İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Peaky Blinders 4. Sezon 1. Bölüm ”Halat” | Dizi İncelemesi

Son güncelleme tarihi 16 Mart 2021

‘’Geri dönüyorum Johnny. Small Heath’e dönüyorum.’’
‘’Ait olduğun yere.’’

Büyük soygundan sonra Thomas Shelby, düşmanlarından daha güçlü insanlarla iş birliği yaptığını söyleyerek aile bireylerini polise ihbar eder. Arthur, John, Michael ve Polly işlediği suçlar yüzünden Winston Green Hapishanesi’ne atılırlar. Beklenenden kısa sürede asılma tehdidi ile karşı karşıya kaldıklarında Tommy tarafından son anda kurtulurlar. Thomas, kralın adamlarından birisiyle iş birliği yapar ve Winston Churchill’i de işin içine katarak ailesini kurtarır. Tommy, Kral George tarafından yazılmış kişisel bir mektubu ele geçirmiştir ve o mektupta majestelerinin ailesine yapılan komploya dahil olduğu yazıyordur. Bu tehdit ailesini kurtarmaya yetecektir. Tüm bunlarla birlikte kralın delil mektuplarını yakma karşılığında yılın onur listesine dahil olmak ve Britanya İmparatorluk Nişanı’nı da istiyordur.

(Soldan sağa) Michael, Arthur ve John idam edilmeye giderken

Tüm bunların üzerinden bir yıl geçer ve 23 Aralık 1925’te her şey yeniden alt üst olmaya başlar. Oysaki herkes kendi aileleriyle birlikte kendilerine başka yerlerde hayat kurmuşlardır.

Arthur Linda ve çocuğuyla birlikte yaşıyordur. Af çıktığından bu yana normal bir hayat sürmek için elinden geleni yapar. Linda’nın da istediği tam olarak budur. Evinde silah dahi bulundurmasını istemez. John da Arthur gibi Esme ve çocuğu ile birlikte çeteden uzak sakin bir hayat sürüyorlardır. Polly hapishanede yaşadığı zor durumlar ve ipe gitmesinin ardından garip ruhlar gördüğünü iddia ediyordur. Bu durumdan en çok Polly rahatsızlık duymuştur. Tüm olanları unutmak için hap almaya başlar. Michael ise bunun çözümünü burundan çektiği kokain sayesinde bulmuştur. Yine de Tommy’nin şirketlerinde muhasebecilik yapmaya devam ediyordur. Kokain onu dinç tutuyordur. Thomas herkesten kopuk bir hayat sürürken Ada ise Boston’da yaşıyordur, ama Noel için ailesini ziyarete gelir.

Noel’in beklediklerinden daha da farklı geçeceğini kısa süre sonra fark ederler, çünkü New York mafyası Peaky Blinders’ın tepesine çökmek üzeredir.

Ada, Boston’dan geldiğinde tüm aile bireylerinin evini tek tek ziyaret ederek dağılan fertlerini en azından Noel de toplamaya heveslidir. Boston ona yaramıştır, ama geldiği anda Noel arifesinde herkesin evine, kendi adlarına posta gelir. Bu postayı ilk açan Thomas Shelby olacaktır. Posta, İtalyan Luca Changretta’dan gelen bir Noel kartıdır. Ve bu kart tüm dengeleri alt üst eder. Kartın üzerinde siyah bir el basması vardır. Bu siyah el İtalyanlarda mafya anlamına gelmektedir. Sicilya mafyası, ‘Öldür yoksa ölürsün’ demektir. Bunu herkes biliyordur. Grace’in ölümünden Changrettalar sorumlu olduğu için geçtikleri sene Tommy babalarının ölümüne sebep olmuştur. Bu da aradan geçen bir sene sonra mafya olan oğlunu Amerika’dan Londra’ya, Birmingham’a taşımıştır, tabii öncesinde ben geldim haberini yapmadan geçmemiştir.

Luca Changretta Birmingham’a giriş yaparken

(Tabii burada da Luca Changretta rolünde 4. Sezona dahil olan Adrien Brody’nin dahil olduğunu görüyoruz. Bence aşırı derece de uymuş mafyaya. Ben beğendim.)

Tommy, tüm yaşananlardan sonra tedirgin olur. Adamların ne kadar güçlü ve tehlikeli olduklarının farkındadır. Ada ile konuşarak vakit kaybetmeden aile toplantısı yapmak ister ve herkesi tek bir çatı altında toplamalıdır. Yalnız kaldıkları her an avlanacaklarını çok iyi biliyordur. Bu da bir nevi dağılan Peaky Blinders ailesini yeniden bir araya getirmek için bir sebeptir. Ama John ve Arthur’un eşlerini ikna etmek oldukça zor olacaktır. Tommy gerekirse her şeyi yapmalarını ister. Noel ertesinde Charlie Strong’un bahçesinde toplantı düzenlemek ister ve herkesi çağırır, ama bunun öncesinde evinde bulunan İtalyan suikastçının icabına bakmak zorundadır.

İki ay önce evine yeni bir şef ve onunla birlikte yeni bir aşçı yamağı gelmiştir. Şefin Noel yemeği için sorduğu birkaç ısrarlı sorular çerçevesinde Tommy’nin kafasında soru işaretleri oluşur ve ondan şüphelenir. Tahmin ettiği gibi de aşçı yamağı bir suikastçıdır. Tommy’nin evine Londra’dan Darby Sabini getirtmiştir. Şefe, Londra’ya dönmesini Darby Sabini’ye, bu savaşta yanlış tarafı seçtiğini söylemesini ister. Tommy, Amerikalıları hallettikten sonra onun başının çaresine bakacaktır.

Bu olaydan sonra başları daha da tehlikeye girer ve hemen herkesi toplayıp güvenli evlerine geçmeleri gerekmektedir, fakat her şey için artık çok geçtir. Amerikalıların ilk kurbanları John Shelby olacaktır.

🔙 3. Sezon 6. Bölüm İncelemesi.

4. Sezon 2. Bölüm İncelemesi ”Kafirler” 🔜

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.