İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Peaky Blinders 1. Sezon 3. Bölüm | Dizi İncelemesi

Son güncelleme tarihi 1 Kasım 2020

‘’Hayır, dua etmiyorum. Umut ediyorum. Ve bazen gerçekleşiyor. Güneş, onları yeniyor, ama çoğu zaman, kürekler güneşi yeniyor.’’

Dedektif Campbell, silahları aramaya devam ederken Black Swan (Siyah Kuğu) adında bir bar keşfeder. Silahlar ve daha birçok konuda bilgi sahibi olmak için ajanı Grace’i, gizli bir şekilde araştırması için düşünmeden oraya gönderir. Grace, bir yolunu bulup bardan çıkan sarhoş bir adamı takip ederken ondan bilgiler olmayı düşünür, ama tuzağa gittiğinin farkında değildir. Adam, Grace’in kendisini takip ettiğini fark eder, ona karşı koyar, ama Grace ondan hızlı davranarak onu öldürür. Gerçekleştirdiği bu durum Dedektif Campbell’ı da endişelendirir ve çok geçmeden kasabaya yayılacaktır.

Ada Shelby ve Freddie Thorne tüm olumsuzluklara rağmen evlilik yolunda ilk adımı atarlar. Bu evlilikleri, çok geçmeden Thomas’ın kulağına giderken onu, içinden çıkamayacağı bir çıkmaza sürükler. Dedektif Campbell’la yaptığı anlaşmada, çeteyi rahat bırakması için, aradıkları komünist Freddie Thorne’u kasabadan süreceğine söz vermiştir. Bu durumun en alıcı noktası ise, Dedektif Campbell’in Ada ve Freddie’nin evlilikleri çerçevesinde Peaky Blinders çetesinin de komünist olduğunu öne sürmektir. Thomas, ailesini aklamak için bu sözü vermiştir. Thomas, eğer kısa sürede Freddie’yi polislere teslim etmezse de, Ada Shelby’e suçluya ortaklık yaptığı için yakalama kararı çıkartacaklardır.

Thomas ve Freddie Thorne’un yüzleşmesi

Thomas yaşananları Polly Teyze’ye anlatırken işleri kendi üstlenmek ister, ama Polly hemen olaya müdahale edip bir şekilde Ada ve Freddie’nin şehirden gitmesi için harekete geçer, ama Polly’nin de stratejisi işe yaramaz. Freddie inatçıdır. Kimseden korkmadığını, komünistleri susturamayacaklarını göstermek için yeniden bir araya gelip BSA çalışanlarıyla bir konuşma düzenler, onlara liderlik yapmaya devam eder.

Thomas, kasabadan gitmesi için Freddie’yle konuşmaya gider. Tabii, bu konuşma elbette karşılıklı oturup medenice gerçekleştirilen bir konuşma olmayacaktır. Silahlar, iki adamın arasında bir kalkan görevi görecektir. Thomas, Freddie’nin Ada’ya olan sevgisine inanmamakla birlikte onların başına daha fazla bela açmaması için bir an önce ayrılmasını ister. Ama başından beri olduğu gibi Freddie, Ada’yı gerçekten de seviyordur. Sevgi ve yaşanan politik olaylar Freddie’nin kasabadan gitmemesi için başlıca nedenler arasındadır.

Thomas Shelby, ne kadar güçlü ve hiçbir şey olmamış gibi görünse de, uyuduğu her vakit, savaşta yaşadığı kırılmaları atlatamamıştır. Kâbuslarından kurtulamaz. Bir karabasan gibi rüyalarına çöker, onu korkuyla uyandırır.

Bu sırada Londra’ya silahların bekçiliğini yapması için gönderilen Danny, Thomas’a gerçekleşen bazı haberleri vermek için yanına gelir. Black Swan’da öldürülen IRA adamı hakkındaki dedikodular yayılmıştır. İnsanlar, onu, Peaky Blinders çetesinin öldürdüğünü sanmaktadır ve bu durum yine çetenin başına iş açacaktır.

Thomas ve Billie Kimber’ın yarışlardaki ilk karşılaşması

Düzenlenen Cheltenham at yarışlarından önce, kendisine garip sorular sorulan ve cevaplayamayan Arthur Shelby, Thomas’tan silahları öğrenir. Bunun kötü bir seçim olduğunu sanırken, Thomas’ın açıklaması üzerine, büyük bir yükselmeye gideceklerini açıklar ve bir şekilde onun iyi olmasını sağlar.

Thomas Shelby, yarışlara Grace’le gider. Grace, Thomas’tan gelen daveti kabul ettiğinde başına neler geleceğinden habersizdir. Thomas, bu yarışlarda, Billie Kimber’a yakın olmanın bir yolunu bulur.  Zaten düşman olduğu Lee ailesinin bahislerde hile yapmasını engelleyip Kimber’ın lehine adım atar. Aynı zamanda Kimber’ın kendisine güvenmesi için Grace’i de işin içine dâhil edecektir. Ve bu durum, Thomas Shelby’nin ruhunda, beklemediği duygular uyandıracaktır.

🔙 1. Sezon 2. Bölüm İncelemesi.

1. Sezon 4. Bölüm İncelemesi 🔜

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.