İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Peaky Blinders 6. Sezon 2. Bölüm ”Siyah Gömlek” | Dizi İncelemesi

Peaky Blinders 6. Sezon 2. Bölüm

”Bu ailede bir savaş çıkacak ve biriniz öleceksiniz.”

Tommy, Ruby’nin hasta olduğunu öğrendiği anda vakit kaybetmeden Birmingham’a ailesinin yanına döner. Kızını sağlığı yerinde bir şekilde onu karşılayarak görünce mutlu olur, fakat tedbirini elden bırakmaz. Vakit kaybetmeden onu doktora gösterir. Neyse ki doktor her şeyin yolunda olduğunu söyler, bu durum Tommy’nin az da olsa yüreğine su serper. Lizzie de kızının iyi olduğunu görünce daha iyi hisseder, ama Tommy’deki değişikliğin farkındadır. Ona garip bir şeyler oluyordur. Tommy’nin artık ailesinin yanına dönmesi gerektiğine dair bir konuşma yapsa da Tommy’nin büyük, son bir işi vardır. Planlarına göre bu işten sonra her şey yoluna girecek, hayatına o zaman devam edecektir.

Tommy, İmparator nişanlı bir Milletvekili adayıdır ve başkanlık seçimlerinde adaylığını üst seviyeye çıkarmıştır. Artık halk arasında da seviliyordur ve sosyalizm üzerine başkanlığını destekleyecek mitingler düzenliyordur. Tam anlamıyla siyasete atılmıştır. Bununla birlikte elindeki yüklü miktardaki afyonu da satmak için çalışmalara devam ediyordur. Güç hırsı onu hayal dahi edemediği uç noktalara taşımaya isteklidir. Bunun uğruna yanında olmayan herkesten uzaklaşmaya kararlıdır. Tommy, elindeki afyon ihracatı konusunda Gina aracılığıyla Jack Nelson ile görüşme yaptığında, elindeki beyaz tozu Yahudilere satacağına dair tehdit etmiştir ve bu tehdit onun bir nevi ölüm fermanı imzalamasına neden olmuştur, fakat Tommy’nin umurunda bile değildir. Onun tek istediği güçtür. Öyle ki planları şu an için tıkırındadır.

Tommy konuşma sırasında

Destekleyicilerine güzel bir konuşma yaptıktan sonra IRA’dan tabur komutanı Laura McKee, aynı zamanda McKee ailesinden içinde Polly de dahil, üç kişiyi öldüren, Mosley suikastının devre dışı kalmasını sağlayan kadındır, onunla bir anlaşma düzenler. Ona planlarından bahseder. Öyle ki afyon satışına hayır diyen Jack Nelson’ın ABD Başkanı Churchill ile olan yazışmalarını gibi birçok yazışmayı ele geçirmiş, onları görüşme esnasında sunuyordur. Anlattığı her şeyde IRA’nın yanında olduğunu gösteriyordur. Jack Nelson’ın Londra’ya gelişindeki detayları anlatıyor. Jack Nelson, Avrupa’ya bilgi toplamaya gelmiyor, faşizmin hakim olacağına dair kanıt aramaya geliyor ve süreçte ona yardımcı olmaya odaklanıyor.

Bölüm boyunca liderlerin koltuk etrafındaki savaşlarını izliyoruz. Tommy tüm bunların içerisinde en zorlu yolda olan. Tommy Shelby, Oswald Mosley ve Jack Nelson’ın ne denli zor yollardan geçtiğini görüyoruz ki Mosley kesinlikle faşizmde tam anlamıyla bir Hitler… Tommy Shelby bu ikili içerisinde orta noktada kalıyor ve tarafsız ilerleyerek hakimiyetini üst düzeyde sürdürmeye odaklanıyor. Ayrıca ikili arasında değil, bir zamanlar vurmuş ve öldürdüğünü sandığı düşmanı Alfie Solomons ile de anlaşma içerisinde. Tüm bu oyunları IRA komutanı Laura McKee ile tartışıyor ve onunla bir anlaşmaya varıyor.

Tommy’nin yapılacak olan başkanlık seçimlerinde oldukça güçlü bir planı var. Planı, her tarafında yanında olduğunu belirterek Oswald Mosley’i, yani faşistleri devre dışı bırakmak, ama bu süreçte orta safta yer almaya kararlı ve bu oldukça tehlikeli. Bu tehlike ailesinden kalan Ada’yı, Lizzie ve tüm çocukları etkiliyor. Tommy yalnız olmak istemiyor, Polly’i kaybettikten sonra kardeşi olarak Ada’dan destek bekliyor, ama Ada da haklı olarak çocuklarının yanında olmayı tercih ediyor. Çünkü Tommy hırslarının peşinde, her zamankinden de fazla ölüme doğru koşuyor. Abisi Arthur Shelby ise ruhundaki acılarını ve yalnızlığını dizginlemek için kendisini uyuşturucuya veriyor, neredeyse her saniye ayık kalmamaya yemin etmiş gibi…

Tommy tüm bunların içerisinde güçlü bir lider olmaya çabalarken ruhundaki, geçmişten kalan savaş travmalarının kapısı aralanıyor ve onu olmadık zamanlarda gafil avlıyor. Öyle ki bu travmalar bu sefer çok ağır, birden fazla kez nöbet geçirmesine sebep oluyor. İçki sayesinde ruhundaki travmalarının kapısını zincirlerle kilitli tutarken, yeni yarattığı Thomas Shelby’nin kapıları içkisiz kilitli kalmalı.

Sonunda Tommy’nin travmalarına konuk oluyoruz ve onun ne kadar derin bir çukurda olduğunu görüyoruz, ama ne yazık ki çok yanlış bir zamanda oluyor. Tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de kızının rahatsızlığı yeniden baş gösteriyor. Ruby, terliyor ve garip sesler duymaya başlıyor. Gri giyimli bir adamın ona seslendiğini ve korkunç şeyler söylediğini Lizzie’ye anlatıyor. Doktor kontrolü altında durumu daha da kötüye giderken öksürdüğü anda peçeteye kan lekeleri değiyor. Tommy tüm bunların neden kaynaklandığının farkında ve bir an önce bir şey yapmalı…

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.