İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Masumiyet ve Gücün Birleşimi; Tepki | Kitap İncelemesi

Son güncelleme tarihi 30 Ağustos 2020

Overall
4.8
 • Kitaba Verdiğim Puan
Sending
User Review
99% (1 vote)

Konusu

Masumiyet ve Güzellik, kötülük ve dehşeti ateşleyince, genç kız içinde gelişen korkunç gücün etkisiyle çılgınlık alametleri sergilemeye başlar… Mc. Gee ve Vicky Tomlinson 1969 yılında gizli bir örgütün piyasaya sürmek istediği bir ilacın ilk denemelerine katılmışlardı. Bir yıl sonra evlendiler ve küçük kızları Charlie doğdu. Charlie üç yaşındayken, bakışları ile oyuncak ayısını tutuşturdu. Charlie sekiz ya-şına gelince duygularını kontrol altına almayı öğrendi. Artık istediği zaman yangın çıkarabiliyordu. Ama gizli örgüt, bu “büyük etkili, kü-çük silahı” kullanmayı planlıyordu.

 • Kitabın Günümüz Yayınevi: Altın Kitaplar
  Orijinal Adı: Firestarter
  Kitabın Yazarı:
   Stephen King
  Kitabın İlk Basım Tarihi: 1980
  Sayfa Sayısı: 399
  Kategorisi: Macera/Fantastik

Stephen King, her kitabında olduğu gibi Tepki kitabında da yine akıcılığı ve macerayı harika bir şekilde yansıtmış. Stephen King’i idol yazarlarım arasında görmek ve gelecekte onun gibi yazabilmeyi istemek yerinde bir tercih diye düşünüyorum. Gerçekten kitabın gerek konusu gerekse anlatımıyla, sanki her şey gerçek hiçbiri kurgu değilmiş gibi hayret verici unsurları var. Bu yüzden Stephen King’in kitaplarını çok seviyorum. Hiçbiri olmayacak unsurlar değil. Hepsi bir nedenden ötürü olabilecek detaylar. Korkutucu ve olabilme ihtimali olan olaylar olunca da kitapları bir o kadar etkileyici oluyor ve her seferinde ‘ben de böyle yazmak istiyorum’ diyerek kendimi motive ediyorum. 🙂

Tepki kitabının konusundan bahsetmek istiyorum. Mc. Gee ve Vicky Tomlinson, aynı okulda okuyan iki öğrencidir. 1969 yılında, gizli bir örgütün deneylerine katılmışlardır. Bu deneyde, gizli örgütün geliştirdiği ilaçları test edeceklerdir ve deney, öğretmenleri Dr. Wanless tarafından gerçekleştirilir. Deneyin adı da, Lox Six’tir.  Bu deneylerde, ilacı kullanan kişiler, halüsinasyon ve gerçekte olmayan olaylar görmektedirler. İğneler yapıldıktan sonra uyanırlar ve belirtildiği gibi çeşitli halüsinasyonlar görmeye başlarlar ve bu görüler birbirlerinden farklıdır. O sırada Andy Vicky’e aşık olur, tanışırlar ve bir süre sonra evlenirler. Deney her iki şekilde de başarıyla sonuçlanmıştır. Andy ve Vicky’nin Charlie adında bir bebekleri olur. Ve olaylar bu bebekten sonra kendini göstermeye başlar.

GÖZ ATIN: Yalanlarla Bezenmiş; Ölümcül Oyuncaklar 3 – Camlar Şehri | Kitap İncelemesi

Charlie bebeklikten belirsiz bir güce sahiptir. Herhangi bir şekilde, sinirlendiğinde etrafındakileri ateşe verebiliyordur. Çocukken bunu kontrol altına alamaz, ama büyüdükçe bunun kontrolünü eline almaya başlamıştır. Andy ve Vicky, Charlie’deki bu değişimin farkındadır ve her zaman onun yanında olmaya çabalarlar. Fakat bir gün Vicky’e yapılan korkunç olaydan sonra, aslında hiç de güvende olmadıklarını fark ederler. O zamandan sonra da, küçük Charlie ve babası Andy’nin macerası başlayacaktır.

Başlarına gelenler gerçekten de çok üzücüydü. Tepki kitabı boyunca, insanların yeniden farklı kişilere olan kötü davranışlarına şahit oluyoruz. Yıllar önce yapılan deneylerin, yıllar sonra insan üzerindeki büyük etkisini kitap boyunca görebiliyoruz. Zaten, kitabın başında, Charlie’nin hiçbir zaman başka çocuklar gibi çocukluğunun olmayacağını anlayabiliyoruz. Yazımın başında söylediğim gibi, Stephen King’in kitapları bu yüzden, ileride neden olmasın, şüphesinin insanların zihnine sızdırıyor. Andy ve Vicky, bedenlerinde gezen deney sonucu ilaçlar yüzünden Charlie bu şekilde dünyaya geldi. Gerçekte böyle şeyler olur mu bilmiyorum, ama kulağa o kadar da uzak değilmiş gibi geliyor. Kitap boyunca da, söylediğim gibi, bu nedenler yüzünden, Andy ve minik Charlie’nin ödedikleri bedeller gerçekten de çok ağır oluyor.

Okumadıysanız, zamanınızı geçirebileceğiniz, sürükleyici bir eserle karşı karşıyasınız. Bir an önce okumanızı tavsiye ediyorum. Korku türünden çok macera, fantastik ve gizem yüklü bir kitap. Beğeneceğinizi umuyorum. King yıllar yıllar sonra bile kendisinden söz ettirebiliyor, bana göre edebiyat dünyasının geleceğe dair inanılmaz bir yapı taşı!

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.