İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Outcast (Dışlanmış) Çizgi Roman İncelemesi #1

Son güncelleme tarihi 12 Ocak 2021

DOĞAÜSTÜ GÜÇLERLE NASIL BAŞ EDEBİLİRSİN?

Merhaba arkadaşlar! Bugün sizlere, The Walking Dead dizi serisinin yaratıcısı Robert Kirkman‘ın yeni korku çizgi roman serisi Outcast çizgi romanından bahsedeceğim. 2016 yılında dizisi ile birlikte çıkan bu yapım, ülkemizde iki çizgi romanı olmakla birlikte, dizisinde de 10’ar bölümlük iki sezonu yer almaktadır. Bana göre korku serilerinin (ki ben korku filmlerinden hiç hoşlanmam, özellikle de bu konulardan), fakat bu dizi gerek konusu gerekse çizgi romanları bakımından yüksek yerlerde gösterilmelidir. Yeni olduğu için pek gündemde olmasa da, ileride daha çok değerleneceğine inanıyorum. Eminim, hem dizisi hem de çizgi romanları açısından daha verimli olacak. Ben de yeni çizgi romanlarını merakla bekliyorum ki, açıkçası şuanda bulunan iki çizgi romanını da diziyi izledikten sonra aldım, (ayrıca zaman içerisinde diğer baskılarının da çıkacağını düşünüyorum), fakat olumlu görüşlerle birlikte tabii bu konuda biraz da olumsuz görüşlerim de olacak bunları da, yazımın son satırlarında belirteceğim.

Şimdi, ilk olarak sizlere Outcast romanının genel kurgusundan bahsetmek istiyorum. Elbette spoiler vermeyeceğim, sadece arka kapak yazısından daha geniş bir anlatım sergilemeye özen göstereceğim. Henüz kitabı okumayanlar ya da diziyi izlemeyenler için, neden izlemeniz gerektiğine dair bir yazı olacak daha çok. Çünkü bazı can alıcı konularda spoiler vermek istemiyorum. Outcast’ın genel kurgusu demişken, tanıtım yazılarında kitaplarda ve dizide konusu birkaç cümleyle anlatılır. O da, Kyles Barnes adında bir adamın hayatının iblisler yüzünden tamamen değişmesini konu almaktadır, ki bir bakıma bu cümle bile, insanın Outcast çizgi romanına dair meraklanmasına yol açıyor. Tabii beraberinde de birçok soruyu ve meraklı bakışları getiriyor.

İblisler hakkında çoğumuz bilgi sahibiyizdir. Bu konular korku niteliği taşırken yabancılarda birçok dizi ve filmlerde gösterilmiştir. Buna en büyük dizi örneği olarak, aynı zamanda da benim de çok sevdiğim Supernatural (Doğaüstü) örneğini verebiliriz. 12 sezondur devam eden Winchester kardeşler bunu bir aile işi olarak yapmaktadırlar, ama dizi sadece iblisler ve şeytanlardan oluşmuyor, tamamen doğaüstü yaratıklardan oluşuyor. Melekler, nefilimler (yarı melek-yarı insan), vampirler, kurt adamlar, şekil değiştirenler, sirenler gibi birçok yaratık daha sayabiliriz. Şimdi konumuz Outcast olduğu için hemen konumuza dönüyorum. Bu örneği de genel olarak iblisler ve şeytanlar olduğu için vermek istedim. Aynı zamanda bu durumun bizde karşılığı daha çok cin, tabiri caizse üç harfli olarak adlandırılıyor. Bir de şeytan var tabii ki.

GÖZ ATIN: Batman: Arkham Tımarhanesi | Çizgi Roman İncelemesi #4

Outcast’te, Kyle Barnes’in hayatı bu iblisler yüzünden darmadağınık olmuştur, bununla birlikte kurgunun isminden de anlayacağımız üzere Kyle Barnes’ın ruhu bu iblislerin arasında ‘dışlanmış’ olarak adlandırılır ve neden olduğu bilinmez bir şekilde onu ele geçiremiyorlar. Ayrıca burası spoiler değil, zaten diziyi izlediğinizde ya da çizgi romanlarını okuduğunuzda ilk olarak anlaşılan durum bu oluyor. Hatta dizinin ilk bölümünde görselde görülen olay yaşanıyor. Kyle sayesinde çocuk kurtuluyor ve daha sonrasında olaylar bambaşka bir boyut almaya başlıyor. Bununla birlikte Kyle Barnes, iblis kendisine zarar veremediği için etrafındakilere zarar verdiğini ve sürekli olarak onunla uğraştığını zaman geçtikçe anlıyor. Sonrasında zaten tüm olaylar Kyle’ın ekseni etrafında dönmeye başlıyor. Kyle’ın yaşama nedeni bu iblisi yok etmek oluyor ve yanında papaz ile birlikte sonu gelmeyen bir maceraya çıkıyorlar.

Diziyi izlediğinizde, olayların çok yavaş bir şekilde ilerlediğini göreceksiniz. İlk başlarda sıkılabilirsiniz, ama iki sezonu olduğu için 20 bölümde olayları sağlıklı bir şekilde anlayabiliyorsunuz ve sonrasında dizi sizi etkisi altına alarak vazgeçilmezler arasına giriyor . Olaylar Kyle Barnes’ın etrafında dönüyor gibi görünse de, dizide tüm karakterler ayrıntılı bir şekilde işleniyor. Karakterlerin başlarına gelen olaylar sadece Kyle yüzünden geliyor. Belki de bu yüzden yavaş ilerliyor dizi. Çizgi romanda diğer karakterlere pek fazla önem verilmemiş gibi. Bu yüzden aslında dizisini daha çok beğeniyorum.

Bununla birlikte daha çok şey istiyor insan. Burada da diziye dair olumsuz görüşümü yapmak istiyorum. Yeni olduğu için mi bilmiyorum, ama mesela o iblisler neden Kyle’ın hayatına bu şekilde musallat oluyor, tamam Kyle dışlanmış (outcast), ama onu dışlanmış yapan neden nedir? Aslında çizgi romanını almamdaki en büyük neden bu soruyu cevaplandırmak istememdi. Her ne kadar dizide diyaloglar oldukça fazla olup, her şey ayrıntısıyla işlense de bir yönden kitaplarda duygu yoğunluğu daha fazla olarak o anda düşünülenler ayrıntılı işleniyor, ama çizgi romanda da bunun cevabını bulamadım ne yazık ki. Belki de sadece iki cildini okuduğum içindir. Umarım ilerleyen ciltlerde ve sezonlarda bunun nedenini ayrıntılı bir şekilde öğrenebiliriz. Umarım bir an önce çıkar. Dizinin yeni sezonunu ve çizgi romanın yeni ciltlerini merakla bekliyorum.

Birkaç Ayrıntı:
*Birinci ve ikinci çizgi roman Arka Bahçe Yayıncılıktan çıkmıştır. Birinci cildi, Onu Saran Karanlık (152 syf.-2016) ikinci cildi ise, Devasa ve Nihayetsiz Bir Harabe (128 syf.-2017)’dir.
*Dizinin IMDb puanı; 7,5

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.