İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Peaky Blinders 5. Sezon 1. Bölüm ”Kara Salı” | Dizi İncelemesi

Son güncelleme tarihi 16 Mart 2021

‘’Dangerous, benim güzel atım.  Yarışmak için fazla vahşiydi. Dizginleri veya kırbacı dinlemezdi. Savaş atı olmalıymış. Kırlardan bıktı. Huzura ve sükûnete ayak uyduramadı, hayata küstü. O artık özgür.’’

29 Ekim 1929’da New York borsasının çöküşüyle her şey alt üst olur. New York’taki şirketlerinin başında duran Michael normalde çöküşün yaşanacağının haberini alan Tommy’nin hisseleri satması gerektiği uyarısına aldırmayarak hisseleri satmaz ve tüm dünya gibi çöküş haberiyle uyanır. Bu durum Tommy’i çileden çıkartır. Artık sözünün dinlenmediğini düşünüyordur. Aynı zamanda işçilerin sesi olarak milletvekili olmuştur. Artık namı daha da yayılmaya başlamıştır.

Vakit kaybetmeden yönetim kurulu toplantısı düzenler. Kaybettiklerini bir an önce toparlamalıdır. Neyse ki nakit açısından uygun bir pozisyondadır. Bu durum biraz olsun umutlanmasına sebep olur. Tommy Londra Westminster, Avam Kamarası’nda gerçekleşen toplantıya katılır. İşçiler adına yaptığı bir konuşmada sözlerinden etkilenen Oswald Mosley adında bir adamla tanışır.

İş sorunlarıyla birlikte aile sorunları da devam ediyordur. Lizzy’den olan küçük kızı Ruby olanlara alışmaya çalışırken ilk oğlu Charlie, babasının, sorun yaşadığı atını vurmasıyla her şeyden uzaklaşır. Bunu kabullenemez. Tommy ve Arthur bunun doğal bir şey olduğunu söyleseler de Charlie bunu kabul etmez. Babasının insanları öldüren zorba bir insan olduğunu düşünüyordur. Şimdi de atını vurması ona karşı bakışını etkilemiştir.

Arthur, Charlie’ye Tanrı’nın can aldığını söyleyerek onu teselli etmeye, bu durumun normal olduğunu söylemeye çalışsa da Charlie babasının tanrı olmadığını söyler, ama bilmediği bir şey vardır. Thomas Shelby, tanrıcılık oynamaya başlamıştır.

‘’Hayır tanrı değilim. Henüz.’’

*

5. sezonun ilk bölümü hızla başladı, ama yavaş gitti, bu yüzden bölümle alakalı pek bir şey yazamıyorum. Yine de genel itibariyle anlıyoruz ki Peaky Blinders çetesi Büyük Buhran, Kara Salı’dan sonra yeniden sahnelere dönecek. Hem de bu sefer yeni karakterlerle.

İlki Michael’ın sevgilisi rolünde Gina, yani Anya Taylor-Joy. Onu son dönemin satranç dizisi The Queen’s Gambit ‘ten tanıyoruz. Ve şimdi fark ediyorum ki bu kız James McAvoy’un başrollerinde oynadığı Parçalanmış filminde oynamış. Oradaki uzun saçlı kız. Gerçekten bir saç bir insanı bu kadar değiştirebilir. Ayrıca filmin incelemesine de buradan bakabilirsiniz.

Bir de Oswald Mosley rolünde Sam Claflin’i görüyoruz. Onunla neler olarak merak ediyorum doğrusu. İlk bölümde sadece adını ve kendisini görüyoruz. Bakalım, beşinci sezon bizi neler bekliyor?

🔙 4. Sezon 6. Bölüm İncelemesi ”Şirket” (Sezon Finali)

5. Sezon 2. Bölüm İncelemesi ”Kara Kediler” 🔜

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.