İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Peaky Blinders 1. Sezon 2. Bölüm | Dizi İncelemesi

Son güncelleme tarihi 1 Kasım 2020

”Ama baştan uyarayım, kalbini kırabilirim.”
”Zaten kırık.”

Çetenin, yarış atı satın almak için gittiği panayırı fırsat bilen Dedektif Campbell, şehirde komünistlerin evlerine ve bulunduğu yerlere ani bir baskın düzenler. Amacı silahları bulmak olarak görünse de, aslında çeteyi zan altında bırakıp, onların bu baskında payı olduğunu göstermektir.

Shelby ailesinin Lee ailesiyle olan sürtüşmesi

Shelby ailesi, panayırda yaşadıkları olay çerçevesinde başlarına Lee ailesiyle büyük bir sorun açarlar ve bu durumun, Thomas Shelby’nin aslında yarışları düzenleyen adamla görüşme imkânı sağladığının göstergesi olur. İsmi Bilie Kimber. O da, tıpkı Shelby ailesi gibi güçlü ve Thomas’ın onunla yüz yüze görüşüp iş anlaşması yapması için bir neden sunması gerekmiştir.

Aynı zamanda, panayırda gerçekleşen olay çerçevesinde, Peaky Blinders çetesinin şapkalarının ucunda bulunan jiletlerin ne işe yaradığını son derece korkunç bir şekilde, ilk dakikalarda öğreniyoruz. (Burada, atmosferi müzikle o kadar güzel yansıtmışlar ki kavga ederken dahi aşırı havalılar. :))

Polly Teyze, komünist ve aynı zamanda Thomas’ın eski arkadaşı Freddie Thorne’la Ada’nın ilişkisi olduğunu bir tahmin sonucunda öğrenir ve bu tahminin gerçek olduğunu anlar. Ada hamiledir. Freddie ise düzenlenen baskın çerçevesinde kaçmıştır ve geri gelip gelmeyeceği belli değildir. Polly, Ada’ya bebeği aldırması yönünde baskı uygular, durumu karşısında endişelenmiştir. Ada’nın hamile olduğu Thomas’ın da kulağına gider ve olaylar sonucunda beklenmedik bir durumla karşılaşırlar.

Polly Teyze

Thomas Shelby, Peaky Blinders çetesinin aleyhine düzenlenen baskın sonucunda Dedektif Campbell ’a, onunla görüşmeye gitmeden önce, büyük sonuçlara mahal olacak bir misilleme gerçekleştirir. Görüşmede ise hakkındaki gizli sırrı ve aradığı şeyin kendisinde olduğunu itiraf edecektir. Fakat büyük Shelby ailesinin gücünü ve zekâsını, durumu itiraf ederken dahi kullanmaktan çekinmeyecektir.

Dedektif Campbell bunun üzerine Thomas’a karşı gereğinden de fazla büyük oynaması gerektiğini fark eder. Barda çalışmaya gelen kızın, Grace’in, Thomas’a karşı olan rolünü büyütecektir. Artık Grace’in amacı, elinden geldiğinden daha kısa sürede Thomas’ı kendisine âşık edip silahların nerede olduğunu öğrenmektir.

*

O kadar sürükleyici ki bir saat nasıl geçti anlamadım. Karakterleri ve olayları anlatış biçimleri düzgün bir şekilde gidiyor. Atmosfere zaten diyecek hiçbir sözüm yok. Thomas Shelby’nin atlarla olan ilişkisi inanılmaz etkileyiciydi. Hatta beyaz atı satın aldıktan sonra bir sahne var, orada atı sakinleştirmesi, onu eğitmesi inanılmazdı. Oyunculuk seviyesi hat safhada! Tabii, panayırda yaşadığı Lee ailesiyle olan kötü durumdan sonra, o at konusunda Thomas’ın kalbini kıracak birçok kötü bir şey yapacak. O andan sonra da, Grace’le olan ilişkisi yavaş yavaş şekillenecek. Bakalım ilerleyen bölümlerde neler olacak!

🔙 1. Sezon 1. Bölüm İncelemesi.

1. Sezon 3. Bölüm İncelemesi 🔜

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.