İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ne Olursa Olsun Hayallerinden Vazgeçmemelisin; Zootropolis | Film İncelemesi

Son güncelleme tarihi 6 Haziran 2020

Overall
5
 • Filme Verdiğim Puan
Sending
User Review
0% (0 votes)

Konusu

Modern memelilerin yaşadığı Zootropolis adındaki metropolis, lüks Sahra Meydanı’ndan, soğuk Tundra Kasabası’na kadar bir çok farklı doğal ortamın ve hayvanın bir arada yaşadığı benzersiz bir şehirdir. Burası bir fil kadar büyük ya da bir arı kadar küçük olanların bile istediği her şeyi yapabileceği türden bir yerdir. İyimser Polis Memuru Judy Hopps buraya geldiğinde, büyük ve sert mizaçlı hayvanların olduğu bir yerde polis olmanın hiç de kolay olmadığını fark eder. Kendini ispatlayabilme fırsatını elde edebilmek için, geveze ve numaracı tilki Nick Wilde ile ortak olma pahasına önemli ve gizemli bir olayı çözmeye çalışacaktır.

 • Çıkış Tarihi: 2016
  Ülke: ABD
  Orjinal Adı: Zootopia
  Yönetmeni:  Byron Howard, Rich Moore
  Süresi: 1 saat 48 dakika
  Kategorisi: Animasyon/Macera/Komedi
  IMDb Puanı: 8,0

Animasyon filmlerini sevdiğimi daha önce söyledim mi, bilmiyorum, ama gerek kurgusal açıdan gerekse görsellik açısından animasyonlar benim için huzur veriyor. Aslında, genel olarak iyi filmler izlemek insana huzur veriyor, ama animasyonlar çok daha eğlenceli ve renkli olduğu için her şekilde insanı mutlu ediyorlar.

İncelemesini gerçekleştireceğim animasyon filmi de, tamamen hayvanlardan oluşan bir şehri anlatmaktadır. Öyle ki, burada hiçbir şekilde insan yok, şehir hayvanlardan oluşuyor. Bu da, Zootropolis’i çok daha ilginç kılıyor. Daha önce bu şekilde bir animasyon filminin yapıldığını hatırlamıyorum. Çoğu filmlerde yine insan figürleri var ve hayvanlar konuşuyor olsa da insanların bundan pek haberi olmuyor. Ama Zootropolis öyle değil. Polisinden tutun da, temizlik görevlisine kadar tüm şehir hayvanların yönetimi içerisinde. Hem de öyle sıradan bir şehir değil, modern ve son derece teknolojiye hakim bir şehir. İnsanı ister istemez böyle bir yerin varlığını düşünmeye itiyor. Zaten eğer öyle bir yer olsaydı ve oraya gitmek isteseydik de, bir hayvan olmamız gerekiyordu. 🙂

GÖZ ATIN: Duyguların Sana Yol Gösteriyor; Inside Out | Film İncelemesi

Zootropolis, aslında bir polisiye filmi. Film boyunca, Jody Hopps adında minik bir tavşanın, küçüklüğünden beri polis olma yolundaki serüvenini izliyoruz. Bu medenileşmiş Zootropolis şehrini de onunla birlikte macera ve hayranlıkla keşfediyoruz. Zorluklarla polis memuru olmayı başaran tavşan Judy Hopps, şehirde bulunan suçları araştırarak kendini ispatlamaya çalışmaktadır. Artık, bir polis memuru olduğu için, etrafındaki ondan güçlü, dalga geçen insanlara kendini kanıtlamalıdır. O sırada geveze ve kurnaz tilki Nick Wilde ile karşılaşır. Zootropolis şehrindeki kovalamaca serüveni onunla birlikte çok daha ilginç bir hal almaya başlayacaktır. Polis memuru Judy Hopps’un kendini kanıtlamak için girdiği bu serüvende onu aklına dahi gelmeyecek olaylar ve arkadaşlıklar beklemektedir.

Minik tavşanın maceraları film boyunca o kadar iyi aktarılıyor ki insan onun hayatının güzelliğini görmezden gelemiyor. Görünüş olarak küçük olsa da, Judy sayesinde insan, eğer inanırsa her şeyi yapabileceğini görüyor. Onun neşesi ve güveniyle bir şeyleri yapabilmeye biraz daha yaklaştığını görüyorsunuz. İzlediğinizde pişman olmayacağınız bir serüven ile karşı karşıyasınız.

Eğer hala izlemediyseniz mutlaka izlemenizi öneriyorum. Büyük küçük herkesin izleyebileceği bir yapıt, harika vakit geçirmenizi sağlayacak. Çoğu insandaki, animasyon filmleri çocuk filmdir, gibi ön yargısı olan insanları dahi değiştireceğine inandığım bir film. Ki animasyon filmlerinde diğer filmlerde kullanılmayan detaylar ve onlarda olmayan çok daha fazla uğraşlar mevcuttur. Şuan onları burada söylemeyeceğim elbette, merak edenler olursa eğer internette detayları mevcut. Bu yüzden, bence, animasyon filmleri çocuk filmidir demeden önce bir kez daha düşünün derim. 🙂

Keyifli seyirler. ♥

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.