İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Lucifer; Şeytan Aramızda Dolaşıyor! | Dizi İncelemesi

Lucifer

Kimsenin şeytanı uzun boylu, yakışıklı, esmer ve bir o kadar sevdiklerine zarar geldiğinde üzülebilecek bir karakter olarak hayal ettiğini sanmıyorum. Genellikle, kitaplarda ve google’a şeytan yazdığınızda karşınıza birçok korkunç betimlemeler çıkıyor. Kocaman kıpkırmızı gözlü, aynı şekilde kırmızı vücutlu, boynuzlu ve kuyruğu olan korkunç bir yaratık çıkıyordur. Korkarız ve genellikle ona bakmak istemeyiz. Ama kim öngörebilirdi ki şeytanın, 2016 yılında, Los Angeles eyaletinde, cehennemden kaçıp tatil yapmak için karşımıza yakışıklı bir bedende çıkacağını?

“Cehennem Lordu” Lucifer Morningstar, Los Angeles Polis Departmanı için suçluları yakalamaktadır. Ancak büyük bir sırrı vardır: Bu çekici adam, aslında yeryüzüne düşmüş bir melektir! Los Angeles’ta Lux adında bir barı iblis arkadaşı Mazikeen ile işletmektedir. Fakat burada yaşadığı fani hayatında melek kardeşi Amenadiel ve tanrı babası onu rahat bırakmayacaktır.

Los Angeles’ta bir bar işletirken Los Angeles polisi Dedektif Chloe Decker ile tanışır ve zaman içerisinde aralarında garip bir çekim oluşur. Bu çekim, Lucifer’ın insanlara olan yaklaşımını da farkında olmadan etkileyecektir. Chloe Decker, Lucifer’ın hayatını bir kıyamet edasıyla darmadağın edecektir. Netflix platformunda bulunan Lucifer toplamda 6 sezon ile birlikte 93 bölüme sahip ve her bölümde fantastik olaylarla birlikte farklı cinayet konuları işleniyor.

Lucifer, Dedektif Decker ile cinayetleri araştırırken aynı zamanda dünyada insanların arasında yaşamanın zorluklarını da göz ardı edemez. İnsanların arasında yaşamak yeterince zor değilmiş gibi bir de Dedektif Chloe Decker’ın yanındayken başka sorunların olduğunu fark eder. Onun yanındayken tıpkı insanlar gibi kanı akıyor, tabiri caizse ölümlü oluyordur. Bununla birlikte, diğer insanlara uyguladığı hipnozu Dedektif Decker’a hiçbir şekilde uygulayamıyordur. Onun arzularını diğerleri gibi kontrol edemiyordur ve bu, Chloe’yi Lucifer için zaman içerisinde, farkında olmadan daha çekici kılıyordur.

Lucifer bir yandan insan olma güdüleriyle savaşırken bir yandan da babasının, yani tanrının kendisine uyguladığı bu zulmü anlamaya çalışıyordur. Dünyada geçirdiği zaman içerisinde insanları anlamaya bir adım daha yaklaşmaz, aksine hayatını şana, şöhrete, para ve diğer arzulara adıyordur. Bir semavi varlık olarak dünyada dolaşmak onun için sıradan bir hal almaya başlamıştır. Öyle ki kanatlarını kesecek kadar onlara ihtiyaç duymuyordur. Cehennem Lordu, cehennemi düşünmüyordur bile. Bir gün kardeşi Amemadiel, Lucifer’ı cehennemin yeniden lordu olması için ikna etmeye çalışırken zaman içerisinde kendisi de dünyaya alışmaya başlar. Fakat bu alışkanlık güçlerini kaybetmesine, hatta kanatlarının yok olmasına kadar gidecektir. Los Angeles şehri semavi varlıkların uğrak yeri haline gelmiştir bile.

6 sezon boyunca Lucifer ve Chloe’nin başına bin bir türlü olay geliyor, cinayetlerin ışığında onların tatlı yakınlaşmalarını da izlemek hoşunuza gidecek. Tanrı göklerden iniyor, Tanrı’nın eşi Tanrıça geliyor, ilk insan Havva (Eva) yer yüzüne düşüyor ve iblis Mazikeen ile evleniyorlar. Adem (Adam) bile geliyor. Daha bir sürü fantastik olay sizi bekliyor. Tek tek söyleyebilirim, fakat bunun için bir sürü zaman gerekiyor, belki sonra yeniden detaylı bölüm incelemelerini yapabilirim. Yine de şunu söylemeden geçemeyeceğim ki 6. sezonu güzel sonlandırmışlar, ama ilk başlarda biraz hoş bulmadığımı söyleyebilirim, sanki gereksiz uzatmışlar gibi, her neyse.

Son olarak cinayetlerle harmanlanmış, fantastik bir polisiye dizisi diyebilirim Lucifer için. Polisiye sevmiyorsanız dahi Lucifer’ın tatlı cazibesini ve İngiliz aksanına bayılacaksınız. Bu adamda şeytan tüyü var yahu!

Son olarak şeytan Lucifer karakterini Tom Ellis; dedektif Chloe Decker karakterini Lauren German; dedektif Daniel Espinoza karakterini Kevin Alejandro; melek Amenadiel karakterini D. B. Woodside; iblis Mazikeen karakterini Lesley-Ann Brandt; psikiyatrı Linda Martin karakterini Rachael Harris ve son olarak Ella Lopez karakterini Aaime Garcia canlandırmaktadır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.