İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Peaky Blinders 4. Sezon 5. Bölüm ”Düello” | Dizi İncelemesi

Son güncelleme tarihi 16 Mart 2021

‘’Hep ölüm var Lizzy. Biraz da yaşam olsun, değil mi?’’

Tommy Shelby, Luca Changretta’nın kendisine kurduğu tuzaktan haberdardır ve Changretta’nın üç adamını öldürerek çatışmadan sağ çıkmayı başarır. Luca, Polly’nin kendisine tuzak kurduğunu anlar. Polly, Luca’nın kendisine iş birliği yapması için teklifte bulunduğunda Tommy’e her şeyi anlatmıştır. Yine de her iki planda Luca ne yazık ki ölmemiştir. Şimdi Polly’nin Michael’ı koruması gerekmektedir. Bunun için Aberama Gold’dan yardım ister. Luca ortadan kalkana kadar yerini sadece Polly  ve Aberama Gold’un adamları bilecektir.

Tommy, öldürdüğü adamlardan sonra bir süre sarsıntı geçirir, ama üstesinden gelmeye çalışır. Arthur, uzun süredir bu durumla savaştığı için Tommy’e destek olmaya çalışır, ama en büyük destek Lizzy’nin karnındaki bebek olacaktır. Lizzy, kanalda geçirdiği Tommy ile geçirdiği zamandan sonra hamile kalmıştır. Bunu da Polly’e baktırdığı falından öğrenmiştir. Polly altıncı hissi konusunda oldukça güçlenmiştir. Bu durum ilk zamanlar onun delirmesine sebep olsa da artık her şeyin kontrolündedir. Bu onu daha güçlü bir insan yapar.

Luca Changretta babasını öldürenlerden intikamını almaktaki hırsını bir an önce gerçekleştirmek ister. Bu gidişle adamlarının hepsi ölümle yüz yüze kalacaklardır. Bunun için Camden Town’a, Alfie Solomons’un yanına gider. Alfie adamı Golyat ile Abaramah Gold’un oğlu Bonnie’nin dövüşeceğini duymuştur ve bu durum onun Tommy’i öldürmesi için en büyük fırsatı olacağını düşünmüştür. Fakat bir değişiklik yapmak zorundadır. Bonnie’nin dövüşmesi için Golyat değil İtalyanlardan birisi olmak zorundadır. Bu da demek oluyordur ki Alfie, yeniden Tommy’i satacağı anlamına geliyordur.

Alfie bunun için parasal açıdan birçok teklif sunar. Bunu kabul etmesi için şartları olması gerekmektedir ve en nihayetinde Luca Changretta, Alfie’nin tüm isteklerini kabul eder. Artık Tommy Shelby’den intikamını almak zorundadır.

Tommy’nin her zaman olduğu gibi hem mafyayla hem de işiyle uğraşması gerektiği için aynı anda birden fazla işi düşünmeyi ve planlamayı eksik etmez. Britanya ordusu Tommy Shelby’den yardım istemiştir. Bunun için de grevlerin ve devrimlerin kol gezdiği dönemde Tommy’nin Birmingham’da hatırı sayılır düzeni olduğu için bunu bir tek Tommy’nin düzeltebileceğini düşünürler.

İlk olarak Albay Ben Younger, Ada’yı evinden zorla alıkoymuştur. Ada, birkaç gün önce Stetford Komünist partisinin toplantısında görülmüştür, ardından da devrim konusunda büyük görevi olan sendika başkanı Jessie Eden ile görüşmesi komünistlerin tarafında olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte kayıtlara göre Haziran 1919’da Birmingham komünist partisine katıldığından beri şüpheli kişi konumundadır. Ada her ne kadar artık komünistlerle ilgili olmadığını söylese de o devirde bunları sözle söylemek yazılanlardan pek etkili sayılmaz. Ordu genel bir grev sonucu bir devrim girişimini önlemeye çalışıyordur. Ada’nın da bu grevi önlemek için yardım edebileceğini düşünürler.

Kral ve Churchill Albay Younger’ı devrimi durdurması için Birmingham’a veriyordur ve Tommy de bu devrimi engellemek için devrimin asıl başlamasının sebebi olan kişi Jessie Eden’la başlayacaktır. Bir yemek daveti üzerinden onun güvenini kazanacaktır ve bu devrimle alakalı olan elebaşının adını alacaktır ve orduya verecektir. En azından güzel bir plan gibi görünüyordur. Bununla birlikte Tommy orduya askeri araçlar sağlayacaktır ve bu uzun bir zaman sürecektir.

Thomas Shelby, yine ucu karanlık sonu gelmeyen sorunlar denizinin içerisinde yüzüyordur. Aynı zamanda dövüş günü gelip çattığında bilmediği başka bir şey daha vardır.

🔙 4. Sezon 4. Bölüm İncelemesi ”Tehlikeli”

4. Sezon 6. Bölüm İncelemesi ”Şirket” (Sezon Finali) 🔜

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.