İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ragnarok 1&2. Sezon; Her Şeyin Başladığı Yer! | Dizi İncelemesi

Son güncelleme tarihi 27 Eylül 2021

Merhabalar, uzun süredir izlemek istediğim, ama bir türlü izleyemediğim, Norveç yapımı harika bir diziyle karşınıza geldim. İkinci sezonu da çıkmışken annemle birlikte izlediğim diziler listesinden bir tanesini daha çıkarmış bulunuyorum. Netflix vasıtasıyla Amerikan dizilerinden ziyade böyle, Norveç, İsveç, İzlanda, Brezilya, Kore ve daha birçok ülkelerin dizilerini izlemek oldukça keyif veriyor. Kurgu ve yapım açısından hem sürükleyici hem de bilgi verici olabiliyor. Tıpkı incelemesini yapacağım Ragnarok gibi. Mitolojik karakterler ve harika anlatımı sayesinde yavaş bir şekilde ilerlese de iki sezon, toplamda 12 bölüm için güzel bir başlangıç olduğunu söyleyebilirim.

Ragnarok, çoğumuzun Marvel Stüdyoları sayesinde tanıdığı İskandinav mitolojisindeki karakterler; Thor, Loki, Odin gibi karakterleri içeriyor. Seri, Danimarkalı yapım şirketi SAM Productions tarafından yapılmıştır.

Ragnarok dizisi sayesinde, İskandinav mitolojisinde Tanrıların ve Devlerin savaşması sonucunda dünyanın sonunu getirdiğine inanılan Ragnarok’un Norveç yapımı dizisiyle Thor’un doğuş hikayesine adım atıyoruz. Aynı zamanda Skam dizisinden tanıdığımız iki karakter de dizinin baş rol oyuncuları; David Stakston (Magne Sieer), Herman Tømmera (Fjor).

Ragnarok, Magne Seier adındaki genç lise öğrencisinin, Edda kasabasına geldikten sonra yaşananları konu alıyor. Magne, annesi ve erkek kardeşi Laurits ile Edda kasabasına geldiklerinde Magne bir kadınla karşılaşır ve o kadının alnına dokunmasıyla kendisinde gariplikler fark etmesi an meselesi olacaktır. Edda kasabasında kirlilik ve eriyen buzullar yüzünden oluşan ölümcül tehlike orada yaşayanları tehdit ediyordur.

Bir grup genç bu konuda Jutul Ailesini hedef gösteriyordur. Jutul Ailesinin kasabayı ele geçirmesinin yanı sıra kirliliğinden ve ardından gelen zehirlenmelerin şirketlerinden kaynaklanan atıkların suya karışmasından kaynaklandığını öne sürseler de ne yazık ki bu fazla uzun sürmeyecektir. Edda kasabası her şekilde Jutul Ailesine muhtaçtır.

Bunun yanı sıra diziyi izlemeye devam ettikçe Magne’ye bahşedilen bu gücün ne olduğunu, bununla birlikte Jutul Ailesinin de sıradan bir aile olmadığını görüyoruz. Jutul Ailesinin bireyleri, Saxa, Fjor, Ran ve Vidar, Ragnarok sırasında yok edildiği bilinen insan görünümlü devlerdir. Bununla birlikte Edda kasabası da Ragnarok’un gerçekleştiği bilinen yerdir. Devlerin, Jutul imajıyla Edda’yı ele geçirmesi de bu sayede kaçınılmaz olmuştur. Fakat Magne’nin kasabaya gelmesiyle Thor güçleri kasabadaki tehdidin yok olabilmesi için bir adım olacaktır. Tabii henüz neler olduğunu anlamayan Magne için bu süreç oldukça zor ve sancılı olacaktır.

Dizide ayrıca içecek olarak keçi Heidrum‘un sütünden yapılan bal şarabından da bahsediliyor. Bu bal şarabı Jutulların, yani devlerin evinde mevcut ve Magne’nin aslında bir tanrı olduğunu, Thor’un gücünü aldığını öğrenmeleri de bir nevi burada daha bir anlam kazanıyor. Dünyada bulunan devleri ve tanrıları dünya aletleri hiçbir zaman yok edemiyor. Yaralabiliyor, ama sonrasında hemen iyileşmelerini sağlıyor. Devleri yaralayan şuan için tek şey Thor’un çekici Mjolnir oluyor. Magne’nin kendisini keşfettikten sonra ne olduğunu daha bir anlaması ve her şeyle baş etmesi için Mjolnir’ı yapma serüvenini de ikinci sezonda tanık oluyoruz. Tabii kendisine yardım eden kendisi gibi birkaç kişiyle.

KARAKTERLER

  • Magne Seier (David Stakston )
  • Laurits Seier (Jonas Strand Gravli)
  • Saxa (Theresa Frostad Eggesbø)
  • Fjor (Theresa Frostad Eggesbø)
  • Ran (Synnøve Macody Lund)
  • Vidar (Gísli Örn Garðarsson)
  • Turid (Henriette Steenstrup)

2 Sezon, 12 bölüm boyunca Magne’nin kendisini tanıma ve aslında kim olduğunu, neyin içerisinde olduğunu tam anlamıyla keşfetme serüvenini izliyoruz. Aksiyon manasında, birkaç bölüm hariç pek bir şey olmuyor, sadece karakterleri ve neler olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Aksiyonu havada tutmaya çalışıyorlar, ama genel olarak karakterlerin gelişimine ve kim olduğuna odaklanılmış. Dizide sevdiğim bir şey de Magne ve Laurits’in anneleri Turid’in harika bir anne olduğu. Çocuklarını hiçbir zaman yargılamıyor ve onların gelişimi için elinden gelenin en iyisini yapıyor. Gerçekten çok güzel bir karakter. Bunu söylemeden geçemeyeceğim. <3 Ayrıca dizide, her bölümün başında İskandinav Mitolojisi ile ilgili bilgiler vermesi de güzel bir ayrıntı olmuş.

Edda kasabasını yukarıdan görmemizi sağlayan Trolltunga kayalığı

Bununla birlikte Edda kasabası gerçekte şirin evleri ve muhteşem manzaralarıyla fiyortun hemen kenarındaki Odda şehri. Bölümler boyunca kasabayı yukarıdan gören ve muazzam manzaralarla Norveç’in dağlarına bir kez daha hayran kalmamızı sağlayan kayalık ise 1100 metre yükseklikte bulunan Troll dilinde Trolltunga. Aynı zamanda dizide buzulun erimesiyle açılan kapının bulunduğu buzul da Folgefonna buzuludur. Norveç’in Jostedalsbreen ve Svartisen’den sonra üçüncü büyük buzuludur.

Dizideki görseller ayrıca efsaneydi. Norveç’in manzarasını, dağlarını zaten çok seviyorum ve her seferinde bir kez olsun gitmek istiyorum. Özellikle Assassin’s Creed Valhalla ve God of War gibi oyunlarda İskandinav mitolojisini işlediği ve Norveç’i harika görsel efektlerle daha bir güzel resmettikten sonra bir manzara aşığı olarak diziyi de sevmemek mümkün olmuyor. Bununla birlikte diziyi bitirdiğimizde pişman olduğumuz tek bir şey vardı, o da keşke birkaç sezon daha çıksaydı, öyle başlasaydık. İki sezonuyla pek bir şey olmadığı için yavaş geldi, ama yine de en kısa zamanda diğer sezonlarının gelmesini umut ediyorum. 3. sezonuyla daha bir aksiyonların artacağını düşünüyorum.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.