İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Peaky Blinders 3. Sezon 6. Bölüm (Sezon Finali) | Dizi İncelemesi

Son güncelleme tarihi 16 Mart 2021

‘’Buraya konuşma yapmaya gelmedim, ama şunu söyleyeceğim. Bu çocuklar artık güvende. Bizim gözetimimizde güvende olacaklar. Çünkü onlarla aynı soğuk sokaklardan geliyoruz. Bizim gözetimimizdeyken kolonilere gönderilmeyecekler, yakınlarından ayrılmayacak ya da farklı şekilde adamların altında çalışmayacaklar. Burada, bir evde büyüyecekler. Sevilecekler, Birmingham’da. Burası bizim şehrimiz.’’

Thomas, karısı Grace’in anısına ‘Grace Shelby Yetimler Enstitüsü’’nü açar. Ailesi ile birlikte gittiği yerde Peder Hughes yine peşini bırakmayacaktır. Tommy, bir süre de olsa hayatı normale dönerek insanlardan gelen övgüleri alırken bir anda oğlu Charles’ın kaybolduğunu fark eder. Onu bir anlık gözünün önünden ayırmıştır ve her şey o bir an içerisinde gerçekleşmiştir.

Peder Hughes, Tommy’i kukla gibi oynatmaya oldukça alışmıştır. Bu sefer de oğlunun üzerinden harekete geçer. Aynı zamanda Tommy’nin yaptığı bütün planlardan bir şekilde haberi olmuştur. Sovyetlerle olan anlaşmada treni patlatmayacağını, aynı zamanda mücevherleri çalmak için de tünel kazdıklarına dair her şeyi öğrenmiştir. Tommy, oğlunun yaşaması için Hughes’ın dediği her şeyi harfiyen yapmak zorundadır. Bunun üzerine Tommy, o öfkeyle planı bilen aile bireylerinden şüphelenir. Özellikle de Arthur’un karısı Linda ve John’un karısı Esme’den. Bir de Polly’nin ressamı Bay Ruben Oliver’dan şüplenir. Her ne kadar Ada, John ve Arthur kalplerini kıran bu ithamdan sıyrılsalar da bir şekilde Ruben suçlu konumuna düşmüştür. Bunun düşüncesi ise Polly’i kahretmiştir. Çünkü Polly, yıllar sonra düzgün bir adam tarafından gerçekten sevildiğini fark ettiğinde bunun yalandan ibaret olması ruhunu parçalamıştır.

Thomas ve Alfie yüzleşiyor

Neyse ki çok geçmeden tüm bu ithamların yersiz olduğunu, aslında ihanet edenin Alfie’den başkası olmadığı ortaya çıkar. Tommy oğlu karşılığında her şeyi yapacağına söz verdiği için ve Alfie yüzünden oğlunun başına bu olay geldiği için Alfie’yi ölümle tehdit eder, ama onu öldürmekten son anda Michael kurtaracaktır. Ondan başka daha önemli işler vardır. Michael Peder Hughes’ı öldürme şerefini tatmakla birlikte Charlie’yi kurtaracaktır, çünkü Arthur ve John, Hughes’ın Charlie’yi nerede tuttuğunu öğrenmiştir.

Şimdi ilk olarak Tommy’nin oğlunu kurtarması için yapması gereken en önemli şey, patlatmaktan vazgeçtikleri treni patlatmaktır. Bu içlerinde olan altı adamın da ölmesi dahilinde olsa bile… Bu görevin yükünü Arthur ve John üstlenecektir. Tommy, tüneldeişlerin zor bir hal aldığını öğrendiğinde o akşama kadar bitmesi gerektiği ve oğlu söz konusu olduğu için tünele girerek birlikte hareket ederler. Sonunda Mücevherleri toplar ve oradan hızla çıkar. Michael da, zorlukla da olsa Peder’ın boğazını keserek Charlie’yi kurtarır. Peder ölmesi ve Charlie’nin kurtulması üzerine treni patlatma anlaşması son bulmuştur, ama Finn ne yazık ki bunu haber veremeden tren çoktan havaya uçar.

Bu bölümde öldürmeler nedeniyle neredeyse herkesin kalbi parçalanacaktır. Bundan en çok da Michael etkilenecektir ve Michael’ın dönüşüm noktası burası olacaktır.

Tatiana ve Thomas soygundan sonra iş birliği yaparken

Patlamalar, kalp kırıklıkları ve kurtarılmalar sonucunda paralarla birlikte Tommy eve döner. Şimdi, önceden de planlandığı gibi paraların bölüşme ve normal bir hayat yaşama düşüncelerine dönme vaktidir. Fakat ne yazık ki burada da her şey sarpa sarar. Bu sefer Tommy’nin yaptığı bir anlaşma yüzünden polisler evi basar. Tommy, polis memuru Moss ile konuşmuş, yaşanan tüm ölümleri bir bir anlatmıştır. Arthur ve John için cinayet ve patlatma içim komplo kurmak, Michael için Peder Hughes cinayeti ve son olarak Polly için de Müfettiş Chester Campbell cinayeti olmak üzere her şeyi söylemiştir. Bu sefer işler bambaşka bir yere evrilmiştir. Tommy’nin daha büyük insanlarla planladığı bambaşka şeyler vardır.

Tüm bunları yapmasının sebebi ihanete uğrattığı insanların herkesten ve her şeyden daha güçlü olmalarıdır. Polisleri, yargıçları, jürileri ve hapishaneleri kontrol ediyor olmalarıdır. Ama bir şeyi kontrol edemiyorlardır, o da hükümettir. Tommy düşmanlarından bile daha güçlü insanlarla bir anlaşma yapmıştır ve karşılığında aleyhlerinde kanıt vereceklerdir. Thomas Shelby tarafından her şey kontrol altına alınıp düşünülerek hareket edilmiştir.

*

Bu sezon boyunca Thomas Shelby’nin Grace’in ölümünden sonra, ruhunun nasıl da kontrolden çıktığını izledik. Açıkçası ben baya üzüldüm ve Tommy bazı yerlerde sınırlarının ötesine gitmekten çekinmedi. Ölümün kıyısına dahi geldi, ama her şeye rağmen, ailesinin verdiği güçle yaşama tutunmayı başardı. Final bu yüzden bana göre oldukça çarpıcıydı. Anlaşmasının üzerine çok sevdiği ailesini ihbar edip onların hapse girmesine göz yumdu ve bakalım dördüncü sezonda neler olacak?

İtiraf etmem gerekirse birkaç bölüm öncesine kadar diziyi bırakmayı dahi düşünmüştüm, ama sezon finali yeniden ‘Dur nereye gidiyorsun, daha yeni başlıyoruz f*cking!’ duyurmayı başardı. Ben bunu duydum resmen. 🙂

🔙 3. Sezon 5. Bölüm İncelemesi.

4. Sezon 1. Bölüm İncelemesi ”Halat” 🔜

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.