İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Peaky Blinders 4. Sezon 3. Bölüm ”Karatavuk” | Dizi İncelemesi

Son güncelleme tarihi 16 Mart 2021

‘’Eskiden buraya gelirdim. Vaktinde varamazsam beni burada saatlerce beklerdi. Ailesi izin vermeyince ben de onu beklerdim.’’
‘’Kimi?’’
‘’Bir kızı işte. Fransa’dan önceki bir kız.’’

Tommy Shelby, başına açılan mafya olayından sonra şirketinde çalışmak üzere güvenilir birkaç adam seçer. Elinden geldiğince bulunduğu bölgede güvenliği sağlamak ister, ama bu o kadar da kolay değildir. İtalyanlar oldukça akıllıdır.

O sırada hastanede iyileşmekte olan Michael’ın ziyaretine, onu büyütmüş üvey annesi gelir. Annesi, bahçesinden oğlunun yemesi için birkaç meyve getirmiştir. Aynı zamanda geride bıraktığı aile hakkında onu bilgilendirir. Evinin her zaman açık olduğunu, istediği zaman gelebileceğini söyler. Kardeşi onunla vakit geçirmeyi özlemiştir, babası ise vefat etmiştir. Michael, Tommy Shelby’nin geleceğini söyleyerek annesinin daha fazla oyalanmasını istemez. Kadın da zaten oğlunu kendisinden ayıran adamı görmek istemez.

Michael hastanedeyken

Tommy geldiğinde Ada, Lizzie ve Polly de gelerek bir Shelby Şirket için bir şirket toplantısı yapar. Burada bazı kararlar alırlar ki artık eskisinden daha da sıkı çalışmaları gerekmektedir. Arthur da bu toplantıya katılmalıdır, ama Linda onun gitmesini engeller. Bu engel Arthur’un başına iş açacaktır. Şirkette birkaç grup boyaları makinelere dökerek isyan çıkarmaya çalışır. Arthur yanlarına gittiğinde onları korkutur, ama arka kapıdan gelen tehlikeyi son anda fark eder. İki İtalyan, Arthur’u öldürmek için gelmiştir. Arthur zor da olsa onların icabına bakar, ama normalde arka kapının kilitli olması gerekmektedir. Şirkette bir casus vardır. Tommy çok geçmeden o casusu bulmaya yeltenir. İlk olarak kendi çalışanından şüphelenir, ama onun masum olduğunu fark ettiğinde şirketinde olan bazılarının komünistlerle iş birliği yapabileceğini düşünür.

Elinde Luca Changretta’nın ailesine dair altı yıl önce düğünde çekilen bir resim vardır ve oradaki kişilerin suikast için geldiklerini düşünür. Tommy, bu resimleri kendilerini koruyacak adamlara vermeyi teklif eder. Özellikle de Abaraham Gold’a. Adam ne kadar vahşi olsa da artık bu işin içindedir. Tommy’nin de ailesini korumaktan başka çaresi yoktur. Tommy, sendika başkanı kadın Jessie Eden’in yanına giderek fotoğrafı uzatır ve adamlardan birini tanıyıp tanımadığını sorar. Bu sorgu Jessie’nin pek hoşuna gitmez. Sonrasında kimseyi tanımadığını da söyler. (Burada kadının oldukça zeki olduğunu ve Tommy’nin geçmişi hakkında araştırmalar yaptığını görüyoruz. Tommy’nin Fransa’daki savaşa gitmeden önceki aşk hayatını da öğreniyoruz.)

Jessie Eden, Kitty Juroise adında bir kadınla iletişime geçmiştir Tommy’nin Fransa’dan önce bir sevdiği vardır ve bu kadın Kitty’nin kardeşi Greta Jurosie’dir. Kadın 1915’te on dokuz yaşında veremden ölmüştür. Tommy, üç ay boyunca kadının yatağının başında, onun yanında dua etmeyi ihmal etmemiştir. (Buradan da anlıyoruz ki Tommy Sbelby, aslında elinden alınan sevdiği yüzünden tanrıya inancını kaybetmiştir ve sonucunda savaşa gidince de bambaşka bir insan olarak çıkmıştır.) Jessie Eden’in da sevdiği adam, savaş sonrası bunalımından kurtulamamıştır ve kafasını havaya uçurarak intihar etmiştir. Tüm bunlar her ikisini de geçmişi düşünmeye sevk etmiştir. Tommy’i daha da etkilemiştir ki Jessie, Tommy’e Greta ile olan 1915’te çekilmiş bir fotoğrafını da vermiştir. Grace’in ölümünden sonra unutmak istediği detaylar yeniden gün yüzüne çıkmayı başarmıştır. Geçmiş, karanlık bir gölge gibi Tommy’nin peşini bırakmıyordur.

Arthur ise Luca Changretta’yı öldürerek olmanın yükünü ağır bir şekilde yaşıyordur. Linda onun kendisine gelmesini, artık bu intikamını almasının doğru olmadığını söylese de bir süre direnen Arthur, sonunda Luca’yı öldürmeyi planladığı kurşunu patlatarak ortadan kaldırmayı başarır. Bu işlem olayların başka yoldan da çözümlenebileceğini gösterir niteliktedir, ama bir bakıma Arthur için iyi olacak gibi görünüyordur.

Polly ve Luca anlaşma yaparken

Tommy, geçmişinde, iyi adam olduğunun kendisine hatırlatılmasının üzerine Lizzie ile birkaç fikir anlaşması yapar. Shelby Limited Şirketi’nin bundan sonra yerel hayır kurumlarına vergiden muaf cömert katkılarına yüzde yirmi beş arttırarak yardıma muhtaç çocuklar için, biri Saltey’de biri Digbeth’de olmak üzere iki yeni kurum yaptıracaktır. Binalar dahi hazırdır ve bu proje için Lizzie’yi görevlendirir. Bunları yapmasının sebebi de birisine dünyayı değiştirebileceğine dair bir söz vermesidir. (Bence burada Greta’ya verdiği sözden bahsediyor.)

Polly Gray ise bambaşka bir işin peşindedir. Bir barda Luca Changretta ile buluşur ve onunla bir anlaşma yapar. Arthur, Finn ve Michael yerine Luca’ya Tommy Shelby’i vereceğini söyler. Polly ve Tommy’nin geçmişinde yaşanılan bir suikast olayından da söz edilir. Tüm hikâyeyi Luca biliyordur ve Polly kafasında kurduğu bir planla harekete geçer. Tabii bu planın gerçekleşip gerçekleşmeyeceği de Luca Changretta’ya bağlıdır.

🔙 4. Sezon 2. Bölüm İncelemesi ”Kafirler”

4. Sezon 4. Bölüm İncelemesi ”Tehlikeli” 🔜

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.