İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Önemli Olan Yaşadıkların Değil, Sonunda Neye Dönüştüğündür; Hayalperest | Kitap İncelemesi

Son güncelleme tarihi 30 Ağustos 2020

Overall
5
  • Kitaba Verdiğim Puan
Sending
User Review
0% (0 votes)

Konusu

Neftali, çocukluğundan beri gizemli bir sesin çağrısını işitmektedir. Mahallesindeki çocuklar sataştığında, dediğim dedik babası onunla alay ettiğinde ve hatta kendinden şüphe ettiğinde bile bu çağrıyı duymazdan gelemez. Gür yağmur ormanında, engin ve korkutucu okyanusun kıyısında, dinmek bilmeyen Şili yağmurunda, daima bu sesi işitir ve takip eder.

  • Kitabın Yayınevi: İthaki Yayınları
    Kitabın Yazarı: Pam Munoz Ryan, Peter Sis
    Orijinal Adı: The Dreamer
    Sayfa Sayısı: 384
    Kategorisi: Biyografi & Oto Biyografi/Öykü

Hayalperest bir çocuk kitabı olabilir, ama mümkün olduğunca herkesin okuması gereken bir eser diye düşünüyorum. Çünkü içerisinde hayallerine koşan, maceraperest, ne olursa olsun etrafındaki güzellikleri görmekten vazgeçmeyen küçücük bir çocuk var. İsmi Neftali. Kitap o kadar güzel ve akıcı ki, bir saatte bitirilebilecek bir kitap. Ben kitabı okuduğumda tıpkı Neftali’nin gezdiği çayırlar gibi yemyeşil ve ışıl ışıl bir alandaydım. Belki de bu yüzden Hayalperest beni epey eğlendirdi.

Hayalperest, küçük Neftali’nin hayatını konu alıyor. Kitapta bulunan görseller ve anlatım Neftali’nin düşüncelerine daha fazla odaklanmamızı sağlıyor. Kitabın kim hakkında olduğunu bilmeyenler için bu konuda bilgi vermeyeceğim, zaten kitabı okuduğunuzda kafanızda bu konuda soru işareti kalmayacak. Aynı zamanda kitap sizi o kadar bağlayacak ki bittiğini anlamayacaksınız. Bir yandan bazı konular tam olarak anlatılmamış gibi gelebilir. Öyle de, ne yazık ki biraz yüzeysel geçilmiş, ama asıl anlatılmak istenen anlatılmış diye düşünüyorum.

Küçük Neftali’nin hayata olan bakışı okuyucuyu etkileyen unsurlardan bir tanesi. Neftali, gezdiği yerlerde etrafındaki doğal güzellikleri sorgulayan bir çocuk. Aynı zamanda hayvanlara olan sevgisi de bunu kanıtlayan nitelikte. Bu doğaya olan sevgisi sonu gelmeyen hayal gücüyle birleştiğinde ortaya çok güzel detaylar çıkıyor. Fakat Neftali her ne kadar hayal gücüne o kadar bağlı olsa da, babası da tam tersi onun bu durumundan hoşlanmayan bir adam. Sürekli olarak Neftali’nin bu tutumundan rahatsız oluyor ve onun bu konuları açmaması için elinden geleni yapıyor. Yine de Neftali hayallerinden hiçbir zaman vazgeçmiyor. Zaten, büyük işler başarabilmiş insanların hayatlarında hep böyle figürler yok mudur?

GÖZ ATIN: Bul Beni – Andre Aciman; Gerçek Aşk Sonsuza Kadar Sürer | Kitap İncelemesi

Her şeye rağmen, eğer insan bir şeyler isterse bunu başarabileceğine inanmalı diye düşünüyorum. Çoğu zaman başarısız olsak da, etrafımızdaki insanlardan bu başarısızlığımızla alay edip bizi küçük görseler de hayallerimizden hiçbir zaman vazgeçmemeliyiz. İnsan, hayallerine koşar ve buna inanırsa bir gün mutlaka gerçekleştirir. Belki şuan için zamanı değildir, ama o zamana kadar yaşadıkları ve ruhundaki biriktirdikleri elbet bir gün meyvesini verecektir. Neftali de babasının tüm baskılarına ve sözlerine aldırmadan hayallerinin peşinden koşmuş ve sonunda Dünyaca ünlü, Nobel ödüllü bir şaire dönüşmüş. Bu, hayata dair bir ilham kaynağı değil de nedir?

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.