İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Peaky Blinders 2. Sezon 5. Bölüm | Dizi İncelemesi

Son güncelleme tarihi 16 Mart 2021

‘’Bunu neden yapıyorsun Tommy?’’
‘’Eğer olduğum kişi olmasaydım ne olabileceğimi hatırlamak için.’’

Alfie Solomon, Peaky Blinders’a ihanet ediyor. Arthur, Alfie’nin mekanına Billy Kitchen ile davete katılır. Orada beklenmedik olaylar yaşanır. Alfie, Sabini’nin adamı olmuştur ve çete tuzağa düşürülür. Arthur, Billy’i vurmak suçundan hapse girerken Michael’da Dedektif Campbell tarafından evinden alınarak tutuklanır. Thomas, May’in yanında her şeyden habersizdir.

Thomas, olanları öğrendiğinde deliye döner. Hızla Campbell’den hesap sorar. Anlaşmalarında kendisini ve ailesini koruyacağına dair sözü vardır, ama Campbell üste çıkarak bu sözü Bay Churcill’in verdiğini iddia ederek sıyrılmaya çalışır. Dedektif Campbell’ın daha büyük planları vardır. Amacı Thomas Shelby’i tabiri caizse itaatkar bir köpek haline getirmektir. Bunun için de kardeşinden, yeğeninden ve kız kardeşinden başlayarak tehdit eder.

Arthur, Billy Kitchen’ı öldürme suçundan yargılanırken cezası idama kadar gidebilir. Michael ise barı yakma suçundan başına kötü şeyler gelebilir. Thomas, olayın sadece Campbell’ın verdiği adamı öldürmeyi kabul etmekle kalmayacağını anlamıştır.

Thomas’ın bir an önce işleri yoluna koyması gerekmektedir. O sırada Grace telefonla arar ve Thomas’la buluşmak ister. Fark ediyoruz ki aralarındaki görüşmeler tek tük de olsa sürüyordur. Thomas, onunla buluşacağını, ama ilk önce yapması gereken işleri olduğunu söyleyerek hızla işe koyulur. Hasarı ölçmeye başlar. Camden Town’daki ihracat yapan adamlarının on tanesi polis tarafından yakalanmıştır ve diğerleri de kaçmaya çalışıyordur. İhraç edecekleri viskilerin hepsi polis tarafından el konulmuştur.

Geçen aldıkları Eden Club polisler tarafından ellerinden alınıp eski sahiplerine yani Sabini ve Solomonlar’a geri verilmiştir. Billy’nin ölümü işleri daha da korkunç hale getirmiştir ki ihracat için çalışan Black Country, Billy’i Arthur’un öldürdüğüne inanırlar, çünkü polisler öyle söylemiştir. Bu da onları kızdırır.

Shelby’nin adamları teker teker gidiyordur. John’un karısı Esme, kendi ailesinden olan Lee’lere yardım talebinde buluşmak için teklif sunar. Thomas bu teklifi kabul eder. Bu işlerde yalnız olmamalıdır. Polly’nin ise Michael’dan başka umursadığı kimse yoktur. Yaşadığı hayat yeterince kötüyken henüz bulduğu oğlunun ellerinden yeniden kayıp gitmesini istemez. Onu hapisten çıkartabilmek için ne gerekirse yapmaya hazırdır. İş ya da herhangi bir şey onun için önemli değildir. Öyle ki Polly sayesinde Michael ertesi sabah hapisten çıkar, ama artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Michael Polly’nin yaptığı şeyi biliyordur…

Thomas’ın Grace ile buluşma konusunda planları vardır. Thomas, Dedektif Campbell’a olanlardan sonra unutamayacağı bir ders verir. Grace’in de bu konuda kafasında düşünceleri vardır. Evlidir ve zengin kocasıyla mutludur, fakat yine de Thomas’tan kopamaz. Her ikisi de birbirlerine duydukları amansız sevginin içerisinde boğuluyordur.

Thomas, bir bakıma Grace’i unutmak için May ile aralarında bir şeyler olmasına izin vermiştir, ama Grace’in gelişi her şeyi olması gerektiği gibi görmesine sebep olmuştur. May ile aralarında bir şey olması mümkün değildir. Thomas hala Grace’e âşıktır. May’e her şeyi anlatır. Aralarındaki ilişkinin iş ilişkisi olarak kalması gerektiğini belirtir.

Arthur ise hapishanede hayatının değerini anlamaya başlar. Asılma korkusu dört yanını sararken Sabini’nin adamlarının etrafında olması onu ekstra bunaltıyordur. John Tommy’nin onu kurtaracağını söyler. Bu da Campbell’ın kendisine verdiği görevi yerine getirmekten başka bir şey değildi. Bunun için de John ona yardım eder. Arthur, bir kez daha paçayı kurtarmıştır. Maraşel Henry Russel’a bir şey olmamıştır, ama başka bir eve taşınması Thomas’ın işi daha sonra kolaylıkla yapmasına yardımcı olacaktır. Bu durum Campbell’ın hoşuna gitmese de Thomas’ın kendi planı doğrultusunda suikastin yapılacağını kabul eder. Derby günü Epsom at yarışında istenilen gerçekleşecektir.

🔙 2. Sezon 4. Bölüm İncelemesi.

2. Sezon 6. Bölüm İncelemesi 🔜

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.