İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Merdiven Altındaki Dolaptan Sihirli Kapıların Ardına; Harry Potter ve Felsefe Taşı | Kitap İncelemesi

Son güncelleme tarihi 30 Ağustos 2020

Overall
5
 • Kitaba Verdiğim Puan
Sending
User Review
98% (1 vote)

Konusu

Harry Potter, sıradan bir çocuk olduğunu sanırken, bir baykuşun getirdiği mektupla yaşamı değişir. Başvurmadığı halde Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na kabul edilmiştir. Burada birbirinden ilginç dersler alır, iki arkadaşıyla birlikte maceradan maceraya koşar. Yaşayarak öğrendikleri sayesinde küçük yaşta becerikli bir büyücü olup çıkar.

 • Kitabın Günümüz Yayınevi: Yapı Kredi Yayıncılık
  Kitabın Yazarı: J.K. Rowling
  Kitabın Basım Tarihi: 1997
  Orijinal Adı: Harry Potter and Philosopher’s Stone
  Sayfa Sayısı: 276
  Kategorisi: Gençlik/Macera/Kurgu

Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabını, ilk olarak lise birinci sınıfta okumuştum. O zamanlar kitabını aldığım arkadaş biraz sinir bozucuydu, hemen okuyup vermemi istedi ve doğru düzgün okuma fırsatı bulamamıştım. Daha sonrasında yıllarca Harry Potter kitap setlerini almak istedim, fakat alamamıştım. (şuan tüm kitapları var) Onun yerine Harry Potter‘a daha yakın olabilmek için 13 yaşımda RPG sitelerinde yazı yazmaya başladım. O yüzden Hogwarts mektubumu beklemek benim için zor olmadı. Onun yerine, kendime küçük bir Hogwarts yaratmıştım bile. Harry Potter ile birlikte hem yazıya dair sevgimi hem de Harry’e dair ruhumdaki sevgimi fark ettim. O gün bu gündür de hem Harry Potter hem de yazma sevgim nefes almak kadar önemli hale geldi benim için.

Konusundan kısaca bahsetmek istiyorum. Harry bir yaşındayken, zamanının Karanlık Lordu Voldemort tarafından anne ve babası öldürülerek yetim kalır. Harry ise o yaşta, alnında küçücük bir yara izi ile kurtulur. Voldemort’un da o zaman sonu gelmiştir. Daha sonrasında Harry, Godric’s Hallow’daki harabe evinden Hagrid tarafından kurtarılır. Dumbledore ve McGonagall’ın yanına gelen Harry, bilinen başka akrabası olmadığı için, Privet Drive’da oturan, büyüden uzak, yani muggle teyzesi ve eniştesinin yanına verilir. İsmi, henüz bir yaşındayken tüm Dünya’da bilinecek olan Harry’nin hayatı, aradan on yıl geçip, 11 yaşına geldiğinde, hiçbir zaman eskisi gibi olmayacaktır.

GÖZ ATIN: Makineye Hapsolmuş Bir Kız; Donmuş (Soğuk Uyanış Serisi 1) | Kitap İncelemesi

Harry, o malum olaydan sonra 11 yaşına kadar büyü adına hiçbir şey bilmeden, merdiven altındaki dolapta yaşar. En büyük büyücü ve cadının oğlu olmasına rağmen nereden geldiğinin farkında değildir, aksine itilip kakılarak büyütülmüştür. Doğum günü gecesi, Hagrid’in kendi elleriyle teslim ettiği mektup ile her şeyi öğrenmeye ve özüne yavaş, ama emin adımlarla ilerlemeye başlar. Hogwarts’a gider, ilk yılında yıllar boyu sürecek iki dost kazanır ve dostları ile birlikte, Gryffindor binasına seçilir. Henüz ilk yılı olmasına rağmen olaylar Harry’nin peşini bırakmaz, Felsefe Taşı’nı bulmaya çalışır. Birinci sınıfta olan Harry, tüm yaşadıklarından sonra daha cesur ve iyi bir çocuk haline gelir.

Eğer henüz okumadıysanız, okuduğunuzda, çok daha detaylı bir anlatımla karşılaşacaksınız. Ayrıca Harry Potter bir çocuk kitabı değildir. Tamam, belki birinci kitabı çıktığında çoğumuz Harry’le aynı yaştaydık ve çocuktuk, ama diğer kitaplarıyla birlikte biz de büyüdük. Harry’le büyüdük. O yüzden lütfen, Harry Potter çocuk kitabı gibi saçma bir düşünceyi kafanızdan geçirmeyin. Eğer hala geçiriyorsanız da burada bulunmanızı gerektirecek bir şey de yoktur.

Bir de şunları söylemeden yazımı sonlandırmak istemiyorum. Harry Potter filmlerinin hepsini en az üç kere izlemişimdir. Her seferinde fark ediliyor ki, kitaplar filmden tamamen farklı. Kitaplar çok daha güzel ve olayları aktarıyor, fakat filmlerde ne yazık ki bu durum söz konusu olmuyor. Yine de, ayrı bir kefeye konulduğunda filmi de güzel bir iş çıkarmış. Olay örgüsü aynı, sadece oluş zamanları ve mekanlar farklı gösteriliyor. Tabii orijinal anlatım olan kitap çok daha güzel. İlk olarak kitaplarını okuyarak seriye başlamanızı öneriyorum.

       Alıntılar;

🍃 Ama o andan sonra, Hermione Granger arkadaşları oldu. Bazı olaylar vardır, dostluklara yol açar, dört metre boyunda bir ifritin canına okumak da öyle bir olaydı işte.

🍃 Dilediğin kadar para, dilediğin kadar yaşam! Birçok insanın hemen isteyeceği iki şey – asıl sorun, insanların kendileri için en kötü şeyleri isteme tutkuları.

🍃 Düşler dünyasına dalıp gerçek dünyayı, yaşamayı unutmak doğru değildir, unutma bunu.

🍃 Korkunç bir düşünce belirdi Harry’nin kafasında. Zaten insan tedirgin olmaya görsün, kafasına hep korkunç düşünceler takılır.

Serinin Sırası;

Harry Potter ve Felsefe Taşı | 1
Harry Potter ve Sırlar Odası | 2
Harry Potter ve Azkaban Tutsağı | 3
Harry Potter ve Ateş Kadehi | 4
Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı | 5
Harry Potter ve Melez Prens | 6
Harry Potter ve Ölüm Yadigarları | 7

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.