İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Open Your Eyes 1. Sezon; Gözlerini Aç! | Dizi İncelemesi

Son güncelleme tarihi 26 Eylül 2021

Merhabalar, bugün Netflix’de, 25 Ağustos’ta, henüz altı bölümü bulunan, Polonya yapımı Open Your Eyes (Otwórz Oczy) dizisinin incelemesiyle karşınızdayım. Yine ilginç, yine beyinlerimizin yandığı bir diziden bahsedeceğim sizlere. Nereden başlasam bilmiyorum. Katla dizisinden sonra, annemle bir gün içerisinde bitirdik ve ikinci sezonunun başlaması için sabırsızlanıyoruz. Neler oldu öyle yahu?

Open Your Eyes ((Otwórz Oczy), Julka adında bir genç kızın, bir gün İkinci Şans adındaki hafıza kaybı kliniğinde gözlerini açmasıyla başlıyor. Biz izleyiciler de tıpkı Julka gibi neler olduğunu öğrenmeye çalışarak, Julka’nın öğrendiklerini gerçek sanarak neler olacağını merak içerisinde izlemeye devam ediyoruz.

Julka, buraya neden ve nasıl geldiğini hatırlamamaktadır. Neden buradadır? Ona ne olmuştur? En önemlisi ismi nedir? Bu gibi belirsiz soruların hiçbirini bilmiyordur, fakat etrafındaki bir sürü insan onun bu durumunu biliyor gibi davranıyorlardır. Çünkü onlar da tıpkı Julka gibi bu süreçten geçmişlerdir. En azından öyle olduklarını söylüyorlardır. İsimlerini, neden buraya geldiklerini ve yeteneklerini zaman içerisinde hatırlayarak kliniğe uyum sağlamışlardır. Julka da zaman içerisinde onlar gibi ayak uyduracağını düşünerek bir süre kadar sorgulamaya düşünmez.

Doktor Zofia, tüm hastalarıyla terapi yaptığı gibi sıra Julka’ya geldiğinde onun nerede ve nasıl bir işlemden geçeceğini açıklar, tüm bunlar bir süre de olsa kafasındaki soru işaretlerini giderecektir. Henüz dört gündür kliniktedir ve günler geçtikçe kim olduğuna dair belirsizlikleri hatırlamaya başlamıştır. Gün içerisinde hatırladığı her detay da her sabah yedi de baş ucundaki saatte yankılanıyordur. İsmini, ailesini, neden buraya yattığını, ailesine ne olduğunu, hangi yeteneğe sahip olduğunu, hepsini yeniden tekrar ederek hafızasını tazeliyordur. Bu sayede de bir daha unutmasını engelleyici detaylar hafızasına kazınıyordur.

Julka, bu süreçte de arkadaşlar ediniyor, olağan bir duruma karışmamaya çalışıyordur. Aynı zamanda klinikte bulunan kendisi gibi insanların yetenekleri vardır. Kimisinin dans yeteneği, kimisinin resim, kimisinin de kendisi gibi piyano çalma yeteneği vardır. Julka da kendisini hatırlama sürecinde bu yeteneğinin olduğunu keşfeder. Bu klinikten çıkabilme ve yeniden dünyaya adım atabilme şanslarının olduğunu da söylerler. Eğer yeteneklerini güçlendirip, yetenek sınavında insanları etkileyebilirlerse beğenilip, dış dünyaya çıkabileceklerdir, ama tüm bu olanların altında korkunç bir gerçek yatıyordur.

Julka ve Doktor Zofia

Julka, klinikte tıpkı kendisi gibi yatan Magda adındaki bir kadının başına korkunç bir şey geldiğinde bir şeyleri sorgulamaya başlar. Öyle ki doktorlar, klinikte yatan hastaları bileklerinde bulunan numaralarla her gün kontrol ediyor, onlara ilaçlar veriyordur. Bu ilaçların, onları delilikten kurtardığına inanmalarını istiyorlardır. Magda’nın başına gelen delilikten sonra Julka da garip halüsinasyonlar görmeye başlar. Rüyasında kızıl saçlı bir kız görüyordur ve sürekli olarak ona Julka değil de Katherina diye sesleniyordur. Aynı zamanda open your eyes, gözlerini aç diye sesleniyordur. Halisünasyonlar bununla da sınırlı kalmayacaktır. Çoğu kişinin görmediği korkunç şeyler de görmeye başlar. Bu, zaman içerisinde rahatsız edici bir hal alır ve Doktor Zofia’ya anlatma gereksinimi duyar. Bunun için ilaçlarının dozunu yükseltir, fakat bunlar da etkili olmayacaktır.

Günler geçtikte kimseye güvenmemesi gerektiğini fark eder. Bu klinikte açıklanamayan tuhaf bir şeyler oluyordur ve bu durum kesinlikle kendisinden kaynaklanmıyordur. Adam adındaki erkek arkadaşıyla sonunda bir şeyleri çözmeye yakınlaşır, ama sonuca ulaştığı her an Adam’ı da tehlikeye attığının farkında değildir. Magda’nın deliliği sonucunda, arkadaşı Szymon’un da dans performansı sonucunda korkunç bir hale geldiğini gördüğünde bir şeyler yapması kaçınılmaz olur. Öyle ki Magda da onu açık açık uyarıyordur. Burada tehlikede olduğunu, kendisini öldüreceklerini söyler. Halüsinasyonları sayesinde orada bulunan küçük bir kız aslında neler olduğunu ona bizzat gösterecek, sırrın kaynağını, Kara Kutu’yu keşfedeceklerdir. Kara kutu, insanların yeteneklerini emerek onların rahatsızlanmasına sebep oluyordur. En azından benim anladığım buydu. Çünkü burayı doğru düzgün açıklamıyorlar, ama korkunç bir şeylerin olduğu belli oluyor. Klinikte bulunan insanlara söylenen isimler dahi gerçek değil.

Tüm bunları öğrendiklerinde Adam ile klinikten kaçarlar ve Julka, geçmişi hakkında doğru bildiği gerçeklerle yüzleşmeye başlar. O andan itibaren de aslında gerçekte neler olduğunu öğrenecektir. Julka, yani Katherina, bir hastanede uyanır. Aslında tüm bu zaman boyunca komadadır, bir trafik kazası sonucu komaya girmiştir. Kız kardeşi yanında her an onu bekliyordur. İkinci Şans kliniğinde gördüğü ve sesini duyduğu ondan başkası değildir. Nasıl yani? Onca zaman yaşadıkları rüyadan ibaret miydi?

Tamam, sezon boyunca yanlış giden bir şeyler olduğunu hissediyorsunuz, ama bir an da komadan uyanarak aslında tüm bunları rüya olduğunu öğrenmek pek de iç açısı bir durum olmuyor. Yine de bir nevi yaşananların gerçek olmaması insanı rahatlatıyor, en azından Katherina’yı da tüm bunların bir rüya sonucu gerçekleştiği düşüncesi rahatlatsa da oyun devam ediyor. Katherina, komadan çıkıp, normal hayatına döndüğünde, yaşadıklarının bir rüya olmadığını, aslında gerçek olduğunu fark ettiğinde çok daha farklı bir oyunun içerisine çekildiğini fark edecek, bilinmezliğin içerisine hapsolacaktır. Şimdi neler olacaktır?

Open Your Eyes dizisinin birinci sezonu öyle bir yer de bitti ki bir an önce yeni sezonun gelmesi için can atar olduk. Yine… 🙂 Özellikle de yeni hayatında okula gittiğinde rüyasındaki Adam ile karşılaşması, sonrasında Doktor Zofia ile yeniden karşılaşması bu işin daha burada bitmediğinin canlı kanıtı. Gerçekten etkileyici ve düşünülmesi gereken bir diziydi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.