İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Son Perde; Harry Potter ve Ölüm Yadigarları | Kitap İncelemesi

Son güncelleme tarihi 6 Kasım 2021

Overall
5
 • Kitaba Verdiğim Puan
Sending
User Review
0% (0 votes)

Konusu

Harry, altıncı senesinde, Dumbledore’un yardımıyla, Karanlık Lord’un ruhunu yedi parçaya bölerek ölümsüz olduğunu öğrendiğinde, Dumbledore’un ölümü herkesi yasa boğmuştur. Harry, arkadaşları Hermione ve Ron ile birlikte Karanlık Lordu alt etmek için kalan dört hortkuluğu yok etmek için, okula gitmemeye ve bununla birlikte planlar yapmaya başlarlar. Şimdi, reşit olan kahramanların tek amacı Lord Voldemort’u yok etmektir.

 • Kitabın Günümüz Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
  Orijinal Adı: Harry Potter and Deathly Hallows
  Kitabın Yazarı:
   J. K. Rowling
  Kitabın Basım Tarihi: 2007
  Sayfa Sayısı: 690
  Kategorisi: Fantastik

konusu

‘’Son yok edilecek düşman, ölümdür.‘’

Harry, aylar önce gerçekleşen, Profesör Dumbledore’un ölümünü üzerinden atamasa da yapması gereken çok daha büyük bir görevinin olduğunu artık anlamıştır. Henüz bir yaşındayken annesini ve babasını öldüren, hayatına korku salan ve hayatını altüst eden karanlık büyücüyü öldürmek için artık için önünde somut parçalar vardır. Karanlık Lordu öldürmek bir hayal değildir artık.

Hermione ve Ron’la birlikte çıktığı bu yolculukta Voldemort’un kendisini ölümsüz kıldığı ve ruhunu yedi parçaya ayırarak kendisini güvenceye aldığı Hortkulukları tespit etmiştir. Üstelik ne kadar farkında olmasa da Hogwarts’da geçirdiği altı senesinin içerisinde Hortkuluklarından bazılarını da yok etmiştir. Şimdi önünde yok etmesi gereken dört Hortkuluk vardır, ama her zaman olduğu gibi bir sorun da vardır. Birkaç ay önce, Dumbledore’la bulduğu Slytherin Varisine ait, üzerinde yılan simgesi olan kolyeden başka ellerinde hiçbir Hortkuluk yoktur ki, o kolye de gerçek Hortkuluk değildir. Birkaç ay önce, sahte Hortkuluğun içini açtıklarında bir kağıt bulurlar. R.A.B adında bir adamın gerçek Hortkuluğu alıp onu yok etmek üzere kaçtığı notunu bulurlar, ama bu da somut bir şey değildir. Ellerinde çok büyük bir koz olduğunu sanan üç arkadaş aslında tabiri caizse artık samanlıkta iğne aramaktadır.

Yine de, her zaman olduğu gibi bu bilinmezlikler Harry, Ron ve Hermione’nin pes etmesini sağlamaz, aksine birçok nedenlerden ötürü devam etmeleri gerekmektedir. Birbirlerine olan bağlılıkları ve arkadaşlıkları sayesinde artık sona ulaşmak için ellerinden gelenin fazlasını yapacaklardır. Başka çareleri yoktur! Artık geri dönüşleri de yoktur. On yedi senedir süre gelen intikam son bulacaktır.

yorum

Bittiğine inanamıyorum…

O kadar güzeldi ki…

Ne söyleyeceğimi bilmiyorum. Konusuna pek fazla değinemedim, ne söylersem spoiler niteliğinde olacak ve okumayanlarınız için rahatsız vermek istemiyorum. Zaten bu incelemeye kadar geldiyseniz de diğer altı kitabını çoktan okumuş olmanız gerekmekte. Belki, ilerleyen zamanlarda kitaplara dair kocaman, spoiler içerecek incelemeler yapabilirim. Çünkü Harry Potter hakkında yazmak, özellikle de kitaplarını okumayı tamamen bitirdikten sonra çok daha anlamlı hale geldi. Şimdilik biraz kısa konuşacağım, çünkü bitmesi hem üzdü hem de heyecanlandırdı. Söyledim de, durum epey garip! Eminim Rowling’de seriyi bitirdiğinde çok kötü hissetmiştir.

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları kitabının filmi iki bölüm halinde yayınlanırken, kitap 690 sayfa. Bir nedenden ötürü son kitabını iki şekilde sinemaya aktarmaları izleyiciler için neredeyse 5 saatlik bir izleme keyfi sunuyor ve her ne kadar kitabından epey ayrı gelmiş olsa da izlemesi de epey keyifli, her filminde olduğu gibi. Özellikle de kitapta son 100-150 sayfa üzerinde anlatılan Hogwarts savaşının görsel etkisi çok daha büyük ve etkileyici. Kitabını okurken ağlayanlar, filminde daha fazla gözyaşı dökecekler. Kitapta duygular daha yoğun ve anlaşır, filmde ise tamamen görsel içerikli olduğu gibi her zaman dediğim gibi kitabını okumanızı şiddetle öneriyorum. Çok daha başka bir deneyim. Beş buçuk gün civarında okudum kitabını ve etkisi üzerimden hala gitmedi. Kelimeleri ifade edemiyorum. Diyorum ya, belki ileride, her kitaba dair teker teker daha büyük incelemeler yaparım. Hem daha rahat bunun hakkında konuşabilirim.

Açıkçası daha fazla bir şey söylemek istemiyorum. Daha çok konuşurum diye düşünmüştüm, ama yersiz olduğunu düşünüyorum. Bitmesi içten içe üzdü ve Harry Potter’ın ruhumdaki yerini daha da kocaman hale getirdi. Baştan sona okuyun, okumayı ve yazmayı (gerçek anlamda kitap yazmayı) bana sevdiren Harry Potter serisi size de ilham olsun. J. K Rowling iyi ki kalbimize dokundun ve bize bu deneyimi yaşattın!

Alıntılar;

🍃 “Bu mu? Sirius’un motoru bu mu?”
“Evet,” de Hagrid, aşağı Harry’e doğru gülümseyerek. “Ve buna son bindiğinde tek elime sığıyordun, Harry.”

🍃  “… bazen gerçekten kendi güvenliğinizden fazlasını düşünmeniz gerekir! Bazen gerçekten çoğunluğun iyiliğini düşünmeniz gerekir! …”

🍃 “Bunca zaman sonra, öyle mi?”
“Her zaman,” dedi Snape.

İncelemenin İngilizcesi

Serinin Sırası;

Harry Potter ve Felsefe Taşı | 1
Harry Potter ve Sırlar Odası | 2
Harry Potter ve Azkaban Tutsağı | 3
Harry Potter ve Ateş Kadehi | 4
Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı | 5
Harry Potter ve Melez Prens | 6
Harry Potter ve Ölüm Yadigarları | 7

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.