İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Peaky Blinders 3. Sezon 4. Bölüm | Dizi İncelemesi

Son güncelleme tarihi 16 Mart 2021

‘’Yas tutuyorsun. Yas tutarken kötü kararlar verilir, biliyorum. Ben de verdim.’’

Thomas, Arthur ve John’un babası Arthur Shelby vefat etmiştir. Baba Arthur Shelby, ölmeden önce çocuklarından kendisini affetmelerini söylemiştir. Tabii bu durum çocuklar için o kadar da kolay değildir. Yine de her şeye rağmen Tommy, babasının ölümü şerefine geyik avlar ve tıpkı ona özel uygun bir şekilde derisini yüzer. Thomas, Grace’in ölümünden bu yana kendisini toparlamaya çalışırken bir de babasının ölümünü her ne kadar aralarında pek fazla sevgi bağı olmasa da içlerine dokunmuştur. Baba Arthur Shelby en son oğlu Arthur’dan para istemek için gelmişti ve bu hayal kırıklığıyla dolu yıkım Arthur’un uzun süre toparlanmasına izin vermemişti.

Thomas, babası ile ilgili aldığı bilgiyi çeteye söyledikten sonra sıra işe gelmiştir. Tommy, Ruslarla konuştuğu zırhlı araçlarla ilgili durumu çeteye söyler, fakat olanları yüzeysel olarak anlatmak zorundadır. Bir adamın zırhlı araçları 150 bin nakit elmas ve safir olarak alacağını söylemekle işe koyulur. Aynı zamanda bu kazan sayesinde de yasa dışı işler yapmayı bitireceklerini planlıyorlardır. Barlar çalışmaya devam ederken haraç almalar sonlanacak ve at yarışları da eğlencesine olacaktır. Thomas’ın tüm bunları düşünmesinin sebebi geç de olsa Grace’e verdiği sözü tutmaktır. Arthur için de her şeyi bırakmak bu sayede daha kolay olacaktır. Sonrasında para sıkıntısı çekmeyeceklerdir. Ve bu teslimat Haziran ayında gerçekleşecektir. Şimdi sıra planları derinlemesine işlemektir.

Kadınlar greve giderken

O sırada Polly vicdan azabı çekiyordur. Dedektif Campbell’ı öldürmesinin üzerine kafasındaki sesler çoğalırken rahatlamak için kiliseye gider. İtiraf etmenin zamanı gelmiştir, ama yüzeysel olarak Peder’e ettiği itiraf bununla sınırlı kalmaz. Thomas, Peder Hughes’ı öldüreceğini Polly’e söylemiştir ve bu yük Campbell olayından sonra ona ağır gelmiştir. Katil olduğunu söylediği sözlerin içerisinde bir din adamının da gelecek zamanda öldürüleceğinden söz eder. Polly, son söylediği sözlerle isim vermese de rahatsız hisseder ve oradan ayrılır. Fakat bu sözler Peder Hughes’ın kulağına gider. Thomas’ı ölümcül bir tehdit bekliyordur ve tüm bu olanlardan haberi yoktur.

Linda bahis ofisine kadınlara yardım etmeye gelir. O sırada bir grevden söz eder. Sparkhill’deki Lucas fabrikasının sendikacısı Jessie Eden, kadın çalışanların yeterince haklarının verilmediğini, bunun üzerine kutsal günlerde çalışmaları, zor şartlar ve düşük maaş aldıklarını belirterek kadın çalışanlarını greve çıkartıyordur. Linda’nın bahsettiği bu durum Polly, Lizzie ve Esme’ye oldukça cazip gelir ve diğer kadın kadın çalışanlarla birlikte ofisi kilitleyerek greve katılırlar.

Tatiana Petrovna ise geçen akşam Thomas’ın Peder Hughes’ın hain olduğunu belirtmesi üzerine kanıt aramaya gelmiştir. Kanıt olmadan harekete geçemeyeceklerini söyler. Thomas, kanıtın kendi sözü olduğunu belirtse de Tatiana’yı ikna etmek epey zamanını alır. Ama sonunda Thomas, Tatiana ile girdiği durumdan elmasların yerini öğrenmeyi az da olsa başararak çıkar.

Tatiana ve Tommy

Arthur, planladıkları her şeyi karısı Linda’ya anlatmıştır ve bu durum Thomas’ın kulağına gider. Thomas, Linda’nın yanına giderek konu hakkındaki düşüncelerini belirtir. Tommy, fabrikayı soymak için kendilerini tutan adamların çok kötü olduğunu, bu yüzden ödemeyi yapmayacaklarını, kendi hak ettikleri parayı kasalarından soyarak alacaklarını söyler. Tatiana’yla görüşmesinden çıkardığı sonuç da budur ve kadın sarhoş halde elmasların yerini yüzeysel olarak söylemiştir. Linda, dindar olmasının yanında zeki bir kadındır ve Thomas’ın anlattıklarını dikkatle dinler. Tabii sonucunda kendi fikirlerini de ortaya koymaktan çekinmez. Haziran’da gerçekleştirecekleri bu soygun sayesinde çok paraları olurken bebek de Eylül’de doğacaktır. Arthur ile birlikte geleceğe dair planları da yapmışlardır.

Sonunda Peder Hughes’ı öldürme zamanı gelip çatmıştır. Thomas, gerekli işlerini hallettikten sonra ilk fırsatta Peder’i öldürecektir, ama Peder’in bir şeylerden haberi olduğunu bilmiyordur. Thomas, Peder Hughes’ı yakaladığı sırada pusuya düşer ve iki adam tarafından öldüresiye dövülür. Peder, Thomas’ın kendisini neden öldürmek istediğini öğrenir ve bunu unutması için her şeyi yapar. Toplantı sırasında herkesin içinde kendisinden özür dilemesini ister. Bu sayede de üzerindeki suçlama kolaylıkla kalkacaktır. Bunu yapması gerekir çünkü Peder Hughes onu ailesini öldürmekle daha da önemlisi oğlunu elinden almakla tehdit eder. Thomas’ın özür dilemekten başka çaresi yoktur. O sırada kendisinden geçmesi de an meseledir.

Thomas kokainle ayakta durarak zorlukla da olsa toplantıya yetişir, özür diler, ondan sonra bilinci kapanmadan yapacağı daha önemli şeyler vardır ve vakit kaybetmeden Ada’dan istediği şeyi gerçekleştirir. Ada’dan yoldaşlarından biriyle konuşmasını ve Soyvet Elçiliği’nden bir görüşme ayarlamasını söyler ve planladıkları her şeyi ona anlatır.

Soygunun baltalanmasını istiyorlardır ve bununla birlikte kimin öldüğü umurlarında değildir. Bir Britanya kurumunun üyeleri ve sürgündeki Beyaz Ruslar Birmingham’daki bir fabrikadan zırhlı araçlar çalmayı planlıyorlardır. Danışman, sorgunu bildiklerinden, muhbirleri olduğundan söz eder ama Thomas muhbirlerinin de onlarla çalıştığını, bunu bilmeleri gerektiğini söyler. Soygunu durdurarak Britanya topraklarında elçiliğin çatışmaya girmesini istiyorlardır. Bu durum Britanya’yı diplomatik ilişkileri sonlandırmaya mecbur kılacaktır, amaçları budur. Thomas’ın tüm bunları elçiliğe anlatmasının sebebi, eğer treni patlatmaya karar verirlerse ailesi feda edilecektir.

‘’Beni hastaneye götür Ada. Bilincim yerinde olmazsa kafatasımda çatlak olduğunu söyle. Beyi sarsıntısı ve iç kanamayı da. Kan kaybı da olabilir. Çabuk ol, göremiyorum. Bir şey görmüyorum.’’
‘’Tamam.’’
‘’Sen hariç baba. Seni görebiliyorum.’’

🔙 3. Sezon 3. Bölüm İncelemesi.

3. Sezon 5. Bölüm İncelemesi 🔜

4 Yorum

 1. MuslumMamedov MuslumMamedov 6 Kasım 2021

  Merhabalar. Ben dizilere filmlere kitaplara bakmak icin bakmam okumak icin okumam. Bu yuzden aklima takilan seyler var. Sormak istiyorum. Bu bölumde yani 3 cu sezon 4 cu bolumde. Thomas sovyet elciligi ile konusurken onlara treni patlatmamasini eyer patlatirlarsa ailesinin feda edilecegini soyluyor. Ama benim anlamadigim buki. Ailesini kim feda edecek? Peder edemez cunki peder thomasa sadece ozur dilesin diye santaj yapti. Hani benden ozur dilemezsen oglunu oldururum diye. Ama trenin patlamasi pederin isine gelir oyle diyilmi? Zaten bunu istiyordu sovyet elciliginin soygunu sabote etmesini ustiyordu. Peki oyleyse thomasin ailesini kim feda edicek? Bunu aciklarsaniz cok cok sevinirim.kac gundur uyuyamiyorum bu tum inceleme sayfalarina baktim hic kimse bu hakda bir sey soylememis muhtemelen onlarda anlamamislar ama film deyip gecmisler. Ben bilmek istiyorum eyer siz anladiysaniz bana anlatirsaniz sevinirim. onceden tesekkurler. Cevabinizi bekliycem.)

  • İrem İrem Yazar | 8 Kasım 2021

   Merhaba,

   Bölümü yeniden izledim. Şunu fark ettim ki Peder Hughes, Thomas’a sadece özür dilemesi için şantaj yapmadı. Peder Hughes aslında çalıştığı kişilere de, yani o yuvarlak masada konuştuğu Ruslara da ihanet ediyor, hatta Thomas, Tatiana’ya Peder’in öldürülmesi gerektiğini de bu yüzden söylemişti. Peder de Polly yüzünden başına gelecekleri öğrendiği için Thomas’ı dövdürdü ve ailesini öldürmesi tehdidiyle Ruslara ihanetini açık etmemesi kararını verdirdi. Yani Thomas’ın ailesini feda etmek isteyen Peder Hughes.

   • Doğukan yıldırım Doğukan yıldırım 26 Ocak 2022

    Ben birşeyi anlamadım size sormak istiyorum. Ekonomi camiası neden trenin patlatılmasıni istiyor. Yani Britanya, Sovyetler ile olan işlerini feshetmesi ekonomi camiasının ne işine yarıyor anlamadım

    • İrem İrem Yazar | 14 Mart 2022

     Tam olarak bu sorunun cevabını bilmiyorum, ama büyük ihtimal gücün kimde olduğunu göstermek için olabilir. Sonuçta hiçbir ülke bir başka ülkeden zayıf kalmak istemez ve fırsatı varken gücünü göstermek için elinden gelen her şeyi yapabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.