İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

The A List 1&2. Sezon; Akıl Oyunları Başlasın! | Dizi İncelemesi

Son güncelleme tarihi 27 Ağustos 2021

Merhabalar, yeniden annemle izlediğim diziler listesinde, diğer bir dizi olan The A List dizisinin incelemesinde daha sizlerleyim. Netflix’te iki sezonu mevcut ve ilk sezon 13 bölüm, ikinci sezon 8 bölüm olmak üzere toplamda 21 bölümden oluşuyor. Her bölüm ortalama yarım saat uzunlukta olduğu için bitirmesi fazla zamanımızı almadı. Kurgu itibariyle de ortalama bir konuya sahip olduğunu baştan belirtmek istiyorum. Yine de Netflix platformunda ailenizle zamanınızı güzel bir şekilde geçireceğiniz bir dizi. Aynı zamanda doğaüstü olması, biz izleyiciler olarak neler olacağını merak etmemizi sağlıyor.

BBC iPlayer aracılığıyla 2018’de yayınlanmaya başlayan The A List, bir grup gencin Peregrine adasına yatılı kampa gitmesiyle başlıyor. İlk zamanlar her şey normal seyrinde ilerlerken zaman geçtikçe adada ve insanlarda garip farklılıklar olduğu anlaşıldığında zihinlerini açık tutmak sandıkları kadar kolay olmayacaktır.

Peregrine adasında her şey normal seyrinde ilerliyordur. Bir grup genç, yaz tatillerini kampta geçirmek için anlaşmış, bu doğa harikası yerde hem arkadaşlıklarını kuvvetlendirecek hem de kişisel deneyimlerini yaşayacaklardır. Tabii ki bu gençlerin arasında aşk da kaçınılmaz olacaktır. Bu genç grubunun içinde her kişilikte insan vardır. Mia (Lisa Ambalavanar) esas kız ve aynı zamanda popülerdir, Dev (Jacob Dudman) esas oğlan, yakışıklı ve esas kızı alacak olan kişidir, fakat güzel geçmesi gereken kamp gezisinde olaylar hiç de tahmin edildiği gibi ilerlemeyecektir.

Bir kovanda iki kraliçe arı olmaz. Üstelik, bu kraliçe arılardan biri geçmişinde ezilmiş ve görmezden gelinmişse…

Mia & Amber

Geçmişinde ezilmiş ve hiçbir arkadaş grubuna uyum sağlayamamış insanlar, kendilerine yüksek mevkilerde fırsat verildiğinde geçmişin acısını çıkarmaktan geri durmazlar. Ellerinden geldiğince kendi yaşadıkları acıları başkalarından çıkarmaya başlar, bununla zevk alarak özgüvensiz ruhlarını özgüven zannettikleri duyguyla beslemeye başlarlar. Bu da insanlara psikolojik oranda işkence ederken önemli olduklarını hissettirir. Ne acizdir ki bu şekilde yaparak daha da çirkin olduklarının farkına varmazlar. Tıpkı Amber (Ellie Duckles) görünümlü Midge (Indianna Ryan) adındaki genç kız gibi…

Amber, bu yaz kampına sonradan katılan, sarışın, güzel, çekici ve ortama girdiğinde uyum sağlamayı bilen genç bir kızdır. Mia ise feribot aracılığıyla diğer kişilerle adaya gelen esmer güzelimizdir. Mia, ilk anlarda bulunduğu ortama ayak uydurmaya çalışırken Dev’i gördüğünde ondan etkilenir, ama geçmişten gelen popülaritesinin verdiği özgüven ile kendisini ağırdan satmayı da bilir. Kampın verdiği gerekçelerle birlik ve arkadaş olmak önemlidir. Mags (Nneka Okoye) ve Dave (Cian Barry) de, her yıl gerçekleşen bu kampın, yetişkin olarak çocukların ne yapıp ne yapmayacaklarını kontrol eden liderlerdir. İlk başlarda her şey yolundadır, fakat Mia, Amber’da bir gariplik olduğunu fark eder.

İlk olarak Amber geceleri uyumuyordur. Bununla birlikte konuşmaya başladığı, neşe dolu kız arkadaşı Kayleigh’nin (Savannah Baker) bir anda ondan uzaklaşarak Amber’ın dediklerini yapması sonucunda şüpheleri daha da artar. Amber, korkunç bir şekilde Kayleigh’e çok sevdiği saçlarını kestirttiğinde bir şeylerin ters gittiğini anlar. Ama hiçbir şey yapamaz, çünkü o andan itibaren Amber zihnini kontrol ettiği herkesi kendi himayesi altına toplamaya başlar. En büyük amacı da, kendini beğenmiş Mia’yı utanç verici duruma düşürerek kendinden şüphe etmesini sağlamak.

Mia & Kayleigh

Bu zihin oyunlarının gerçek nedenini ve Amber’ın aslında kim olduğunu birinci sezonun ilerleyen bölümlerinde anlıyoruz. Amber, kampta bulunan insanların zihinlerini kontrol edebiliyordur. Birkaç kişi hariç, özellikle de Mia’nın zihnini. Mia, kontrolü dışı yaşananlar doğrultusunda dibe battığında oradan çıkması kolay olmayacaktır, ama kendisi gibi zihin kontrolü işe yaramayan Alex (Rosie Dwyer) ona yardım edecektir. Doğaüstü bir olay gerçekleşerek geçmişte orada ölmüş bir kızın ruhunun yardımıyla gerçekleri açığa çıkarırlar, o kız Midge’dir.

Aslında Amber, Midge adındaki bir genç kızdır. İnternette yazılanlara göre geçen seneki kampta, bir kaza sonucu Midge adındaki bir genç kız uçurumdan düşmüştür. Oraya öldüğünü yazmışlardır, fakat Midge, bir deney sonucu hayatta kalmış, Amber’ın görüntüsü olarak hayatına devam etmiştir ki aynı zamanda zihinleri kontrol edebilme yeteneğine erişmiştir. Tüm bunları Mia, Alex ve Harry adada keşfedecektir. Bununla birlikte anlıyoruz ki geçen sene, yani Midge’in öldüğü yıl adaya gelen herkes o zaman anılarını yaşamış ve hep birlikte arkadaş olmuşlardır, fakat Amber intikam almak için zihinlerinden her bir detayı silmiştir. Her şeyi öğrendiklerinde artık yapmaları gereken tek şey hayatta kalmak ve lanetli Amber’dan kurtulmaktır.

Amber’dan kurtulurlar, fakat beklemedikleri bir şeyle karşılaşırlar. Ölmüş olan Midge, Amber’ın bedeninden bir nevi ayrılarak kendi görünümünü alır ve ikinci sezonda Midge’in kendi versiyonuyla bir tehdit unsuru haline gelir.

Midge

Mia, adadan ve yaşadıklarından kurtulmuş, ailesinin yanında psikolojik destek almaya başlamıştır. Doktoru, ona yaşadıklarının gerçek olmadığını, hayal ürünü olduğunu aşılamaya çalışıyordur. Bu da Mia’nın sinirini bozsa da bir şeylerin ters gittiğini içten içe biliyordur. Bir gün lider Dave’den beklenmedik bir mesaj aldığında aslında yaşadıklarının gerçek olduğunu, arkadaşlarını kurtarması gerektiğini fark eder. Mia evine gönderilmiştir, fakat diğer arkadaşları hala Peregrine adasında bir enstitüye kapatılmıştır. Orada Doktor Shaw (Finty Williams) adında bir kadın gözetiminde kontrol ediliyorlardır. Aynı şekilde Midge’de bilinmeyen deneyler uyguluyorlardır. Ona garip bir şekilde animosin verirler ve bu onu güçleri olan bir insana dönüştürür. Öyle ki Amber’da bu sayede insanların zihinleriyle oynayabiliyordu.

Sezonun ilerleyen bölümlerinde ise Midge’ın, Doktor Show’un annesi olduğunu öğreniyoruz. Doktor Shaw, Midge kayalıklardan düştükten sonra onu kurtarmak için bu deneye başvurmuştur. Bir nevi kızını kurtarmıştır, ama bambaşka bir silah yarattığının farkında değildir. Midge, mor gözlerle kendisine saldırdığında tehdit oluşturduğunu anlar ve Mia ve arkadaşlarına kurtulmak için yardımcı olur. İkinci sezon bu sayede daha aksiyonlu ve sürükleyiciydi. Neredeyse tüm karakterlere yer verilmişti ve hepsinin bir işlevi vardı. Ayrıca ikinci sezonda Dev (Jacob Dudman) karakterini oynayan aktör değişmiş. Sanırım o ara Fate: The Winx Saga dizisine transfer olduğu için. Oradaki Sam karakteri. Musa’nın sevdiği çocuk. 🙂

Arkadaşlık, macera ve biraz da doğaüstü olaylar açısından, başta da söylediğim için The A List tam size göre. Çerezlik, bir çırpıda bitirebileceğiniz bir dizi. Üçüncü sezonuna dair henüz bir bilgim yok, ama çıkacağını bilmek dahi neler olacağını merak etmemeye yardımcı oluyor. Çünkü üçüncü sezonun geleceğine dair mor bir sinyal ile sezonu sonlandırdılar.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.