İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Peaky Blinders 6. Sezon 1. Bölüm ”Kara Gün” | Dizi İncelemesi

Peaky Blinders 6. Sezon 1. Bölüm

”Anne, senin ölmene izin vermişler. Bana müsaade etmiyorlar. Sanki başka bir sonucu olacak da…”

Başarısız sonuçlanan Oswald Mosley suikastı sonucu Thomas Shelby’nin intihar girişimi de abisi Arthur Shelby’nin müdahalesiyle başarısızlıkla sonuçlanır. Tommy büyük bir buhran içerisindedir. Hayata dair başarısızlığı ruhunda kapatamayacağı yaralar açarken geçmişinden gelen yalnızlık günümüzde başa çıkılamaz bir hal almıştır. Sevdikleri teker teker hayattan koparılıyor, ona seçme şansı tanınmıyordur.

Yıkılmış bir halde hayatta kalmaya çalışırken Polly Gray’in ölümü onu daha da korkunç bir buhrana sürükler. Oswald Mosley’e yapılan suikast girişiminde Abarema ile birlikte diğer üç kişinin arasında Polly Gray de vardır. (Muhteşem oyuncu Helen McCrory gerçek hayatta da hastalığına yenik düşmüş 16 Nisan 2021’de vefat etmiştir. Tıpkı Riverdale’de olduğu gibi güzel bir anma töreni gerçekleşmiş.) Bununla birlikte Tommy, Oswald Mosley’e düzenlenen girişimin kim tarafından engellendiğini öğrenmiştir. İrlanda Cumhuriyet Ordusu bu engellemeyi gerçekleştirmiştir. Amaçları Bay Mosley’i hayatta tutmaktır. Bunun nedenini şu an için söylememekle birlikte Peaky Blinders örgütünün yapısında da bazı değişiklikler yaptıklarını belirtir. Bu değişiklik ise imparatorluklarını kurdukları zamandan beri Thomas Shelby’nin sırtını dayadığı kişiyi öldürmek olmuştur. Polly Gray’i… Ve tüm bunların sorumlusu Tommy ve onun bu yoldaki sınır tanımaz hırslarıdır.

Tüm bunların üzerine oğlu Michael Gray, annesinin intikamını Thomas Shelby’den almaya yemin eder. Peaky Blinders çetesinin, Thomas Shelby’nin sırtını dayadığı dayanak artık gitmiştir. Eğer önceden yaptıkları konuşmada Michael’i dinleyip bu suikastı düzenlememiş olsalardı her şey çok daha farklı olabilirdi. Michael’in teklifi her şeyi geride bırakıp Amerika’da düzenli bir iş kurmaktı, ama Tommy Birmingham’ı, lideri olduğu çeteyi bırakamadı ve sonuçları gerçekten de çok ağır oldu.

Zaten 3. sezondan bu yana Thomas Shelby’nin kendisiyle olan mücadelesini, hırslarını ve bu hırsların sonucunda dönüştüğü adamı izliyoruz. Bu final sezonunda ise tamamen bambaşka bir strateji izleyecek olan bir Thomas Shelby’i izleyeceğiz gibi görünüyor. Öyle ki tüm bu yaşananlardan dört yıl sonraya, Fransa’da bir adaya gidiyoruz. Thomas, yaşananlardan sonra dört yıldır Michael ile görüşmemiştir ve düşmanlıkları bu süreçte korkunç bir hal almıştır. Bu süreçte Thomas da içkiyi bırakmış, kendisine intikam yolunda temiz bir görü açmıştır. Kız kardeşi Ada, abisi Arthur, karısı Lizzie ve çocukları ise İngiltere, Birmingham’da kalmıştır.

Michael Gray, karısı Gina ile işleri büyütmüştür. Bununla birlikte Gina’nın amcası Jack Nelson tıpkı Thomas Shelby gibi bir çete üyesidir, ama bunları hepsi geride kalmıştır. Thomas da artık Peaky Blinders çetesinde yaptığı tüm kayıtları sildirmiştir. O artık Bay Jones olarak anılıyordur. Buluşma sırasında kendisinde olan bir sürü afyonu satma girişimde bulunur. Bu girişimini Jack Nelson ile anlaşarak yapacaklardır, ama bu anlaşmaya kimse razı gelmez. Tommy, Michael ile yaptığı buluşmanın sonunda onu tuzağa düşürür. Ona afyon dolu olan çantayı verir ve Bay Jones mahlasıyla onu polise şikayet eder. Michael hapse düşerken Tommy’nin de planı işlemeye devam ediyordur.

Tommy, vakit kaybetmeden Gina’nın yaşadığı yere gider. Gina, son derece kendinden emin bir şekilde Tommy ile konuşuyordur. Jack artık illegal işlerden uzak durarak içki satıyordur, Tommy’nin afyonu ise oldukça illegaldir. Bunu kabul etmiyordur. Gina, Tommy’nin üstünlüğünün yok olduğunu, bu üstünlüğün sadece yaşadığı yerde olduğunu söhyleyerek onu küçük düşürür. Tommy ise tüm bunları umursamaz, kafasında kurduğu plan bellidir. Tommy, Michael’ı kendisini ihbar ettiğini itiraf eder. Bunu amcası Jack Nelson’ın tavırlarını ölçmek, onun ikilemde kalmasını sağlamak için yapmıştır. En sevdiği yeğeninin kocası afyon kaçakçılığından Boston’a enseleniyor. Onu hapisten çıkarması bulunduğu yerde nasıl karşılanacağını merak ediyordur. Bir şey yapmazsa da Güney Boston’da nasıl karşılanacaktır?

Thomas, Gina aracılığıyla Jack Nelson’a bir mesaj gönderir. Eğer afyonunu satın almazsa Tommy, Doğu Boston yahudilerine satacaktır ve bu düpe düz savaş demektir. Gina tüm bunların farkındadır. Çok büyük miktardaki afyon, İrlandalılar, Yahudiler ve İtalyanlar arasındaki güç dengesini büyük oranda Doğu’nun lehine çevirecektir. Bununla birlikte Tommy’nin, Doğu Boston’ı yöneten aileler arasında itibarının iyi olduğu kişiler vardır. Ve bu aile de Solomons ailesi yani Alfie Solomons’un ta kendisidir. Tommy, kendilerine dengi gibi davranmayı kabul ettiklerinde aralarında oldukça fazla anlaşma yapabileceklerini açıkça dile getirir. Tommy’nin afyonu Yahudiler’e satmakla tehdit etmesi onun başını büyük belaya sokacaktır, ama Tommy her zamanki gibi işini biliyordur.

Tommy Shelby, ilerlediği yolda önde olmaya devam ediyordur. Ama beklenmedik bir şeyle karşılaşır. Birmingham’daki ailesi Lizzie aradığında kızları Ruby’nin hasta olduğunu öğrenir. Ruby’nin ateşi vardır, bir grip salgını gibidir, ama uykusunda sayıklıyordur. Lizzie, bu sayıklamaları Tommy’e söylediğinde Tommy çılgına döner. Tüm bunlar iyiye işaret değildir. Tommy bir an önce kızının yanına gitmelidir. İşi bırakacağını öğrenmişlerdir ve peşine düşmüşlerdir. Ailesinin başı tehlikededir.

Tommy, gitmeden önce Michael’in yanına gider. Olanları tek tek ona anlatır. Michael, Jack Nelson’ın onu oradan çıkaracağını zanneder, ama işler öyle değildir. Jack Nelson, Michael’ın biraz daha içeride kalmasını talep ediyordur, en azından basının ilgisi kaybolana kadar. Bununla birlikte Jack Nelson İngiltere’ye gidiyordur, karısı Gina da gidiyordur ve tüm bunların yanında kendisi bu yolculuğun içerisinde değildir. Thomas Shelby bir, Michael Gray sıfır. Bu toz sevkiyatında 5 milyon dolar imzalayacaklardır ve Michael’a da tüm bunların içerisinde yanında olmasını teklif eder. Michael ise Tommy’nin hala hırslarının peşinden gitmesine anlam veremez. Bu adam sınırlarını asla bilmiyordur.

*

Peaky Blinders Final sezonu muhteşem başladı. Başından sonuna kadar harika bir sezon izleyeceğiz gibi görünüyor. Thomas Shelby yine harikaydı ve bu sefer daha güçlü görünüyor, umarım bu gücü devam eder. Tommy balım yıkılmışken de güzel, ama onu böyle güçlü görmek hoşuma gidiyor. 🙂

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.