İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Peaky Blinders 1. Sezon 5. Bölüm | Dizi İncelemesi

Son güncelleme tarihi 1 Kasım 2020

‘’İyi misin?’’
‘’Duvara vuran kürekler duymuyorum.’’

Freddie Thorne’u ele verdiğini düşünen, ailedeki herkes Thomas’tan nefret eder, kimse onu ele vermediğine inanmaz. Freddie, ağır işkence altındadır. Ada da bebeğiyle birlikte merdivenlerin altında bir odada tek başına, hiçbir şey yemeden kalmaktadır. Polly, onun için endişelenirken her gün kapısına yemek bırakır.

O sırada, bir dövüş kulübü sırasında, John ve Arthur Shelby, babaları Arthur Shelby’i dövüşürken görürler. Arthur, vakit kaybetmeden babasını eve çağırır. Bundan Arthur hariç hiç kimse hoşlanmaz. Arthur, onun değiştiğini savunur, ama Thomas onun bencil pisliğin teki olduğunu bildiği için, gözünü dahi kırpmadan evden kovar. Arthur, Thomas’a karşı gelip ruhundaki baba sevgisini ortaya koyarak babasının peşinden gider, ama başına geleceklerden habersizdir.

Arthur’un, babasının yalanlarını anlaması

Baba Arthur Shelby, palavralar sıkarak oğlu Arthur Shelby’nin kanına girip, ona büyük bir işletme açacağını söyler. The Shelby: Otel ve Kumarhane… Elbette bu durum Arthur’un başını döndürür. Babasıyla olan bu iletişiminden de gurur duymaktadır. Babası, Arthur’dan işletmeyi kurması için 500 pound kadar para ister. Oğlu Arthur, hiç vakit kaybetmeden, sahibi olduğu bar kasasından parayı alarak babasına teslim eder.

O sırada Grace’de muhasebeciliğini yaptığı defterde bir gariplik olduğunu hisseder. Her ay, Londra’da bir yerde Daniel Owen adında bir adama bir miktar para gönderilmektedir. Grace öğrenebilmek için Arthur’a bazı sorular sorar. O adamın Danny Whizz-Bang olduğunu öğrenir, ama bildiği gibi adam ölmüştür. Ama Daniel Owen’in de gerçekten de mezarını gördüğünü belirtir. Bu sırada eğer mezarda gerçek Danny yatmadığına göre kimin yattığını sorar. Ve bu soru, Grace’in fikirlerinde bazı detaylara yol açacaktır.

Aylar önce öldürülen IRA liderinin kuzeni Ryan, Thomas’ın başına dert açacaktır. Bir gün, IRA lideri Malachi Bryne, bara gelerek Thomas Shelby’le konuşmak ister. Bryne, intikamını almaya kararlıdır. Danny’nin sarhoş olduğunda silahlardan bahsettiğini anlatır ve Bryne’da Thomas’tan intikamı üzerine silahları almayı teklif eder. Eğer vermezse onu cezalandıracağını söyler. Thomas ilk olarak silahların onda olduğunu reddetse de sonradan gerçeği söyler. Ona silahları vereceğini, ama bunun makul bir fiyata olmasını istediğini belirtir. Malachi Ryan kabul eder. Peaky Blinders lideri Thomas Shelby’nin aklında ise bu konuda daha başka zekice plan vardır.

Müfettiş Campbell’a IRA lideriyle yaptığı anlamayı anlatır. Ona, aranan Malachi Bryne’ı vereceğini söyler. Anlaşmayı yaparlar, ama bu durum da, beklemediği sonuçlara gebe olur. Thomas, bara geldiğinde başına gelebilecek bazı şeyleri tahmin eder. Para aldığında, adamların kendisini öldüreceğini bilir. Bu yüzden de, o sırada Grace’den yardım ister. Aralarında bir şifre oluştururlar ve Thomas o kelimeyi söylediğinde dışarıya çıkarak Grace adamlara silahını doğrultup korkutacaktır. Sonrasında da polisler gelip Malachi Bryne’i tutuklayacaktır.

Fakat Thomas, sihirli kelimeyi söylediğinde Grace oraya çıkar ve Bryne’in yanındaki adamı vurur. Sonrasında Bryne ve Thomas kapışmaya başlarlar. Grace o sırada yaralanır. Bryne, Thomas’ı boğmaya çalıştığı sırada Thomas savaş sırasında yaşadığı bazı flashbackler görür. Zorda olsa Bryne’in elinden kurtarmaya çalıştığında başına vurarak onu öldürür. Thomas korkuyla Grace’in yanına gider, ona sarılır. O andan sonra Grace’in duyguları geri dönülmez bir şekilde değişecektir.

Barda yaşanan arbededen sonra Grace ve Thomas

Grace, Campbell’a mı yoksa Thomas’a mı sadık olması gerektiği konusunda ikileme düşer. Bunu konuda Campbell’la konuşmaya karar verir. Barda yaşanan olaydan sonra Grace, artık babasının intikamını almak istemediğini fark eder. Ruhunda bazı şeylerin değiştiğini itiraf eder. Campbell’la bir anlaşmaya girer. Artık onun için çalışmak istemez ve bunu sonlandırmak için silahların yerini ona söyler. Silahlar, Daniel Owen’ın mezarının altındadır. Bu sayede de artık aralarındaki görev ilişkisi son bulmuştur, çünkü Grace, Campbell’in silahları aldıktan sonra Thomas’ı rahat bırakacağına inanmıştır. Ama Campbell, beklenmedik bir hamlede bulunur ve Grace’e evlenme teklif eder. Tabii ki Grace uygun bir dille onu reddeder, ama bu durum Campbell’i hiç de mutlu etmez. Çünkü Grace’in Thomas’a karşı bir şeyler hissettiğini anlar. Ve olaylar artık bambaşka bir boyuta evrilir.

Campbell, silahları almıştır, ama Thomas’a karşı güçlü bir nefret beslemiştir. Ona derhal tutuklama kararı çıkartır. Neyse ki Thomas, mezarın halini gördüğünde başına gelecekleri anlar. Bir süre ortalarda görünmemeye karar verir. Bara gidip Grace’e bundan bahseder, o sırada polisler gelir, ama Grace Thomas’ı kurtararak onu kendi evine davet eder. Campbell, bunu öğrenir, ama Thomas’ı yakalamak için hiçbir şey yapmaz. Aksine görevi durdurur.

O gece, Thomas ve Grace arasında bağlar iyice kurulmuştur, birlikte olurlar. Thomas, ilk kez küreklerin sesini duymadan rahatça uyuyabildiğini dile getirir. Hayatında her şey yolunda gitmeye başlamıştır.

O sırada Arthur Shelby, babasından yediği kazığı sindirememektedir. Ve dövüş kulübüne girerek kendini asmaya kalkar, neyse ki başarılı olamaz. Eve geldiğinde, Thomas Arthur’un yaptıklarını öğrenir, ama onu affeder. Aşk hayatının da sonunda yolunda gittiğini düşünen Thomas, her şeyin lehine gittiğini, zirveye tırmanacaklarını düşünüp Arthur’u yüreklendirir. Lanet Dedektif Campbell’da şehirden gidiyordur. Shelby Kardeşler Limited Şirketi’de yükselmektedir. Başka ne kötü gidebilir ki?!

🔙 1. Sezon 4. Bölüm İncelemesi.

1. Sezon 6. Bölüm (Sezon Finali) İncelemesi 🔜

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.