İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ne Dilediğine Dikkat Et; Koralin ve Gizli Dünya | Kitap İncelemesi

Son güncelleme tarihi 30 Ağustos 2020

Overall
4.5
 • Kitaba Verdiğim Puan
Sending
User Review
0% (0 votes)

Konusu

Koralin Jones hayatını çok sıkıcı bulmaktadır ta ki gizli bir kapı bulup, kapının ardında daha güzel bambaşka bir dünya keşfedene kadar. Ancak çok memnun olduğu bu diğer hayatı diğer ailesinin sonsuza kadar onlarla birlikte kalmasını istemesi üzerine tehlikeli bir hal alır. Koralin düştüğü tuzaktan kurtulmak ve gerçek ailesine geri dönmek için zekasını ve yeteneklerini kullanmalıdır.

 • Kitabın Günümüz Yayınevi: İthaki Yayınları
  Orijinal Adı: Coraline
  Kitabın Yazarı:
   Neil Gaiman
  Kitabın İlk Basım Tarihi: 2006
  Sayfa Sayısı: 180
  Kategorisi: Macera/Fantastik

Koralin ve Gizli Dünya kitabına, çocuk kitabı diyerek ona haksızlık etmek istemiyorum. Zira biliyorsunuz ki, Harry Potter kitaplarına da birinci kitaptan itibaren çocuk kitabı damgası vurulmuştu. Bence tıpkı Koralin gibi Harry Potter da hiçbir şekilde çocuk kitabı değil. Tamam, ilk olarak bir kategoriye konulması gerektiği için bir şekilde isimlendiriliyor, ama Harry Potter’ın yedi kitabı çıkması, karakterlerin zaman içerisinde büyümesine rağmen hala ona dair bir ön yargı olması gerçekten de üzücü. Yine de, biz potterheadlar olarak insanların söylediklerine itibar etmiyoruz. 🙂

Her neyse, anlatmaya çalıştığım konu ise, Koralin’in tamamen bir çocuk kitabı olmadığı. Koralin hem çocuklara hem de yetişkinlere özel, Neil Gaiman’ın harikalar yarattığı bir eser. Zaten kitaba başlamadan önce arka kapak yazısı okunduğunda, kendisinin de kitabıyla ilgili görüşlerini görebiliyoruz.

”…İnsanlar kitabı okumaya başladığında öğrendim ki, çocuklara macera yaşatan, yetişkinlere ise kâbuslar gördüren bir hikâyeymiş bu. Koralin, şimdiye kadar yazdığım en tuhaf, zamanımı en çok alan kitap ve en fazla gurur duyduklarımdan biri…” 

Gerçekten de öyle. Koralin ve Gizli Dünya kitabı, bir çocuk için meraklı, gizemli ve fantastik dünyalar açsa da, bir yetişkin, bir ebeveyn için şaşırtıcı derece de korkutucu olabiliyor. Kim küçücük bir kız çocuğunun, evde bulduğu gizli geçitten geçerek ailesiyle yaşadığı alternatif bir hayatta korkunç manzaralarla karşılaşmasını ister ki?

GÖZ ATIN: Kaderin, Başkaları Tarafından Yazılsaydı; Beni Asla Bırakma | Kitap İncelemesi

Ama elbette, ilk önce hiçbir şey Koralin’in gözüne korkutucu gelmemişti. Sadece şaşırmıştı ve evde bulduğu bu geçidin merakına kapılmıştı. Öyle ki, gerçek hayatta kendisiyle tamamen ilgisiz olan anne ve babasının kopyasını geçitten geçerek bulduğunda hayalini kurduğu maceraya adım attığını düşünmüştü. Tabii, bu alternatif dünya da gerçek hayattaki ailesinin aksine, Koralin’in anne ve babasının gözleri düğmeden yapılmış ve bu da hangisi gerçek hangisi diğer dünyadan olduğunu anlamamıza yarıyor.

Koralin ve Gizli Dünya kitabı hakkında daha birçok şey söylemek istiyorum, ama şuan ne söylersem hepsi spoiler niteliği taşıyacağı için riske girmek istemiyorum. Belki aranızda bundan hoşlanmayanlar olacaktır, onları da üzmek istemiyorum. Eğer hala Neil Gaiman okumadıysanız bu kitaptan başlayabilirsiniz. Kitabın hem cildi çok güzel hem de az sayıda olduğu için birkaç saatte tadına varabileceğiz bir eser.

Aynı zamanda, kitabın 2009 yılında Henry Selick tarafından filme uyarlanan bir animasyon filmi var. Eğer kitaptan yeterli verimliliği alamayacağınızı düşünürseniz ilk önce filmi de izleyebilirsiniz, ama bu tamamen benim düşüncem. Filmde Koralin’in dünyası çok daha renkli ve bir o kadar korkutucu aktarılmış. Bana göre görsel efekt açısından harika bir iş başarılmış. Görsellik açısından film, anlatım ve kurgu derinliği açısından da kitap diyerek yazıma son vermek istiyorum.

Keyifle okumalar dilerim. ♥

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.