İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Peaky Blinders 5. Sezon 4. Bölüm ”Döngü” | Dizi İncelemesi

Son güncelleme tarihi 16 Mart 2021

‘’Aslında yazık oldu. Seni öldürmek için sabırsızlanıyordum.’’
‘’Kuyruğa gir.’’

Thomas, Bay Mosley ile yaptığı anlaşma sayesinde hayatında bazı önceliklerini belirlemesi gerekmektedir. İlk olarak Aberama Gold’un oğlu Bonnie’yi öldüren Billy Boys çetesinin lideri Jimmy McCavern ile bir anlaşma yapmalıdır. Birbirlerine savaş ilan eden iki grup için bu barış anlaşması son derece önemlidir. Tommy, ikisinin de ortak dostunun(!) Bay Mosley olmasından dolayı aralarındaki savaşı ertelemenin daha cazip geleceğini düşünerek anlaşma yanlısı olarak ilk kendisi teklif eder. Jimmy barış anlaşmasının iş anlaşması olduğunu anladığında bu barışı kabul etmek için şuanlık bir sakınca görmez. İkisi de nakliyat işleriyle uğraşıyordur ve bu iş anlaşması her iki taraf için de uygun gibi görünüyordur. Bununla birlikte Thomas, çok geçmeden ilk nakliyat işini dahi alır.

Brilliant Chang adındaki Çinli, Thomas ile konuşmak için ofisine gelir. Onun öldüğünü sanıyorlardır, ama adam bir şekilde yaşamayı başarmıştır. Öyle ki anlaşmasının kabul olması için kendini güvence altına dahi almıştır. Adamın elinde yedi tonluk, saf bir afyon vardır ve bunları gemiden kömür aracılığıyla illegal olarak geçirmesi gerekmektedir. Birmingham’ın gemi nakliyatıyla, daha da önemlisi Birmingham Peaky Blinders’ın olduğu için Tommy ile görüşmesi muhtemeldir. Bu afyonun değeri de uluslararası pazarda 1 milyon sterlini geçiyordur. Bunun satışı gerçekleştiğinde ise Shelby şirketine bunun üç katı para gelecektir.

Brilliant Chang

Tommy bu teklifin çok büyük olduğunu biliyordur. Özellikle de New York borsasının çöküşünden sonra kaybettiği paraları bununla birlikte büyük miktarda alabilecektir. Bunun gerçekleşmesi Tommy için önemli bir hale gelmiştir, ama öncelikle Arthur ve Polly ile konuşması gerekmektedir. Tommy gerekli her şeyi anlatır. Polly kömürlerin sakladığı afyonu duyunca pek hoşnut olmaz, ama bu işin sonucunda gözden düşmüş Michael’ın yeniden işe döneceğini duyduğunda bir kez daha düşünür. Arthur ise Çinlilere bulaşılmaması gerektiğini bildiği için bu teklifi kabul etmekte ısrarcı olur. Bu riskli bir iştir, ama ucunda milyonlar olduğunda Peaky Blinderslar ne zaman riskli bir iş yapmamıştır ki?

Thomas, işi Jimmy McCavern ile yapacaktır ve ilk önce Aberama Gold’a, oğlunu öldüren adamla barış imzaladığını söylemek zorundadır. Çünkü Aberama Gold, Jimmy McCavern’i nasıl öldüreceğini planlamıştır bile. Tommy, onunla olan iş anlaşması bittiğinde onu geri vereceğini söyleyerek Aberama’dan söz ister. Aynı zamanda Polly Gray ile evlenme sözü de verir. Öyle ki bu teklif Aberama’nın daha çok hoşuna gider.

Thomas Shelby bunca olan şeyden sonra akıl sağlını kontrol etmekte zorlanır. İçtiği şeyler de halüsinasyon görmesine sebep olur, ama içmediğinde kendisini daha kötü hissediyordur. Bay Mosley ise işleri daha da kötü yapıyordur. Yine de tüm bunların içinde eğlence düzenlemeyi de ihmal etmez. 16 Kasım, karısı Lizzy’nin doğum gününde bir davet düzenler. Teması Kuğu Gölü Balesi’dir. Peaky Blinders’ın kanlı yüzeyinde oldukça teatral bir temadır. Bir süre de olsa aşkın intikamın üzerine geçmesi plansa da ne yazık ki gece her iki açıdan da kanlı bitecektir.

‘’Bugün bir köprüdeydim Ada. Aşağıya baktım. Grace oradaydı. Ama hala hayattaydı.’’

🔙 5. Sezon 3. Bölüm İncelemesi ”Strateji”

5. Sezon 5. Bölüm İncelemesi ”Şok” 🔜

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.