İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Locke & Key 1. Sezon; Gizemli Anahtarlar | Dizi İncelemesi

Son güncelleme tarihi 26 Eylül 2021

Merhabalar, yepyeni bir dizi incelemesiyle daha karşınızdayım. Bugün sizlere harika bir dizinin incelemesiyle geldim. Annemle birçok dizi izliyoruz ve çoğu da sevdiğimiz diziler oluyor. Locke & Key de annemle izlediğim güzel diziler arasına girdi ve 2. sezonunun yayınlanmasına birkaç ay kalmışken iyi bir zamanlamada izlediğimizi düşünüyorum. Ayrıca itiraf etmem gerekirse ilk bölümler doğrultusunda biraz yavaş ilerleyen bir sezon oldu Locke & Key. Büyük ihtimal karakterleri ve ana konuyu, yani anahtarları tanıtma konusunda yapıldı. Yine de her şeye rağmen harika bir kurgusu olduğunu düşünmeden edemiyor insan. Özellikle de ilk sezon öyle bir yerde bitince…

Locke & Key, birinci sezon Netflix orijinal dizisi olarak yaklaşık 50 dakika bölüm süreleriyle 10 bölümlük bir sezon içeriyor. Locke ailesinin, babaları öldürüldükten sonra Massachusetts’de bulunan gizemli, anahtarlı ev denilen bir malikaneye taşınmasından sonra gelişen olayları konu alıyor.

Kinsey, Tyler ve Bode’nin, babalarının Sam adındaki akıl hastası bir çocuk tarafından öldürülmesinden sonra hayatları alt üst olur. Aradan altı ay geçtikten sonra anneleri Nina Locke sayesinde, Washington’da bir şehir olan Seattle’dan atalarından kalma bir malikaneye taşınırlar. Massachusetts’te bulunan malikanenin sırrı hakkında hiçbir fikirleri yoktur. İstedikleri tek şey kayıpları doğrultusunda hayatlarına devam edebilmektir. Bu da, Rendell Locke’ın hiçbir zaman bahsetmediği, ama aile yadigarı olduğunu bildikleri, çocukluğunu geçirdiği Anahtarlı Ev’e taşınmaktan geçiyordur.

Rendell Locke’ın ani ölümü Locke ailesini oldukça sarsmıştır. İki lise öğrencisi Tyler ve Kinsey ergenliğin verdiği zorluklarla baş etmeye çalışırken şimdi de babalarının yokluğuyla baş etmek zorunda kalmışlardır. Tyler önceden neşeli ve dışa dönük bir çocukken içine kapanmış, Kinsey de aynı şekilde ışığını kaybetmiştir. Küçük kardeşleri Bode ise tüm bu zorluklar içerisinde çocukluğunu yaşamaya çalışıyordur. En azından elinden geldiği kadarıyla… Anne Nina ise üç çocukla bir başına kalmış, Anahtarlı Ev’de, Rendell Locke’ın anıları çerçevesinde yeni bir başlangıç yapmaya çalışıyordur. Ona amca Duncan Locke elinden geldiğinde eşlik etmeye çalışıyordur.

Taşınma işleri, yeni okula hatta yeni bir şehre adapte olma problemleri devam ederken küçük kardeş Bode, bir gün merakına yenik düşerek hayatını değiştiren bir şey keşfeder. Evin yanındaki Kuyuhane’den bir ses geldiğini fark eder. Ses, ona yankı olduğunu ve oradan çıkması gerektiğini söyler. Bunun için de anahtara ihtiyacı vardır. Kuyudaki kadın sayesinde Bode, fısıltılar eşliğinde ilk anahtarı, babasının ablasına verdiği bilekliğin içinde keşfeder: Her Yerde anahtarı. Bu anahtar, bir anahtar deliğine sokulmadan önce hayal edilen her yere gitmeyi sağlıyor. Bode evde bulduğu bu anahtarı kullandığında kuyunun içindeki kadın, yani Dodge, otomatikman kurtulur. Bode, anahtarı bulduğunu söyleyerek kadının yanına geldiğinde ona iyi yüzünü göstererek Bode, anahtarı kadına verir. Ama bunun bir hata olduğunu anladığında artık çok geçtir. Dodge, anahtarı kullanarak ortadan kaybolur.

Anahtarlı Ev

Bode, artık Dodge’ın kötü niyetli olduğunu biliyordur, fakat bunu henüz kimseye söyleyemez. Söylese de henüz kimse ona inanmaz. Herkes kendi problemleri içerisinde hayatta kalmaya çalışıyordur. Tyler ve Kinsey yeni okuluna alışmaya çalışırken Nina da eve alışmaya çalışıyordur. Zaman geçtikçe Bode, evde garip fısıltılar olduğunu fark eder. Sanki bir şey onu çağırıyordur. Bu fısıltılar eşliğinde bir gün üzerinde kafa bulunan Kafa anahtarını bulur. Anahtarların gizemlerini yeni yeni keşfederken, bir gün, merakına yenik düşer ve onu ensesine takarak denemeye çalışır. O anda kendi kafasının içerisine girdiğini fark eder. Bununla birlikte Tyler ve Kinsey de olanları anlamaya çalışırlar. Artık tüm bunlarla tek başına baş etmek zorunda değildir.

Kafa anahtarı sayesinde işlerin ne kadar da eğlenceli olduğunu fark ederler. Öyle ki bu anahtar sayesinde kullanan kişinin kafasının içine rahatlık girilebiliyordur hatta içinden bir şey çıkartılabiliyordur. Zor durumda olan Kinsey, bir çılgınlık yapıp korkusunu kafasının içinden çıkarmayı dahi başarır. Bununla birlikte yeni tanıştığı Scot’a da çoğu şeyi anlatacaktır. Sonrasında Bode, Ayna anahtarını keşfeder. Bu anahtar göründüğünden ne yazık ki korkunçtur, çünkü bir aynaya takıldığında ve aynadan içeriye girildiğinde insanı hapsediyordur. Anneleri Nina bu güç yüzünden içeriye hapsolur ve zorlukla onu çıkarmayı başarırlar. Nina korkuyla içeriden çıktığında birkaç dakika sonra her şeyi unutur. Çünkü yetişkinler sihri unutuyordur. Bu da sezon boyunca hatırlanacak bir şey oluyor ve tüm yük çocukların başına kalıyor.

Sonrasında diğer bir anahtar olan Müzik Kutusu anahtarını bulurlar. Bu anahtar kullanan kişinin istediği kişiye istediği her şeyi yaptırmaya yarıyordur. Kinsey bu sayede okuldaki bir zorbadan intikam alır. Tyler ve Kinsey gece yarısı bahçede Bitki anahtarını bulurlar. Bu anahtarı bulduklarında bir ağacın içerinde anahtar deliği şeklinde bir parıltı olduğunu fark ederler. Anahtarı denemek için ağaçtaki parıltıya soktuklarında bulundukları yerden parlak kavanozlar ortaya çıkar. Yerde bir sürü parlak kavanoz vardır ve bu anahtar kişinin anılarını silip kavanozlara yerleştirmek, sonrasında da hiçbir zaman ortaya çıkmaması için kullanılıyordur. Tyler ve Kinsey, bu anıların amcaları Duncan’a ait olduğunu fark ederler. Fakat bu anılar ne yazık ki, geçmişte yaşanan iç açıcı anılar değildir.

Kinsey, Tyler, Bode

Çocuklar anahtarları teker teker bulmaya devam ederken Dodge adındaki tehlike de ortalıkta kol geziyordur. Neyse ki iyi bir şey vardır. Bu da Dodge’ın anahtar sahibi olmadan kimsenin elinden anahtarları alamamasıdır. Öyle ki Tyler, Kinsey ve Bode Anahtar Muhafızları’dır. Her şey Dodge’ın alehine gibi görünse de aslında elinde bulundurduğu anahtarlarla, Kimlik anahtarı, Yankı anahtarı ve Her Yerde anahtarı ile herkesten birkaç adım öndedir. Kimlik anahtarı sayesinde çenesinin altında açtığı delikle istediği kişinin görümüne bürünebiliyordur. Yankı anahtarı ise onun kuyudan çıkmasına yardımcı olmuştur. Dodge’ın istediği Kafa anahtarıdır. Çünkü eğer kafa anahtarını bulursa geçmişteki bir kadının, şuan akıl hastanesinde yatan bir kadının kafasına rahatlıkla girebilecektir. Bu sayede de asıl aradığı anahtar Omega anahtarını bulabilecektir. Çünkü Omega anahtarını saklayan Rendell Locke’tır ve onun nereye sakladığını sadece o kız biliyordur.

Dodge, istediği Kafa anahtarının çocuklarda olduğunu biliyordur. Bunun için şuan hapishanede olan, Rendell Locke’ı öldüren Sam’den yardım ister. Sam’e Kibrit anahtarını verir ve onun oradan kurtulmasını sağlar. Kibrit anahtarının da sürtüldüğü her şeyi aleve veren bir özelliği vardır. Bu yüzden hapisten kaçmak çocuk oyuncağı olmuştur. Sam, Dodge’ın da istediği gibi vakit kaybetmeden Anahtarlı Ev’e gider. Orada kafa anahtarını aramaya çalıştığı sırada tüm anahtarları çocuklardan alır. Bu da Dodge’ın kazanacağı anlamına geliyordur. Dodge Kafa anahtarının yanı sıra diğer anahtarlara da sahip olmuştur. Sam ise bu esnada Hayalet anahtar yüzünden ruhlar alemine gitmiş, orada kapana kısılmıştır. Gerçek hayatta da ölmüştür. Başından beri sevgiden mahrum kalan Sam, yine birileri tarafından kullanılmıştır.

Nina, yaşadığı korkunç geceden sonra toparlamaya çalışmak için yeniden alkole başlar. Bu durum çocukları endişelendirir, çünkü içtiğinde ne duruma geldiğini hepsi biliyordur. Ama bu sayede sihri de hatırlamaya başladığını fark eder. Bir şeyler gerçekten de yolunda gitmiyordur. Fakat ne olursa olsun içememelidir, çünkü olaylar henüz yeni başlıyordur. Nina, yaşadıkları çerçevesinde Onarım anahtarını bulur ve sonrasında yaşadığı bir patlama sonucunda kocasının küllerini parçalar. Tyler bu sayede Omega anahtarını da keşfetmiştir: Dodge’ın istediği anahtar.

Dodge, Hayalet anahtarı ve Omega anahtarı hariç tüm anahtarlara artık sahiptir. Gölge anahtarı dahil. Gölge anahtarı, gölgeler tacına takıldığında tüm iblislere hükmetme gücü veriyordur. Çocuklar, komşusu Ellie ve Rufus ile birlikte Gölgeler tacına erişebilirlerse onu defedeceklerini fark ederler, ama Dodge bir iblis olarak düşündüklerinden de güçlüdür. Evet, Dodge bir iblistir. Rendell ve arkadaşları anahtarları saklama kararı almadan önce arkadaşlarını kaybetmişlerdir. Bunun sebebi de, deniz mağarasında çok önceden buldukları bir Siyah kapıyı açmış olmalarıdır. Siyah kapı Omega anahtarıyla açılıyordur ve içerisinden kurşun şeklinde ateşler yağıyordur. Bu ateşler de bir insana değdiğinde onun bedenine hapsoluyordur. Yani bu ateşler birer iblistir.

Dodge, yıllar önce Lucas adındaki bir gencin içerisine hapsolmuş, onu ele geçirmiştir. Lucas da Ellie’nin erkek arkadaşıdır. Şimdi çocukların tek yapmaları gereken şey Dodge’ı geldiği yere postalamaktır. Bunun için Tyler ve Kinsey okuldaki arkadaşlarına her şeyi anlatırlar. Artık anahtar muhafızları olmuşlardır. Tabii ne yazık ki o kadar kolay olmayacaktır. Dodge başından bu yana anahtarların peşindedir ve o anahtarları almak için ne gerekiyorsa yapacaktır.

* * *

KARAKTERLER
-Emilia Jones (Kinsey Locke)
-Connor Jessup (Tyler Locke)
-Jackson Robert Scott (Bode Locke)
-Bill Heck (Rendell Locke)
-Darby Stanchfield (Nina Locke)
-Laysla De Oliveira (Dodge)

Locke & Key harika bir kurguya sahip. O kadar çok yazdım ki neredeyse birinci sezonunun her şeyini anlattığımı düşünebilirsiniz fakat daha da anlatmadım, emin olun. Başında sıkıcı gibi görünse de ilerledikçe ilginç bir hal alıyor. Mutlaka izlemenizi tavsiye ettiğim bir seri, ikinci sezonunu merakla bekliyorum. Neler olacağını da oldukça merak ediyorum. Son bölümü çok ilginç bitti çünkü.

Aynı zamanda Locke & Key bir çizgi romandan uyarlanmış. Şuanlık birinci cildi JBC yayıncılık tarafından Türkçeye çevrilmiş olarak görünüyor, ama başka da bir şey bulamadım açıkçası. Ki orada da adı fark görünüyor, bilemedim. O yüzden diziyi izlemeniz daha iyi gibi görünüyor. Hazır yeni sezonun gelmesine kısa zaman varken Locke ailesinin hayatına dahil olmak isteyebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.