İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Peaky Blinders 6. Sezon 4. Bölüm ”Safir” | Dizi incelemesi

Peaky Blinders 6. Sezon 4. Bölüm

Thomas Shelby korkunç sınavlardan geçiyor, çoğunu kaybetti, görünüşe göre daha birçoğunu da kaybetmek üzere…

”Arthur, Polly öldüğünde yürümeye devam edebileceğimi sandım. Sol sağ, sol sağ diye aynı ritimle adım atmaya devam ettim. Hiç durmam gerekmeyecekti. Sonra Ruby öldü. Ve ben tökezleyip düştüm. Şimdi de buradayım. Kıçımın üzerinde yerde oturuyorum, lanet bir tünelci gibi. Eski yoldaşım Arthur ile…”

Tommy Shelby, kızını hayatta tutma umuduyla Lizzie’nin yanına gittiğinde ölümünün haberini alması onu paramparça eder. Biricik kızı artık hayatta değildir. Ruhu sanki bedeninde kalmak istemiyordur, ama o ayakta kalmaya mecburdur. Kızının bedenini alevler içerisinde son yolculuğuna uğurlarken öfkesinin kaynağına, onu belki de vicdan azabından kurtaracak kişinin yanına gider, ama bambaşka bir hataya daha sürüklenir. Kızının hastalanmasına neden olan kadınla birlikte üç adamı gözünü dahi kırpmadan öldürür. Lizzie, kocasının yaptığı hatanın farkındadır, ama Tommy’e hiçbir müdahalede bulunamaz.

Tommy, ruhu acılar içerisinde kıvranırken ayakta kalıp işlerinin başına dönmelidir. Esme’nin yanına gittiğinde beklemediği bir haberle karşılaşır. Tommy, seneler önce Fransa’ya orduya gitmeden önce Zelda adında bir kadınla birlikte olmuştur ve o kadından bir oğlu olmuştur. Esme, Tanrının, kızını aldıktan sonra Tommy’e bir erkek evlat verdiği müjdesini verir, ama Tommy beklenmedik bu haber içerisinde kayıtsız kalır. Şimdi başa çıkması gereken daha da önemli problemleri vardır.

Arthur ve Tommy mahzende

Tommy’nin önünde dünyayı değiştirmek için yapacakları bir toplantı vardır. Oswald Mosley, Jack Nelson ve IRA’dan Laura McKee Tommy’nin bir gün önce Ada’nın aracılığıyla davetlerine katılır. Shelby evi büyük planların yapılacağı, dünyanın geleceğini değiştireceğini düşündükleri planlar silsilesine döner, fakat Tommy’nin ruhu acı bir şekilde orada değildir. Ne kadar orada olmak istese de kızının henüz taze ruhu bütün eve sinmiş, onun sağlıklı düşünmesine yardımcı olmuyordur. Bununla birlikte yaptığı birçok şey de musallat gibi bedenine ağır geliyordur. Tommy’nin ruhu acılar içerisinde kıvranırken Başkan Winston Churchill’e toplantı hakkında bütün detayları yazar. Eğer şimdi her şeyi yazmasa delirmesi an meselesidir.

Tommy’nin geçmişte yaptığı bütün korkunç olaylar bir bir önüne seriliyordur. Karanlığı bir türlü peşini bırakmıyordur. Ne kadar değişmek istese de yaşananlar buna izin vermiyordur. Bu sefer de kızının hastalığı sırasında, doktorların uyarılarını göze almadığı anda gerçekleşmiştir. Kızından verem hastalığı bulaşmış, beyin sapına zarar vermiştir. Beyin sapındaki kanser değildir, ama bulaşıcı hastalıktan oluşan bir kusur oluşturmuştur. Aldığı acil mektup üzerine aile doktoru gelir ve ciddi bir konuşma yaparlar ve bundan kimseye söz etmezler. Bu hastalık bir yıl veya en fazla 18 ay içerisinde fiziksel ve zihinsel kontrollerini kaybetmesine sebep olacaktır. Tommy Shelby’nin üzerindeki korkunç karanlık kaybolmak yerine daha da büyüyordur.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.