İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sırlar Odasının Kapısı Aralanıyor; Harry Potter ve Sırlar Odası | Kitap İncelemesi

Son güncelleme tarihi 30 Ağustos 2020

Overall
4.5
 • Kitaba Verdiğim Puan
Sending
User Review
0% (0 votes)

Konusu

Dursley’ler o yaz öylesine çekilmez olmuşlardır ki, Harry bir an önce okulu Hogwarts’a geri dönmek için can atmaktadır. Eşyalarını toplarken ortaya çıkan ev cini Dobby ise onu uyarır: Hogwarts’a dönerse, bir felaket olacaktır. Olur da: Sırlar Odası’nın açılmasıyla ortaya çıkan karanlık bir güç, Hogwarts’takileri taşa çevirmeye başlar. Harry, hayatını tehlikeye atarak, Oda’nın elli yıllık ölümcül gizemini çözmeye çalışır. Ve gerçekten de başına gelmedik felaket kalmaz.

 • Kitabın Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
  Kitabın Yazarı: J.K. Rowling
  Çıktığı Tarih: 1998
  Orijinal Adı: Harry Potter and Chamber of Secret
  Sayfa Sayısı: 316
  Kategorisi: Gençlik/Macera/Fantastik

”Bize aslında kim olduğumuzu gösteren şey, yeteneklerimizden çok seçimlerimizdir”

Harry Potter filmlerini izlediğim gibi kitaplarını da elimden geldiğince okumaya çalışıyorum. Beni tanıyanlarınız Harry Potter’ın üzerimde büyük bir değeri olduğunu bilirler. Nedense Harry Potter’ı düşünmek bile beni mutlu ediyor.

Harry Potter ve Sırlar Odası kitabını birkaç kez okudum ve her seferinde de kitabın nasıl bittiğini anlamadan birkaç gün içerisinde bitirdim. Sanırım çoğu yerlerinde filmine sadık kalınan bir eser. Belki de bu yüzden diğer kitap ve filmlerinin aksine sevilen bir yapıt olabilir. Ben, kitaptan beyaz perdeye uyarlanan filmlerde kitabını okuduysam eğer, nedensiz yere kitapta anlatılanları bekliyorum ve ona göre izliyorum. Aslında bu şekilde olmaması gerekiyor. Bir yerden sonra kitap ve film ayrı tutulmalı, ama gerek çizgi romanlar gerek kitaplar olsun aslına sadık kalınmak önemli diye düşünüyorum. İşte Sırlar Odası kitabında çoğu sahnenin filmine de uyarlandığını gördüm. Tabii ufak tefek ayrıntılar oluyor, ama genele bakıldığında o kadar da göze çarpmıyor. Çünkü Harry Potter’ın ilk kitabı olan Felsefe Taşı’nda, Harry, arkadaşları ile birlikte felsefe taşına ulaşırken bariz bir şekilde kitapta olan iksir kısmını çıkarmışlar. Oysaki orası gözümüzde canlandırdığımızda oldukça güzel bir ayrıntı olarak kalıyor.

GÖZ ATIN: 19 Yıl Sonra; Harry Potter ve Lanetli Çocuk | Kitap İncelemesi

Daha birçok değişiklikler var, ama şimdilik aklıma gelen burası. Aslında bir eserin filminden çok kitabını okumak gerektiğini düşünüyorum. Yine de filmi çıktıysa da ne kadar değişiklikler olursa olsun ister istemez izleme gereksinimi duyuyoruz. En azından ben çoğu filmde kitabından daha çok zevk aldığımı gördüm. Tabii bu da istisna oluyor. Bana göre sıra olarak da, bir çoğunuza yanlış gelse de, duyguları daha iyi anlayabilmek için ilk önce filminin izlenmesi daha sonra da kitabının okunması gerektiği taraftarıyım. Tabii bu durum da çoğu zaman değişebiliyor. Kitabını okuduğumuzda kendi hayal gücümüzü kelimelerle oluşturuyoruz, ama film de başkasının hayal gücünü izliyoruz. Bu, kulağa garip ve üzücü gelse de bir yerden sonra kabullenmemiz gereken bir şey.

Şimdi, bilmeyenleriniz için, Harry Potter ve Sırlar Odası kitabının konusundan bahsetmek istiyorum. Harry, Hogwarts’taki ilk yılını beklemediği bir şekilde bitirirken, yıl sonunda felsefe taşını bulması ile arkadaşları ile birlikte binasını, Dumbledore’un ekstra puanlarıyla kupaya kavuşturmuştur. Bununla birlikte yeni tanıştığı Hermonie ve Ron ile de arkadaşlıklarını bir üst seviyeye taşımıştır. Okul bittiğinde, Harry, hiç haz etmediği amcası ve teyzesinin yanına yaz tatili için geri dönmüştür ve Harry için üç ay hiç geçmek bilmeyecektir. Öyle ya da böyle Hogwarts’taki ikinci yılına başlamak için gün sayarken bir an da karşısına Dobby adında bir ev cini çıkar. Bu ev cini bildiği bir şeyler üzerine Harry’nin hayatını kurtarmaya ve onu okula göndermemeye çalışır. Bunun için elinden geleni yapmaktan da çekinmez. (Ayrıca Dobby kesinlikle ev cinlerinden en güzeli!) Dobby’nin evde yaptığı haylazlıklar sonucu Harry başı yine amcası ve teyzesiyle derde girer. Üstelik bu sefer çok daha kötü bir derde girer. Zaten Dobby’nin de istediği budur.

Ama Harry yine arkadaşı Ron ve kardeşleri sayesinde Hogwarts’a gitmenin bir yolunu bulur. Kısa süre sonra Dobby’nin uyarılarının bir nedeni olduğunu anlayacak ve okulda bir şeylerin ters gittiğini fark edecektir. Geçen sene olduğu gibi bu sene de Hogwarts, yıllar önce öldürülen Lord Voldemort’un tehdidi altındadır. Harry, arkadaşları Ron ve Hermonie’yle yine bilmedikleri bir maceranın içerisinde kendilerini bulacaklardır. Aynı zamanda Harry, yeni okul yılındaki dersleriyle de uğraşmak zorunda kalacaktır.

Kitap hakkında spoiler vermeden anlatmaya çalıştım, biraz kısa olabilir, ama kitabı okuduğunuzda daha iyi anlayacaksınız. Yine sıkılmadan okuyabileceğiniz bir kitap olacak merak etmeyin. Rowling gerek kurgusu gerek yazım tarzı ile kendinden yine söz ettiriyor, idol olarak görmeme daha çok sebep oluyor.

        Alıntılar; 

🍃 “Yatak istirahatı ve belki de büyük bir fincan sıcak çikolata. Benim keyfimi hep yerine getirir bu.”

🍃 “…Bize aslında kim olduğumuzu gösteren şey, yeteneklerinizden çok seçimlerimizdir, Harry.”

🍃 Dobby bir tür sefil coşku içinde, “Harry Potter arkadaşları için kendi hayatını tehlikeye atıyor!” diye inledi. “Ne kadar soylu bir şey! Ne kadar yiğitçe! Ama o kendini kurtarmalı, evet, Harry Potter asla…”

🍃 “Kendimi öldürmeye çalıştım. Tabi o zaman hatırladım ki ben zaten ölüyüm.”

Serinin Sırası;

Harry Potter ve Felsefe Taşı | 1
Harry Potter ve Sırlar Odası | 2
Harry Potter ve Azkaban Tutsağı | 3
Harry Potter ve Ateş Kadehi | 4
Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı | 5
Harry Potter ve Melez Prens | 6
Harry Potter ve Ölüm Yadigarları | 7

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.