İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Merlin 5. Sezon 10. Bölüm ”Yabancıların Nezaketi” | Dizi İncelemesi

Morgana, kaderindeki Emrys’i arama yolunda karşısına çıkanları mahvetmeye devam eder. Şimdi de asıl amacı eski düşmanı Cathalı Alator’un peşine düşüp ondan Emrys’in kim olduğunu öğrenmektir. Ordusu sayesinde Alator’u kısa sürede yakalar ve yerini öğrenene kadar elinden gelen her şeyi yapacaktır.

Kral Arthur, Kraliçesi Gwen’e kavuştuktan sonra neşesi daha da yerine gelmiştir. Arthur, Gwen ve Merlin piknik yamaya geldikleri sırada Merlin garip bir şey fark eder: Ağaçta korkunç bir yanık olmuştur. Arthur, bunun sıradan bir şey olduğunu söylese de Merlin, onun büyüden kaynaklı bu şekilde olduğunun farkındadır. Arthur’un yanında daha fazla bir şey söylemekten kaçınırken o fark etmeden, ağacın yanında, çimenlerin arasında metalden bir tılsım fark eder. Şatoya döndüklerinde bir grup insanın Camelot’a sığındığını fark ederler. Şövalyelerden edindikleri bilgilere göre Helva’ya bir saldırı düzenlenmiştir. Bunun ilk başta Saksonlar tarafından yapılan bir saldırı olduğunu sansalar da bölgeden gelen bilgilere göre işin içinde büyü hakimdir. Bu da Morgana’yı işaret ediyordur. Merlin, Morgana’nın neden Helva’ya saldırdığını bilmiyordur. Orada da büyü yapabilen insanlar vardır ve oraya saldırmasının mantıklı bir açıklaması yoktur. Tabii burada da anlıyoruz ki Morgana, Cathalı Alator’u Helva’da yakalamış.

Merlin, bulduğu tılsımı Gaius’a götürdüğünde bazı soru işaretlerini cevaplamaya yeter. Gaius’ın dediğine göre işaret Helva’da yapılmıştır, ama hakkında başka bir bilgi yoktur. Gaius, kimsenin bunu isteyerek bırakmadığını düşünüyordur. Biz ise anlıyoruz ki onu Alator bırakmış. Ve Alator’un aynı zamanda Camelot sınırlarına kaçması da ne yazık ki Morgana’yı durdurmamış. Merlin, Gaius’tan pek aydınlatıcı bilgiler alamasa da orada güçlü bir büyünün yapıldığını hissettiği için vakit kaybetmeden yeniden ağacın olduğu, işareti bulduğu yere gider. Etrafı bir süre incelediğinde ileride daha farklı bir şeyler olduğunu fark eder. Bir şeyler yağmalanmıştır ve birkaç parça kağıt etrafa saçılmıştır. Merlin, okunabilecek kısımları alır ve yeniden Gaius’un yanına gelir.

Gaius, okuyabildiği kadarıyla yazılanların Catha dilinden olduğunu fark eder. Okumak bir yana dili duymayalı epey uzun zaman olmuştur. Yazıların altında bir imza olduğunu fark ettiğinde kağıtların kime ait olduğunu hemen anlar. Morgana’nın Helva’ya neden saldırdığını anlarlar. Kağıtlar Alator’a aittir ve bu da demek oluyordur ki Alator Morgana’nın elindedir. Bununla birlikte de Morgana her an Emrys’ın yerini öğrenebilir. Ama Merlin, Alator’un hiçbir şekilde kendisine ihanet etmeyeceğini biliyordur. Yine de bu düşünce bile onu endişelendirir.

Merlin, endişelerinden bir süre uzaklaştığı sırada Arthur’un Gwen’e sürpriz yapması için çiçek toplamaya gittiği sırada kolunda bir iç içe geçmiş dokuz kare olan işaretli bir kadınla karşılaşır. Kadın, Merlin’i gelecekte olacak olan büyük savaş için uyarır. Bununla birlikte kadın Merlin’in gerçek adını biliyordur. Arthur’un düşmanları sandığından da yakındır. Kadın, Merlin’in Arthur’a değer verdiğini düşünüyorsa gece yarısı eski Erui Tapınağı’nda buluşmasını ve tamamen yalnız gelmesini ister.

Merlin, şatoya döndüğünde olanları Gaius’a anlatır ve aynı zamanda kadının kolundaki işareti de çizerek ona gösterir. Gaius, işareti gördüğünde Bendrui işareti olduğunu anlar. Arındırma Zamanı’ndan önce bazı kızlar doğdukları anda rahibe olmaları için seçilirlermiş. Ailelerinden alınıp Eski Din üyelerine kabul edilirlermiş. Bununla birlikte olağanüstü büyü güçleri olanlar Dokuzlar’dan biri olmayı başarabilirmiş. Ve Merlin karşısına çıkan bu kadının gücünü hafife almaması gerekiyordur. Tüm Bendruidler çok güçlü büyüleri çalışırmış. Merlin, Gaius’a, kadının Arthur’un düşmanlarının sandığında da yakın olduğunu söylediğini söyler. Gaius, eğer oysa neden doğrudan söylemediğini sorgular. Merlin, konuşmalarının bölündüğünü söylese de, özellikle şu zamanda bunun bir tuzak olabileceğini söyleyerek Merlin’i uyarır, ama tabii ki Merlin kendi içindeki doğruları dinleyerek onu dinlemeyecektir.

Gaius, Merlin için endişelerini dindiremez ve dolaylı yollardan da olsa Camelot yakınlarında eski dinden izler olduğunu ve bir buluşma gerçekleşeceğini söyler. Tabii bu yer de Merlin’in söylediği yerdir. Gece olduğunda Merlin, kadınla görüşmek için yanına gittiğinde kadının Cathalı Alator için çalıştığını, yani iyilerden birisi olduğunu öğrenir. Bu da bir tuzak değildir elbette. Alator yakalanmıştır ve bununla ilgili Merlin’e yardım ediyordur. Alator bir uyarı göndermiştir. Büyük savaş yaklaşmıştır ve Camelot’un kaderi belirsizdir. Sadece yüce Emrys yani Merlin, bugünün ve geleceğin kralının güvenliğini sağlayabilir. Konuştukları sırada şövalyeler ortaya çıkar ve kaçmak zorunda kalırlar, ama neyse ki kimse Merlin’i görmemiştir.

Merlin, Gaius’ın yüzünden kadının hayatının tehlikede olduğunu anlar ve şimdi onu kurtarması gerekecektir. Bununla birlikte Gaius’a onun Alator için çalıştığını da söyler. Gaius olanlar için pişmandır, ama Merlin onu suçlamayacaktır. Olan olmuştur ve şimdi onu kurtarması gerekecektir.

Morgana ise Alator’dan Emrys’in yerini öğrenmeye çabalar, ama Alator bir türlü söylememiştir. O sırada hücresinde sadık hizmetkarı Finna’dan gelen bir mektup bulur. Tabii bu da Merlin ile konuşan yaşlı kadındır. Bununla birlikte Finna notunda Emrys’i bulduğunu söyler ve ne yazık ki bu oldukça büyük bir hatadır. Çünkü Morgana’nın artık Alator’a ihtiyacı yoktur. Şimdi tek hedefi Finna olmuştur ve onda Emrys’in yerini öğrenebilme umudu doğmuştur. (Açıkçası burası oldukça saçmaydı, Alator neden mektubu saklamadı ki?) Morgana, vakit kaybetmeden Alator’u öldürür ve Finna’nın peşine düşer. Şimdi Finna’nın hem Camelot şövalyeleri hem de Morgana peşindedir ve tek umudu Merlin’dir.

Merlin, Finna’nın kendisine çizdiği işaretlerden onu bulur, ama Finna’nın Morgana’dan haberi yoktur. Bu işaretler Morgana’nın da kendisini bulmasını kolaylaştırır. Beklenmedik bir saldırı sırasında Merlin böğründen okla vurulur ve gücünü kaybetmeye başlar. Ama kaçmaktan başka çareleri yoktur. Birlikte terk edilmiş bir kuleye sığınırlar. Bu kaçış peşlerinde Morgana varken oldukça tehlikeli bir alır, çünkü Morgana amacına ulaşmadan onları bırakmayacaktır. Kule geldiklerinde ne yazık ki kapana kısılırlar. Kulenin en tepesinde Merlin, yarası nedeniyle daha da gücünü kaybederken Finna onu kurtarmak için gerekirse kendi canını feda edecektir, çünkü onun kaderinde yüce büyücü Emrys’i kurtarmak yazıyordur. Bununla birlikte kapana kısıldığında Merlin’i kulenin en tepesine çıkarır, bundan önce de gelece dair kehanetin bulunduğu kutuyu ona teslim eder ve ardından Finna aşağıda Morgana’ya karşı kendisini kurban eder. Morgana, Emrys’i öğrenme yolunda tek umudunu kaybederken Merlin de kulenin tepesinde son gücüyle ejderhayı çağırır ve oradan ejderhanın güvenli kolları arasında uzaklaşır.

Büyük Ejder, Merlin’i iyileştirdikten sonra Merlin, onda bir farklılık olduğunu fark eder. Zaman içerisinde yaşlanmıştır ve ömrü fazla kalmamıştır ne yazık ki. Yine de hayatının sonuna kadar Merlin’e hizmet etmeyi sürdürecektir. Merlin, şatoya geri döndüğünde Finna’nın kendisine verdiği, geleceğe dair kehaneti Gaius’a götürür ve içinde yazılanları birlikte açarlar. Kağıtta şunlar yazıyordur:

”Savaş köpeklerini serbest bırakın. Camlann’ın büyük şafağında, büyük borunun sesi duyulduğunda kardeş kardeşe kıysın, arkadaş arkadaşı öldürsün diye son rahibenin korkunç ateşi kızgın göklerden yağsın. Kehanetler yalan söylemez. Arthur, o büyük ovada sonuyla karşılaşacak.”

Bu kehanet Merlin’i hayal kırıklığına uğratsa da Gaius, onun başarısız olmayacağına sonsuz inanıyordur. Kehaneti okudukları sırada uyarı çanlarını duyarlar. Şövalyeler Gaius’a öldürülen bir şövalyeyi getirirler, ama onun öldürülme şekli oldukça farklıdır. Derisi genişlemiştir ve yüzüne doğru gelerek onu boğmuştur. Gaius bunun ne olduğunu biliyordur. Bu, güçlü bir büyünün sonucudur. Eski günlerde Ragaid olarak bilinen bir ceza vardır ve Yüksek Rahibe’den düşmanlarına büyük bir uyarı niteliğindedir. Şövalyenin ölmesinin tek suçu Camelot şövalyesi olmasıdır ve bu, Morgana’dan gelen büyük bir uyarıdır. Morgana krallığa savaş açmıştır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.