İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Peaky Blinders 6. Sezon 3. Bölüm ”Altın” | Dizi İncelemesi

Son güncelleme tarihi 24 Haziran 2022

Peaky Blinders 6. Sezon 3. Bölüm 

Thomas Shelby’nin bütün çabaları yerle bir oluyor.

”Bazen içine hapsolduğu kafesi tekmeleyen bir at gibi hissediyorum. Tekmelediğim şey sadece kafes.”

Tommy, çocuğunun rahatsızlığını öğrendiği anda onu vakit kaybetmeden hastaneye götürür. Lizzie ile çaresiz bir şekilde beklerken kızı Ruby’nin verem olduğunu öğrenirler. Tüberküloz sol akciğerine yayılmıştır ve yaşı küçük olduğu için de hızla yayılmaya devam ediyordur. Tommy çaresizlik içerisinde başına gelen bu felaketi önlemeye çalışır. Çingene lanetlerinden ve soyları hakkındaki daha bir sürü kötü şeyden haberi vardır ve çocuğunun hayatını kurtarmak için her türlü şey yapmaya razıdır. Artık kendi veya bir başkasının hayatı ve düşünceleri önemli değildir. Tek istediği kızı Ruby’nin iyileşmesini sağlamaktır.

Her ne kadar geçmişte gerçekleşen verem olaylarının ölümle sonuçlandığını bilse de çabalamaktan vazgeçmez. Kardeşi John Shelby’nin karısı, Lee kabilesinden Esme Shelby-Lee’nin yanına gider. Esme, kocası John’nun ölümünden sonra Tommy ile görüşmeme konusunda kararlıdır, ama bu konuda ona sırt çeviremez. Tommy de kızının uğruna elinde olan tüm alternatiflere hazırdır. Esme ne derse, o ne isterse yapacaktır. Doktorlar Ruby’nin hayatını ellerinden geldiğince kurtarmaya çabalarken Tommy işe dair bütün toplantılarını iptal etmiş, yerine Ada’yı koymuştur.

”İçimde ne olduğunu görün, görene kadar bekleyin. Tanrı… İçimizdeki Tanrı bilir. Ona yardım et Tanrım.”

Lizzie ve Tommy, kızlarının akıbetini bekleyen iki endişeli çift

Ada Shelby, Tommy’nin güç gemisinde bu sefer hareket etmeyeceğini belirtse de abisini bu zor zamanında geri çevirmez. Oswald Mosley ve Jack Nelson arasında gerçekleştirilen toplantıya Tommy’nin siyasi danışmanı olarak katılır. Ada, güçlü kadın karakter olarak son derece harika performans gösterir ve elinden gelenin en iyisini sergileyerek Tommy’nin görevini üstlenir. Oswald Mosley ve Jack Nelson’ı evinde gerçekleştireceği bir davete çağırır. Bu toplantıda tamamıyla iş görüşeceklerdir ve İrlanda’dan aynı görüşteki kişilerin de orada olacağını belirtir. Bu sosyal bir davette Avrupa’nın geleceğini konuşmaya bol bol fırsat olacaktır. Ada, toplantıda Jack Nelson’ın merak ettiği Shelby Limited Şirketi’ni de anlatmaya fırsat bulmuştur.

İş görüşmeleri ve Peaky Blinders adına gerçekleşen son derece önemli işler Ada Shelby’nin gözetimi altında ilerlerken Tommy, Esme sayesinde on yıl önce yaptığı korkunç bir hatayı fark eder.

Tommy, on yıl önce Bethany Barwell adında bir kadına safir vermiştir. Kadın, Tommy’nin tüm uyarılarına rağmen taşı kampına görüştürmüştür. Safiri kız kardeşi Evadne Barwell’e vermiş, o da taşı yedi yaşındaki kızının boynuna asmıştır. Küçücük bir kız… Kız hızla öksürmeye başlamış ve o gece vefat etmiştir. Sadece yedi yaşında… Esme ve Tommy birlikte kızın yattığı mezara gelirler. Tommy işlediği korkunç hatanın aynı şekilde kızının da başına geldiğini anlamıştır. Kızın annesi yaşadığı acı çerçevesinde Tommy’i lanetlemiştir ve tıpkı kendi kızı gibi Tommy’nin kızı da aynı yaşta hastalığa yakalanmıştır.

Tommy başına gelenleri anladığında kadını bulmayı, tüm bunların son bulmasını, kadının ne isterse yapacağını yeter ki kızının iyileşmesini istediğini acılar içerisinde haykırır, ama nafile… Hastaneye geri döndüğünde, Lizzie’yi acılar içerisinde gördüğünde yeşeren umutlarını tümüyle yitirir. Ruby babasına bir veda öpücüğü dahi veremeden küçücük yaşında yitip gitmiştir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.