İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Peaky Blinders 1. Sezon 6. Bölüm (Sezon Finali) | Dizi İncelemesi

Son güncelleme tarihi 1 Kasım 2020

‘’O geçmişte kaldı. Geçmiş beni ilgilendirmiyor. Artık gelecek de beni ilgilendirmiyor.’’
‘’Seni ilgilendiren ne Tommy?’’
‘’Bir dakika. Askerin bir dakikası… Savaşta sadece o kadar süren vardır. Her şey için bir dakika, bir anda. Ve önce olan her şey, hiçbir şeydir.’’

Thomas Shelby, aylar önce düşündüğü planı sonunda gerçekleştirmek için harekete geçer. Yanında olmak için çabaladığı Billie Kimber’ı artık alt etmek için her şeyini ortaya koyacaktır. Thomas’ın amacı, Billie Kimber’ın yerini alıp saygıdeğer olmaktır. Bununla birlikte resmi olarak Milli Hipodrom Birliği’ne katılmaktır. Eğer bunu başarabilirse her şeyin üstesinden geleceğini düşünmektedir.

Thomas, Kimber’la savaşmayı planlarken beklenmedik, iyi ve kötü olaylar silsilesi de beraberinde gelir. Shelby ailesi için iyi olarak tanımlanacak detay, Ada’nın bebeğiyle birlikte sonunda aileye yüzünü çevirmesidir. Bu durum da, Thomas’ın artık Freddie’yi kendi saflarına çekmesine yol açar. Bir şekilde, hem Freddie’yi hapisten kaçırtır hem de bu sayede Kimber ile savaşlarında aynı tarafta olmasını sağlar. Polis’in bulduğu 24 silahtan 25. silah Tommy’dedir ve bu silah, karşılaşma için büyük önem taşımaktadır.

Grace’in gidişi

Kötü olay ise, bu, Kimber’a yapılacak gizli baskından, Kimber’ın haberi olup kasabaya, bir grup adamla Thomas’ı yıkmaya gelmesidir. Thomas, Kimber’ı yıkmayı yarışlarda Lee ailesiyle planlamıştır ve bu açığa çıktığında, Grace’in de başından beri gerçekleştirdiği ajanlık statüsü ortaya çıkar.

Thomas, Grace’e kalbini sonuna kadar açtığında ansızın gelen bu darbe onun ruhunu parçalar. Zaten duygularını dışarıya vurmaktan kaçınan Thomas, bir de bunun üzerine Kimber’la savaşmanın eşiğinde olmasıyla duygu patlamaları içerisine girer. Yine de, tamamen Thomas Shelby statüsüyle savaş sırasında bunun üstesinden gelir.

Dedektif Campbell’ın ise bambaşka planları vardır. Grace’in, düşmanına olan bağlılığı Campbell’ı üstesinden gelemeyeceği bir duruma sokar. Öyle ki bu açıkça gerçekleştirilen çete savaşına dahi müdahale etmez, her şeye göz yumar. Onun amacı Thomas’ı her yönden yerle bir etmektir. Bir şekilde, gerçekleştirilen bu savaşta Thomas’ın öleceğini düşünür, ama böyle bir şey elbette olmaz.

Garrison Barı’nın önünde Kimber’la gerçekleşen çatışma

Garrison Barı’nın önünde gerçekleştirilen çatışmada, beklenmedik Ada konuşması gerçekleşse de, Kimber yine yapacağını yaparak ansızın Thomas’ı göğsünden vurur, ardından da Danny Wizz-Bang hırsla öne atılıp vurularak ölür. Danny’nin ölümü son derece de beklenmediktir. Thomas, ansızın birden fazla acıyla baş etmeye çalışır. Neyse ki, Shelby ailesinin verdiği kalkan, duygularına biraz da olsun güç vermektedir.

Her şey bir şekilde son bulduğunda Thomas Grace’in evine gider. Grace, artık toplanıp gitme kararındadır. Thomas’a âşıktır, ama yaptıklarının da doğru olmadığını bilmektedir. Onu severken acı çekmektedir. Keza Thomas’ta kalbinin verdiği yükün altında eziliyordur. Her ne kadar Grace’i engellemek için bir hamle yapmak istese de bunu yapmaz. Onun yerine ailesinin yanına gittiğinde bir kenara çekilip Grace’e duygularından bahsettiği bir mektup yazar. Evinde verdiği New York davetine gitmek istediğini, ama bunu yapamayacağını belirtmekten başka çaresi yoktur. Bazen aşk, bir iş adamının ikinci önceliğidir.

‘’Düşmanlarımdan nefret etmeyi uzun zaman önce öğrendim. Ama hiç birini sevdiğim olmamıştı.’’

Thomas mektubunu, dudağından savurduğu sigara dumanlarıyla bitirirken, o sırada Grace tren garında, yanında bavullarla gitmeyi beklemektedir, ama karşılaşmayı istediği şey, elinde silahıyla Müfettiş Campbell değildir.

*

Olağanüstü bir sezon finaliydi! Ne diyeceğimi bilmiyorum. Yazabildiğim kadarıyla yazmaya çalıştım, ama ne kadar becerebildim açıkçası bilmiyorum. Dizi beni aşırı etkilerken yaşananlar da bir süre düşünmeme yol açtı. Öyle bir yer de bitirdiler ki ah! Kesinlikle hakkını veriyor. Ah Tommy, biliyordum işte üzüleceğini… Ne denir ki? Aşk işte, her zaman can yakıyor!

🔙 1. Sezon 5. Bölüm İncelemesi.

2. Sezon 1. Bölüm İncelemesi 🔜

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.