İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sağ Kalan Çocuk; Harry Potter ve Felsefe Taşı | Film İncelemesi

Son güncelleme tarihi 8 Ocak 2019

Overall
5
  • Filme Verdiğim Puan
Sending
User Review
0% (0 votes)

Özet

Harry Potter’ın ailesi ağır ve şaibeli bir trafik kazasında ölmüştür. Öksüz ve yetim kalan Harry’nin sığınabileceği tek yer, arasının pek de iyi olmadığı teyzesinin yanıdır. Harry, tüm hayatı boyunca idari ailesi tarafından kötü davranışlarla büyütülür. Ancak Harry Potter artık 11 yaşındadır ve Harry’nin hayalleri ve yetenekleri günden güne su yüzüne çıkmaktadır. Kısa süre sonra Hogwarts büyücülük okuluna davet edilir. Artık tek amacı, ailesinin bu şüpheli kazasını araştırmak ve muhattaplarını cezalandırmaktır.

  • Filmin Çıkış Tarihi: 1 Şubat 2002
    Filmin Yönetmeni: Chris Columbus
    Filmin Süresi: 2 saat 32 dakika
    Filmin Kategorisi: Fantastik/Aksiyon
    IMDb Puanı: 7.6

Harry Potter ve Felsefe Taşı hakkında çoğumuz bilgi sahibiyizdir. Şuan benim burada yazdıklarım sizlere klasik bir film olarak gelebilir, ama bir Potterhead olarak, çoğu kişinin olduğu gibi, Harry Potter’ın bambaşka bir yeri vardır. Harry Potter sevgisi bir ruhun aynı yerde atması gibidir. Öyle ki, çoğumuz tıpkı Daniel Radcliffe’in kendisini Harry Potter karakterinde bulması gibi biz de kendimizi onda bulduk, onunla birlikte büyüdük, arkadaş edindik, büyü yapmak istedik, ama ne yazık ki büyücü olma düşüncemiz hep hayal olarak kaldı. Bu hepimiz için üzücü bir durum olsa da zaman içerisinde buna da alıştık. Şimdi sizlere bu ilk filminden biraz bahsetmek istiyorum.

Filmin Konusu: Çok küçük yaşta döneminin en iyi büyücü ve cadısı olan annesini ve babasını, dönemin karanlık lordu Lord Voldemort’un hain tuzağında kaybederken o korkunç gecede sağ kalan tek kişi Harry Potter’dır. Öyle ki, bu yüzden namı ‘Sağ Kalan Çocuk’ olarak tarihe geçecektir. Londra semalarında, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nun baş yöneticisi Dumbledore bu olayı haber alarak okulun anahtar bekçisi Hagrid’i Godric Hollow’daki eve göndererek minik Harry’i almasını istemiştir. Harry, sağ salim Hagrid’in himayesinde bir Muggle kenti olan Private Drive’a,  teyzesinin Muggle evine götürülür.

Harry, 11 yaşına gelip bir büyücü olduğunu öğrenene kadar kuzeni Dudley’nin işkencelerine, teyzesi ve amcasının dışlamalarıyla birlikte merdiven altındaki bir dolapta yaşar. 11 yaşına geldiğinde, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’ndan kendisine gelen mektupla bir anda hayatı değişir ve ne kadar amcası ve teyzesi Harry’i göndermek istemese de, 11 yıl önce Harry’i teslim eden Hagrid, 11 yıl sonra Harry’i ait olduğu Dünya’ya getirmek için ona yardım eder.

Harry okul ile ilgili tüm alışverişlerini yaptığında Hogwarts’a gitmek için, sadece büyücülerin geçebildiği duvardan geçerek, Peron Dokuz Üç Çeyreğe biner. Burada, Ron Weasley ve Hermione Granger ile tanışır. Aynı zamanda, teyzesi ve amcası yüzünden büyü hakkında hiçbir şey bilmemektedir, ama annesi ve babası döneminin en iyi büyücüleri oldukları için, Harry’nin iyi olmak kanında vardır.

Okula geldiklerinde Harry, diğer tüm birinci sınıfların yaptığı gibi Seçmen Şapka yardımıyla binasını belirler. O da, annesi ve babası gibi Gryffindor’a seçilir. Okulda aynı zamanda üç ana bina daha vardır. Bu binalar, Hufflepuff, Ravenclaw ve Slytherin’dir. Hufflepuff, iyilerin, merhametlilerin ve adalet duygusu yüksek olan kişilerin binası iken, Ravenclaw, zekilerin binasıdır. Slytherin ise, son derece hırslı ve bu hırslarının kötü esiri olan insanların binasıdır.

Harry, zaman içerisinde arkadaşlarına ve büyü dünyasına alışmaya başlar. Buna en büyük etken ise arkadaşları Ron ve Hermione’dir. Bir süre sonra okulda bir taşın saklandığına dair bir duyum alırlar. Bu taş, ünlü simyacı Nicolas Flamel’in Felsefe Taşı olduğu bilinir. Bu taşın en büyük özelliği, dokunduğu her şeyin altına çevrilmesidir, ama bu gerçekliği tam olarak kanıtlanmamış bir durumdur. Bununla birlikte, bu taşın değerini bilen ve yıllar önce Harry’nin ailesini öldüren kara büyücü Lord Voldemort’un da taşın peşinde olduğu öğrenilir. Sonrasın ise Harry, arkadaşları ise birlikte bilmedikleri bir maceraya atılırlar.

* * * * *

Eğer filmi hala izlemediyseniz, kesinlikle izlemelisiniz. Büyük küçük her yaşa hitap eden bu film, arkadaşlığı, fedakarlığı, sevgiyi ve birlikte olunursa her şeyin üstesinden gelinebileceğini anlatmaktadır. Eminim sizde izlediğinizde Harry’nin Dünyasına adım atmak için can atacaksınız.

Bir şeyler başarmak için, sadece kocaman bir yüreğe ihtiyacınız vardır. 

Filmin Müziği için buraya tıklayabilirsiniz.
(Filmin müzikleri, usta besteci John Williams tarafından bestelenmiştir.)

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.