İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Peaky Blinders 4. Sezon 6. Bölüm ”Şirket” (Sezon Finali) | Dizi İncelemesi

Son güncelleme tarihi 16 Mart 2021

‘’Kör olarak doğmuşsun. Bir gün gözlerini açıyorsun ve o anda dünyada var olan her şeyi görebiliyorsun. Önceden yalnızca dokunup koklayabiliyorken artık her şey orada.’’

Dövüş sırasında düzenlenen bir suikast nedeniyle Arthur Shelby öldü süsü verilmek zorundadır. Öyle ki her şeyden haberi olan Tommy Shelby, Luca Changretta ve Alfie’nin yaptığı anlaşmadan da haberi vardır.

Alfie, dövüş sırasında Tommy’e bir veda konuşması yaparak artık her şeyi bıraktığını, tatile çıkacağını söyler. O sırada dövüş tüm hızıyla devam etmektedir. Arthur, dövüşte bir şeylerin ters gittiğini fark etmiştir, ama Tommy onun içki ve kokain yüzünden olduğunu söyleyerek üzerine gitmez. Birkaç adamın peşinden gittiğinde ise Arthur bir suikaste uğrar, ama Tommy onu son anda kurtarır. O an Luca Changretta dahil herkesin Arthur’un öldüğünü bilmesi gerekmektedir. Plan bu şekilde işliyordur.

Arthur’un sahte ölümü yeniden herkesi yasa boğar ve tıpkı John’a yaptıkları gibi bir cenaze töreni hazırlarlar. Bu gösteriş açısından da oldukça önemlidir. Luca Changretta’nın annesi elinde beyaz bir bayrakla gelerek davanın kazanan tarafı olduğunu söyler. Kendilerinin de akrabaları ölmüştür ve Luca’nın artık parayla çalışan adamlarından başka kimsesi kalmamıştır. Bayan Changretta, aynı zamanda birkaç şart sunar. Bu dava kazanılmıştır ve daha fazla ölümün olmaması için şirketi ve diğer her şeyi Changrettalara devretmelidir. Shelbyler bu teklifi kabul eder. İmzalama sırasında ise tüm planları ortaya dökülür. Tabii ki Peaky Blinders mafyalara hiçbir şey vermeyecektir. Aksine adamlarını para karşılığı Luca Changretta’nın gözlerinin önünde satın almışlardır ve Arthur, gelerek Luca’yı alnının ortasından vurmuştur.

Artık Peaky Blinderslar için zafer günüdür. Her şey yoluna girmiştir. Mafyalardan kurtulmuşlardır. Artık güzel bir tatili hak ediyorlardır, ama Tommy’nin ilk önce Alfie Solomons’un icabına bakması gerekmektedir. Alfie’nin kanser konuşmasından sonra biraz zor olsa da Tommy onun da icabına bakar. Arthur’un önerisiyle üç aylık bir tatile de çıkar, ama tatiller Shelbyler için değildir. Tatiller, normal sıradan insanlara göredir. Shelbyler’in çalışması gerekmektedir. Bu süre boyunca durmadan içer, kendisini kaybeder. Kafasında rahatsız edici düşünceler dolanıyordur ve eski sorunlar gözlerinin önüne gelerek onu mahveder.

Sıkıcı ve rahatsız geçen aylardan sonra yeniden Small Heath’e gelerek başa geçer. Yapması gereken çok fazla iş vardır. Şimdi sıra devrimin üstesinden gelmektir. Bir plan yapar ve önceden de düşündüğü gibi Jessie Eden’in kanına girerek onu da kendi tarafına çeker. Devrim hakkında önemli bilgileri alır ve vakit kaybetmeden krala haber verir. Ve tabii ki kendi şartları da vardır.

Thomas Shelby, yaşananlardan sonra kendi devrimini yaparak büyük oy çokluğuyla Birmingham’ın İşçi Partisi adına güney seçim parlamentosunun üyesi ilan edilmiştir. Blinderslar yine iş başındadır.

‘’Bay Shelby dinlenmeniz gerek.’’
‘’Öğrendim ki Frances, bu dünyada dinlenmem yasak. Belki sonrakinde.’’

🔙 4. Sezon 5. Bölüm İncelemesi ”Düello”

5. Sezon 1. Bölüm İncelemesi ”Kara Salı” 🔜

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.