İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Peaky Blinders 5. Sezon 5. Bölüm ”Şok” | Dizi İncelemesi

Son güncelleme tarihi 16 Mart 2021

‘’Kardeşinizin ilginç bir teorisi var. Tommy Shelby’nin belki de nihayet bir şeylere inanmaya başladığını düşünüyor.’’
‘’Younger, kardeşimin benimle ilgili fikirlerine kulak asma. Onlar hep iyimserdir. Dolayısıyla hep yanlıştır.’’

Linda, yaşadığı korkunç şeylerden sonra Tommy’nin konukseverliğini üstelendiği bale gecesinde Arthur’u vurmaya gelir, ama tahmin etmediği bir şey vardır. Polly, karanlığın arasından gelerek Arthur’un vurulmasını son anda engeller. Linda kanlar içerisinde yere yığılırken imdadına yeniden Arthur yetişir. Polly onu kolundan yaralamıştır. Kısa sürede pansuman yaparlar. Neyse ki yarası ağır değildir. Arthur çılgına döner. Tüm bu olanların kendi suçu olduğunun farkındadır, ama elinden hiçbir şey gelmez. Linda artık ondan nefret ediyordur ve iyileştiğinde, Arthur’un geleceğe dair umutlarına kulak asmaz. Onu görmek dahi istemiyordur. Arthur Shelby, eski yıkık ve yalnız hayatına tam anlamıyla geri dönmüştür. Bu onu mahveder. Artık düşmanlarına ve ölüme karşı olduğundan daha şeytani ve korkunç bir hal almıştır.

Bu sırada arka tarafta aile arasında yaşanan kargaşayı fırsat bilen Bay Mosley gelecekteki Britanya Faşistler Birliği partisi için hazırladığı konuşmayı son derece süslü bir şekilde aktarır. Öyle etkileyici olur ki konuşması gazetelerin ön sayfalarına çıkarken insanların beğenisini de toplar. Güç, Mosley için hızla gerçekleşiyordur. Tommy ise farkında olmadan ruhundaki bazı yerlerin değiştiğine şahit oluyordur. Pişmanlıkları kafasını kurcalarken geldiği yer karşısında bocalamaya başlar. Oswald Mosley’nin üzerinde farkında olmadan büyük bir yük içerisine girmiştir. Bu durumu bir an önce çözüme kavuşturması gerekmektedir.

Tommy, öğrendiği bilgileri krala iletmesi için Ben Younger ‘a söyler, ama başarılı asker Younger, talihsiz bir olay sonucu Tommy’nin yanından çıkarken arabasının patlaması sonucu ölür. Onunla birlikte on yaşındaki küçük bir çocuk da ölerek Tommy’nin vicdanına saplanır. Tommy, eğer yerinde kalıp bu zamana kadar gelmeseydi o çocuğun hala hayatta olup top oynayabileceğini düşünüyordur. Kendini suçlama dürtüsü benliğini sararken artık Ada da, o da Shelbylerin yanlarına yaklaşan herkesin öldüğünü düşünmelerine yol açar. Ada’nın hoşlandığı ve karnındaki bebeğin sahibi adam artık yoktur.

Her şey korkunç bir şekilde ilerlerken afyon sevkiyatının gerçekleşme zamanı gelmiştir. Arthur ve Aberama bu işi üstlenirken sessiz bir şekilde yapmaları gerekir, ama bu, hiç de sessiz olmaz, çünkü İrlandalılar tarafından planları alt üst olur. Neyse ki afyonlara bir şey olmaz, ama bu durum başlarına daha büyük bir felaket açmıştır. Artık herkes Thomas Shelby’nin yaptığı şeyin farkındadır. Thomas, afyonları kurtardığında Jimmy’e on torbasını vererek işleri halletmesini ister. Ve artık kendi kurduğu planı yürürlüğe sokması gerekiyordur.

Akıl hastanesindeki eski arkadaşı Barney Thomason’u hastaneden çıkartacaktır ve parti konuşması sırasında Oswald Mosley’nin kafasına sıkmasını emredecektir. O sırada Thomas, Mosley’nin yanı başında duracak, sonrasında da partiyi devralacaktır. Eğer bu plan işlerse Shelbyleri büyük bir şey bekliyordur.

🔙 5. Sezon 4. Bölüm İncelemesi ”Döngü”

5. Sezon 6. Bölüm İncelemesi ”Bay Jones” (Sezon Finali) 🔜

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.