İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Peaky Blinders 5. Sezon 2. Bölüm ”Kara Kediler” | Dizi İncelemesi

Son güncelleme tarihi 16 Mart 2021

‘’Bay Shelby, keman öğretmeni gümbürtüleri soruyor.’’
‘’Havai fişek, cumartesi için deniyordum.’’
‘’Doktora, hava kararmadan içmeyeceğinize söz vermiştiniz.’’
‘’Hava baya karardı Frances.’’

Thomas bir gün, anonim bir şekilde ‘Dünyaya bak ve ektiğim tohumları gör’ yazan bir mektup alır. Bu mektup rahatsız edici bir şekilde kafasına kazınmaya başlar. Aynı zamanda mektubun bulunduğu tarlaya mayın yerleştirmişlerdir. Tommy, başına bir şey gelmeden mayınları imha eder, ama bir yandan da o patlamalarla ruhunda bazı yerler açılmaya başlar. Tommy milletvekili olduğundan bu yana zihninde bazı şeyler görüyordur. Güç ruhunu ele geçirdikçe etrafındaki insanları da kendisine ihanet etmekle suçlamaya başlar. Gördüğü kara kedi rüyası onun her şekilde şüphelenmesine yol açar, çünkü kara kediler rüyalara girdiğinde bunun yanlış çıkma ihtimali çok azdır.

Thomas’a gelen anonim mektup sırasında

Yaşanan borsa çöküşünden sonra Michael’ın hisselerini satmaması ve bunun üzerine büyük para kaybetmesi Thomas’ı Michael’a karşı şüphelendirir. Aynı zamanda karısı Gina ila yaptığı seyahatte Belfast’taki  gemide ona tuzak kurulduğunu fark eder, ama artık iş işten geçmiştir. Thomas ve ailesi Michael’ın kendilerine ihanet ettiğini düşünüyorlardır. Michael, kendisini ispat etmek için vakit kaybetmeden Gina’yı da alarak Small Heath’e döner. Her şey, Tommy’nin tacını kaybetme rüyaları dahi Michael’ın alehine işliyordur, ama neyse ki Polly sayesinde işler biraz da olsun yoluna girer. Michael, şimdilik aklanmıştır. Çünkü baş edilmesi gereken çok daha önemli sorunlar vardır.

Arthur Linda ile başa çıkmaya çalışırken Lizzie de kocası ve çocuklarıyla baş etmeye çalışır. Bir şekilde Thomas’ı düzeltmek zorunda hisseder kendini, çünkü artık bambaşka bir insan olmaya başlamıştır. Kötü rüyalar sonucunda uyumuyor, güç sonucunda paranoyak bir hale bürünmeye başlıyordur. Aynı zamanda Meclis’te Ada ile birlikte geçen gün tanıştığı Oswald Mosley ile görüşür. Bay Oswald, May Carleton vasıtasıyla Thomas’ın karşısına çıkmıştır ve konuşmaları aracılığıyla gizemli bir havası vardır. Ada, Bay Mosley’nin Faşizm’e doğru yöneldiğini düşünür. Konuşma sırasında sürekli olarak İrlanda konusuyla ilgilenir. Bay Mosley’nin Thomas’a bir teklifi vardır.

Gina ve Michael

Bay Mosley, Thomas’a Beslfast’ta bazı unsurlarla görüşme yapacak birini arıyorlardır ve bunun için Thomas’a teklif sunar. Bunun onu bakanlığa kadar yükselteceğini dahi söyler, ama Thomas, mecliste konuşma yapmakla kalacağını, İrlanda’yla ilgilenmediğini, Birmingham ile ilgilendiğini söyleyerek teklifini reddeder. Bu konuşmalar Thomas’ı daha da şüphelendirir.

Billy Boys adında bir çete Thomas Shelby’nin ensesine yapışmak üzeredir. İlk önce Abaramah Gold’u hedef alırlar ve onu yaralayarak oğlunu öldürürler ve bu sadece bir başlangıçtır. Abaramah en değerli varlığını, tek oğlunu gözlerinin önünde kaybedince dehşete kapılır. Artık ne yaptığının hiçbir önemi yoktur. Yerlerini bilen tek kişi Johnny Dogs’un yanına gider, onu öldüresiye döverek ve Thomas’ın yanına giderek ihanetle suçlar. Thomas onun yapmadığını biliyordur. Herkesten çok sadece ona güveniyordur ve zor da olsa Abaramah’ı kontrol altına almayı başarır. Sorunlar daha yeni başlıyordur.

‘’Hiç uyumuyormuşsun.’’
‘’Uyuduğum zaman bir rüya görüyorum. Rüyamda biri tacımı istiyor. O kişi Michael olabilir.’’

🔙 5. Sezon 1. Bölüm İncelemesi ”Kara Salı”

5. Sezon 3. Bölüm İncelemesi ”Strateji” 🔜

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.