İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Peaky Blinders 6. Sezon 6. Bölüm ”Kilit ve Anahtar” (Final) | Dizi İncelemesi

Peaky Blinders 6. Sezon 6. Bölüm

”Artık yalan söylemekte pek iyi değilsin. Bugünlerde gerçek gözlerine yansıyor.”

Tommy Shelby uçurumun kenarından dönüyor.

Michael Gray, Jack Nelson’ın istediğini kabul ettiğinde Boston, Norfolk Hapishanesi’nden çıkar. Tek hedefi Tommy Shelby’i öldürmek, annesi Polly Gray’in intikamını almaktır. Rüyalarında gördüğü, annesinin kendisiyle konuştuğu ve geleceğini gördüğü kehanet artık gerçekleşmelidir.

O sırada Birmingham’daki evinde toplantı gerçekleştiren Tommy, toplantı bittiğinde Lizzie ile yüzleşir. Lizzie, Tommy’nin Diana ile, bir düşmanla beraber olduğunu öğrendiğinde üzüntüden deliye döner. Onun yanında daha fazla kalmak istemiyordur, bu bardağı taşıran son damla olmuştur. Tommy de, önce Lizzie’nin sonra da etrafındaki herkesin iyiliği için insanların ondan kaçmasına izin verir. Tek yapabildiği budur. Zaten yakında ölecektir ve dönüştüğü bu adam karşısında artık hiçbir şey yapamıyordur. Boston’daki işini bitirdikten sonra kendisini izole edecek, işini orada bitecektir. İnsanların kendisini öyle aciz ve güçten düşmüş bir şekilde görmesini istemiyordur. Bu yüzden herkesten uzakta hayatına son vermeyi planlıyordur. Arthur’un tüm bunları öğrenmesi üzerine her şeyi ona anlatmak zorunda kalır. İntihar planını dahil… Ve tüm bunları sadece kendisinin bilmesini ister, başka kimse bilmeyecektir. Arthur zor da olsa bunu kabul etmek zorunda kalır. O veda günü gelene kadar işlerine devam etmeleri gerekiyordur.

Tommy, ailede güvendiği bütün erkekleri Garrison Tavernası’na toplantıya çağırır. Tüm bunların içinde yeni oğlu Duke de vardır. Shelby olma yolunda emin adımlarla ilerliyordur. Tommy, içerisinde Billy Grade’in de bulunduğu toplantıda yapacakları plandan bahseder. İlk olarak Tommy, Michael ve adamlarıyla Kanada’da Miqual Adası’nda buluşacağını söyler. Diğer erkekler pazar günü Tommy’nin evinde Peaky Blinders çetesine özel diğer işleri yürütürken Arthur da eşiyle birlikte barda takılacaktır. Tüm plan budur. Tabii ki muhbir Billy sayesinde Boston’da bulunan Michael ve Gina’ya bu planlar vakit kaybetmeden uçurulur. Arthur’un ölümü İrlandalılar tarafından barda gerçekleştirilecektir. Tommy de zaten Kanada’da Michael’in düzenlediği bir planla işi bitirilecektir. Her şey hazırdır.

Tabii ki hiçbiri gerçekleşmez. Peaky Blinders çetesinin her şeyden harfi harfine haberi vardır. İlk olarak Tommy’nin evinde yeni Shelby üyesi Duke sayesinde Billy’nin icabına bakılır. Burada Finn, Billy’e öyle güvenir ki onun ölümünde payı dahi olmaz. Bu yüzden Finn’in sadakati sınanır ve Shelby ailesinden kovulur. Arthur da kendisine kurulan tuzağın farkındadır. IRA’dan içerisinde teğmen McKee’nin de bulunduğu gruptan gergin bir çatışma içerisinde kurtulur. (Bu sahne gerçekten beni aşırı gerdi. Yazımın sonunda bölümün ne kadar harika olduğunu daha fazla belirteceğim.)

”Benim sınırım yok.”

Tommy ise Johnny’nin de yardımıyla korkunç bir ölümden bir kez daha sıyrılır. Johnny, arabasına konan bombayı değiştirir ve diğer arabada bulunan Amerikalıların aracına koyar. Michael, barda oturmuş yarı endişe yarı keyif içerisinde arabanın patlamasını beklerken olan olur. Sokak gürültüyle inler. Araba korkunç bir sesle patladıktan sonra Michael yarı rahatlar bir şekilde dışarıya çıktığında beklemediği bir manzarayla karşılaşır. Tommy Shelby ecelin elinden yine kurtulmuştur. Bu sefer ecel Michael Gray’i, annesi Polly Gray’in diyarına götürmüştür. Tommy, sınırlarının olmadığının üstüne basa basa gösterir. Tüm bunlar olduktan sonra Alfie Solomons yeniden görünür olma durumuna gelme düşüncesindir. Artık gücünü katlama zamanı gelmiştir.

Tommy’nin hayatı şu an sadece kendi ellerindedir. Shelby Malikanesini patlatır, (of, ne sahneydi ama!) tüm aileyi en başta olduğu gibi, tıpkı bir Çingene gibi karavanlarla birlikte ormanda bir masada toplar ve bir veda konuşması yapar. Bu Tommy Shelby’nin hayata ve tüm aileye vedası olur. Tabii ki neden gittiğini anlatmaz, sadece gider. Klasik Tommy Shelby gizliliği…

”O arzuyu tekrar ateşle ve hayata dön.
Yaşaman gerektiğini anlayacaksın.

Bu hüzün dolu vedadan sonra aradan bir ay geçer. Tommy yanında beyaz atıyla, bir karavanda dağın başında tek başınadır. Yazı tura atarak bir ayı geçirmiştir. Sonunda doğru tercih gelir ve ölümüne dair bir kapı açılır. Ailesine dair eşyalar arasında kendisini vuracağı sırada Tommy Shelby’e ruhlardan bir mesaj gelir. Ruby… Babasını çağırır, koşarak ona sarılır. Ona hasta dahi olmadığını, artık hayata dönmesi gerektiğini söyler. (Ay harika bir andı…) Ruby’nin çağrısı ve söyledikleri Tommy’i yeniden hayata bağlar. Bir ateş yakmak için ocağa yöneldiğinde gazetede bir haberle karşılaşır. Oswald Mosley ve Diana Midford, Adolf Hitler eşliğinde evlenmiştir ve bu evlilikte çekildikleri fotoğrafta oldukça tanıdık birisini görür. Üç yıldır ailesinin hekimi olan Dr. Michael Holford’da yakın bir şekilde aile fotoğrafının içindedir. Öyle ki bu hastalığın tescillenmesi için gösterdiği Bayan Helen Rutherford’da o aile fotoğrafındadır. Ah, ne büyük bir talihsizlik!

Tommy Shelby tüm bunları gördüğünde bu sefer tam anlamıyla ölümden dönmüş, hayata gözlerini ve kalbini açmıştır. Her şey Oswald Mosley’nin oyunundan ibarettir ve artık oyun bitmiştir. Tommy, güvendiği doktoru yüzünden neredeyse hasta olmadığı halde kendisini ölüme terk etmiştir ve sonunda uyanmıştır. Öyle ki Tommy Shelby’nin asla yapmayacağı bir şey yapar. Muhbir olan doktoru bulur, onu öldüreceği sırada bir çağrı gelir, saatin çanı çalar ve Tommy Shelby duraksar. İşte o andır, ateşkesin olduğu an, Thomas Shelby’nin mezardan dönerek hayatını sonsuza kadar değiştireceği o kutsal andır.

*

Ne muhteşem bir final, ne muazzam bir diziydi! Diyecek çok fazla şey var, ama ne diyeceğimi bilmiyorum. Baştan sona yeniden izlenme listesine alınmış harika bir yapıt. Gerçekten çok iyiydi.

Dizinin final olduğunu, ama bir yandan da filminin yapılacağını duydum, Filminin 2024’te yayımlanacağına, çekimlere de 2023’te başlanacağına dair bir bilgi okudum instagramda, @cillianmurphyofficial adındaki bir hayran sayfasından. Yepyeni bir Tommy Shelby izleyeceğimize eminim. Neler olacak oldukça merak ediyorum. Filmi gelinceye kadar hoşça kalın. Ben dizinin etkisinde bir süre daha kalacağım. Eğer buraya kadar geldiyseniz size de sonsuz teşekkür ederim, harika bir seriydi. <3

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.