ablası Delia’nın nasıl da gölgesinde kaldığını hissediyorsunuz. Bununla birlikte geleceğini mahvedecek olsa da hırsına yenik düşmesini izliyorsunuz. June’un bale, başarı ve annesi arasında nasıl da sıkışıp kaldığını görüyorsunuz.

Nabil’in, hem kız arkadaşı Cassie’nin üzerindeki bilinmezliği hem de etrafında onu suçlayan insanlarla yaşamasının ne kadar da gergin olduğunu hissediyorsunuz. Bir balet olarak Oren’ın kilo sorununu, Shane’in kimliğini arama çabasını izliyorsunuz. En önemlisi de dünyanın en seçkin okulu olan Archer Bale Okulu’nun aslında dışarıdan görüldüğü gibi muhteşem olmadığını idrak ediyorsunuz.

Her şeyde olduğu gibi hiçbir şey dışarıdan göründüğü gibi değildir. Cassie’nin düşüşü tüm sezon boyunca işleniyor ve aslında fark ediyoruz ki Cassie sevilmeyen bir kız. Başarısının verdiği güvenle insanlar arasında gözde olan, ama herkes tarafından kıskanılan bir karakter. Gerçek hayatta da öyle değil mi? Bir şeyde ne kadar iyi olursanız olun, etrafınızdaki bazı insanlar başarılarınızı kıskanır hale gelir. Gerçi dizinin sonlarına doğru açıkçası Cassie’nin gerçekten de sevilecek bir karakter olmadığını görüyorsunuz. En azından bana göre öyleydi. Özellikle de son sahnede bence olanların sorumlusu Cassie. 🙂 Tabii Archer Bale Okulu’nda hırslar kesinlikle ön planda oluyor ve her bir karakter geleceği uğruna bir şeyler yapmaktan çekinmiyorlar. Bunlar, kendilerini veya insanları incitecek detaylar olsa dahi…

KARAKTERLER

  • -Anna Maiche (Cassie)
  • -Kylie Jefferson (Neveah)
  • -Casimere Jollette (Bette)
  • -Brennan Clost (Shane)
  • -Barton Cowperthwaite (Oren)
  • -Daniela Norman (June)
  • -Michael Hsu Rosen (Nabil)

Tiny Pretty Things, Netflix’in orijinal dizisi. Birinci sezonda 10 bölüm var ve her bölüm 1 saat uzunluğunda. Her bölümde bir an bile aksiyon durulmuyor. Sürekli olarak öğrencilerin baleye dair eğitimlerine, acılarına ve savaşlarına tanık oluyorsunuz. Aynı zamanda baş karakterimiz Kylie Jefferson (Neveah) da, gerçek hayatta bir bale sanatçısı. Başarı uğruna her şeylerini feda ettiklerini görüyorsunuz ve hırsın acısını kötü bir şekilde tatmalarına şahit oluyorsunuz. Özellikle Müdire Madam Monique DuBios’ın karanlık geçmişiyle ne kadar ileri gidebileceğini izliyorsunuz. Dediğim gibi dizide her bir karakterin kendine has derinliği vardı ve hepsi de birbirinden ilgi çekiciydi. Memur Isabel Cruz’un hikâyesi dahi dizide eğreti durmamış. Onun da bir kayıp hikâyesi vardı ve ruhunu iyileştirmesinin bir yolunu bir şekilde buluyordu.

Son olarak şunu da söylemeden geçmeyeceğim, ben bu tür müzikal dizilerden hoşlandığım için bir an bile sıkılmadım. Eğer bu tür dizilerden hoşlanmıyorsanız size iyi gelmeyebilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.