İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Peaky Blinders 3. Sezon 3. Bölüm | Dizi İncelemesi

Son güncelleme tarihi 16 Mart 2021

‘’Dün gece anneyi sormuştun ya. Öldü Charlie ve halletmemiz gereken birkaç şey var. Fotoğrafları var. Kıyafetleri var. Odayı hiç ellemeyeceğim. Her şeyi olduğu gibi bırakacağım.’’

Thomas Shelby, Shelby Vakfı’nın bağış gecesinde Angel Changretta’nın öcünü almak için gelenler yüzünden sevdiği karısı Grace’i kaybetmiştir, üstelik Düşes Tatiana’nın Grace’in boynundaki mücevhere lanetli dedikten hemen sonra. Thomas yastadır. Karısının ölümünden kendisini sorumlu tutuyordur. Aynı zamanda bunun kendi suçu olmadığını, ona hediye ettiği ‘lanetli’ mücevher yüzünden olduğunu Onu koruyacağına ve karanlık işlere son vereceğine dair söz verdikten sonra yaşanan bu olay neticesinde kendisine gelmesi epey zaman alır. Aile üyeleri onun için endişelenir. Thomas eskisinden daha da saldırgan olmuştur. Kendisine sıkılan kurşun yüzünden karısının ölmesi küçük oğlunu da öksüz bırakmıştır.

Toparlanma süreci oldukça sancılı geçiyordur. Geceleri uyuyamıyordur ve suçluluk duygusu her yanını sarmıştır. Kim ne derse desin kimseyi dinlemez, ama Galler’a af dilemek için gittiğinde Madam Boswell’in mücevherin lanetli olduğunu söylemesinin ardından tüm suçun kendisinde olduğuna inanır. En azından toparlanması için tek bir söz yeterli olmuştur. Öcünü almak bir yanda dururken en azından çocuğu ve işleri nedeniyle uyuması gerektiğini söyler. Yaşama devam etmesi gerekmektedir.

Michael, Arthur ve John sayesinde silahlara ilgi duymaya başlarken Polly de Thomas’ın düğününde tanıştığı çekici bir adama kendi portresini çizdirir. İkisinin arasındaki çekim geçen zamanda alevlenecek gibi görünüyordur. Arthur da Linda’dan baba olacağını öğrenir. Bu haber herkesin kafasında bambaşka bir değişikliğe yol açacak gibi görünüyordur, ama çetenin içerisinde büyümek de ayrı bir maceradır.

Tommy, kaybolan ruhunun parçalarını aramaya koyulurken o karanlıkta kendisini de kaybetmeye yakındır. Neyse ki Arthur ve John onu bu kaybolmuşluğundan kurtarmaya çalışır. Bir nebze de olsa işe yarar. En azından Peaky Blinders’ın ne olduğunu hatırlatmak için çaba gösterirler. Tommy, ailesinden gizlediği ajanlık işine geri dönmelidir.

Toplantı sırasında

Toplantıda sırasında ilk önce görevinin şu ana kadar yerine getirdiği ilerleyişini anlatan raporu sunar. Peaky Blinders’a çalışan beş fabrika ustabaşısı Birmingham’daki beş fabrikada çalışan komünist işçilere karşı bir mağduriyet kampanyası başlatmıştır. Planladıklarına göre işçiler arasında öfke büyüyecek, ama bunu kontrol edeceklerdir. 21 Haziran gecesinde tüm şehirde bir grev başlayacaktır. Akabinde protestolar ayaklanmaya dönüşecektir. Çetenin kontrolünde olmayan polisler de bu sayede meşgul olacaklardır. Bu yüzden de şehir kapanacaktır. Zırhlı araçların olduğu trenin hareket etmesi de bu sırada seçilen iki makinist sayesinde gerçekleşecek. Cephane de İstanbul’a gitmek üzere paketlenip kutulara yerleştirilmiş olacaktır. Tren Londra gitmeyecektir, onun yerine tüm mallar St. Albans’ta bir kömür deposuna boşaltılacaktır. Vakit kaybetmeden Shelby şirketinin kamyonlarına yüklendikten sonra da Poplar Limanı’na gidecektir.

Thomas yaptığı planı anlattıktan sonra küçük bir tehdit mesajını da iletmeden geçmez. Eğer adamlarını bekleyen bir gemi olmazsa hava aydınlanmadan her şey denize atılacaktır. Zırhlı araçların yokluğu fark edildiğinde sorun çıkacağından endişelenirler, ama Thomas bunu da düşünmüştür. Ayaklanma sırasında Lanchester fabrikası bombalanacaktır. Bu sayede Shelby için çalışan bir hurdacı da tüm araçların enkaz altında kaldığını söyleyerek işin içinden kolayca sıyrılmalarını sağlayacaktır. Kimse zırhlı araçların onlarda olduğunu bilmeyecektir.

Ada’dan aldığı bilgilere dayanarak Sovyet Elçiliği’ne bilgi sızdıran kişilerin kim olduğunu kısa sürede öğrenir. İlk olarak Ekonomi Birliği’nden James Monkland adında bir haini ortaya çıkartır. Sonrasında da onun bilgi aldığı kişiyi öğrendiğinde toplantı sırasında patronlarına iletir. Aralarındaki hain Peder Hughes’dan başkası değildir. Bu bilgiyi Duke Petrovich Romanov’un karısı Isabella Petrovna’ya prenses Tatiana Petrovna aracılığıyla iletir. Peder Hughes’ı kendisi öldürmek istiyordur. Tommy, ruhunun parçalarını toplamaya devam etmek zorundadır. Her ne kadar parçaları topladığında o ruhun eskisi gibi olmayacağını bilse de…

🔙 3. Sezon 2. Bölüm İncelemesi.

3. Sezon 4. Bölüm İncelemesi 🔜

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.