İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Merlin 5. Sezon 12. Bölüm ”Camlann Kehaneti: Kısım 1” | Dizi İncelemesi

Morgana, Camelot’u ele geçirmek ve ezeli düşmanı Emrys’i alt etmek için planlarını uygulamaya devam eder. Şimdiki hedefi ise Merlin olduğunu öğrendiği Emrys’in güçlerini tam anlamıyla yok edip Arthur’a açtığı savaşı kazanmaktır.

”Emrys olmadan Arthur bir hiç, büyü olmadan da Emrys bir hiç!”

Morgana, vakit kaybetmeden Merlin’in yatağının altına büyülerini kaybetmesini sağlayacak bir yaratık koyar. Ne yazık ki Merlin dikkatsiz davranır ve kutuyu açtığında yaratık Merlin’in yüzüne yapışır. O anda pek uzun zaman geçmese de birkaç saniye Merlin’in büyüsünü kaybetmesine yetecektir. Merlin, Gaius ile araştırmalarının sonucunda o yaratığın ne olduğunu öğrenir. Gean Canach adında Eski Din’e mensup bir yaratıktır. Gean Canach, Toprak Ana Nemaine’nin gözyaşlarından oluşturulmuş korkunç bir yaratıkmış. Başkalarının büyüsünü yutup güçlerini tüketirmiş.

Morgana, başarısının üzerine Camelot’a saldırmakta bir an bile gecikmez ve korkunç bir savaşın başlamasına sebep olur. Merlin, büyü gücünün kaybolmasıyla boşluğa düşerken ne yapacağını bilemez. Gaius, onun yanında olduğunu göstermek için şimdilik hekimlik yeteneklerinin yaralılara yardım etme amacıyla kullanmasını ister.

Arthur ise Saksonların gösterdiği kısa çatışmadan sonra sakinleşirken yuvarlak masasına geçerek şövalyeleriyle durumu çözümlemeye başlar. Resmi olarak savaşa girmişlerdir ve bir an önce çözüm yolu bulmaları gerekiyordur. Morgana, Camelot sınırlarındaki garnizonları kuşatmaya devam ederken Arthur endişelidir. Şimdiden çoğu yeri terk etmiştir ve bununla birlikte Morgana’nın ordusuna Camelot surları dayanabilir mi tam olarak bilmiyordur. Şövalyeler bu konuda ısrarcı olsa da Arthur halkını tehlikeye atmaya sıcak bakmıyordur. Arthur, etrafındaki herkesi kurtarma çabasındadır. Gwen, herkesi kurtaramayacağını söylese de Arthur kararlıdır. Bunun için Morgana ve ordusunu Camelot sınırlarına gelmeden uzak bir yerde tutmalıdır ve orada savaşmalıdır. At sürüp karşılarına çıkmalıdırlar. Çok zor ve önemli bir karardır, ama çok da doğru bir karardır.

Vakit kaybetmeden savaş stratejilerine başlarlar ve Morgana’yı kıstırabilecekleri geçit Camlann’dan geçiyordur. Bu da demek oluyordur ki büyük Camlann kehaneti oluyordur. Merlin, tüm bunları duyduğunda dehşete kapılır. Senelerdir Arthur’un kaderini değiştirmeye uğraşmıştır, ama ne yazık ki Arthur kendi elleriyle kaderine doğru gidiyordur. Savunmalarını Camlann’da yapmak üzere harekete geçerler.

Merlin ise duyduklarını sindirmeye çalışırken Arthur’u korumanın yollarını aramaya başlar. Büyüsünü geri kazanması gerekecektir. Gaius’tan yardım ister, ama Gaius ne yazık ki o kadar gücü yoktur. Merlin, gücünü geri kazanmanın yolunu Kristal Mağara’dan olduğunu düşünüyor. Orası, büyünün doğduğu yerdir ve oraya gittiğinde bir şekilde her şeyin yoluna gireceğini düşünür. Endişelidir, ama yapmaktan başka seçeneği yoktur. Yalnız gitmek için tehlikeli ve uzun bir yol olduğu için Gwaine’i de yanına alarak harekete geçer. Fakat Gwaine’in yeni tanıştığı kadının casus olduğundan bi haberdirler. Gwaine, Yenilmiş Krallar Vadisi’ne gideceklerini yanındaki kadına söyler ve bu, kötü bir karar olur. Kadın, vakit kaybetmeden Merlin’in oraya gideceğini söyleyerek Morgana’nın kafasını karıştırır. Tabii, Merlin’in ne yapmaya çalıştığını ve nereye gittiğini çok fazla düşünmeden fark edecektir.

Ayrıca, Merlin’in Kristal Mağara’ya yolculuğa gitmeden önce Arthur ile veda konuşması yapması gerekecektir. Tabii ki gerçekleri anlatmayacak, onun yerine Camlann’da yapacakları savaşta bu sefer yanında olamayacağını söyler. Bu, her zaman yanında olan Arthur için hayal kırıklığına yol açsa da Merlin daha fazla bir şey söyleyemez. Sadece Gaius için çok önemli bir işi olduğunu, bunun ne olursa olsun erteleyemeyeceğini söyler. Arthur hayal kırıklığını ortaya dökmekten geçinmez.

”Sorun değil, anlıyorum. Biliyor musun Merlin, korkak olmanla ilgili yaptığım o şakalarda ciddi değildim. Tanıdığım en cesur adam olduğunu düşünürdüm. Yanılmışım.”

Arthur, savaşa hazırlanıp yola koyulurken Merlin ve Gwaine de harekete geçer. Merlin, kısa zamanda Kristal Mağara’ya geldiğinde Gwaine’i geri gönderir. Gwaine, neler olduğunu sorar, ama Merlin sadece güvenmesi gerektiğini, Arthur’un ona ihtiyacı olduğunu söyler. Gwaine de neyse ki dediğini yaparak geri döner. Merlin, hazır olduğunda mağaraya girer, ama onu orada Morgana’nın karşılayacağından habersizdir. Mağaraya girdiğinde Morgana onu hazırlıksız yakalar ve mağaranın üzerine çökmesini sağlayarak kapa kısılır. Merlin çaresizlik içinde kalırken Arthur ve ordusu da hızlı davranmalıdır, çünkü düşman onlardan beş kat fazladır ve düşündüklerinden daha önce Camlann’a varacaklardır. Hızlı olmaları gerekecektir.

Merlin, bir şekilde çıkış yolu bulur ve büyülü kristallerin olduğu yere vardığında babasının ruhuyla karşılaşır. O kadar zor durumdadır ki söyledikleri ruhunu etkilemez, ama babasının devam eden sözleri Merlin’i yüreklendirirken mağara sayesinde güçlerini geri kazanmasına yardımcı olur. Artık köprüden önce son çıkıştadır, öyle ki karşısındaki ışığa girdiğinde hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

Güçlerini geri kazandığında vakit kaybetmeden Arthur’a uzaktan da olsa yardım etmekten çekinmez. Neyse ki Arthur, Merlin’in sözlerine kulak verir ve zor bir duruma düşmeden önce onları engeller. Savaş Camlann geçidinde olması gerektiği gibi başlayacaktır. Kral Arthur, sonunda ölüm olan bu savaş başlamadan önce kararlı ve güçlü bir konuşma yapar.

”Bu gece savaşacağız. Bu gece, bu savaşı bitireceğiz. Bu toprak kadar eski bir savaşı bitireceğiz. Zorbalığa, açgözlülüğe ve nefrete karşı. Şafağı hepimiz göremeyeceğiz. Bazılarımız yaşayacak bazılarımız ölecek. Ama her biriniz onurunuz gururunuzla savaşacaksınız. Sadece hayatlarımız için değil geleceğimiz için de savaşacağız. Camelot’un ve Albion’un geleceği için. Birleşik Krallık’ın geleceği için! Camelot aşkına!”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.