İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Locke & Key 2. Sezon; Anahtarlar Güvenli Değil! | Dizi İncelemesi

Ağustos’ta ilk sezonuyla zihnimde harikalar yaratan Locke & Key 2. sezon sonunda geldi. Gelmesini heyecan içerisinde beklerken, yine, 10 bölümden oluşan 2. sezonda neredeyse ilk dört bölümde sıkıldığımı itiraf etmem gerekiyor. Bilmiyorum, belki de annemle parça parça izlediğimiz için öyle oldu, ya da birinci sezon aksiyon içerisinde biterken, ikinci sezonunun durgun bir atmosferde başlaması rahatsız etti. Aslında, genel olarak bakıldığında, güzeldi, fakat ilk sezonda merak özelliği daha aktif olduğu için 2. sezonda da ister istemez onu bekliyorsunuz, sanırım bu yüzden bir süre adapte olmak zor oldu. Her neyse, genel kurgu itibariyle, birinci sezonda yaşananlardan sonra merak faktörü hala yüksek olduğu için, Locke & Key 2. sezon da bitirmek pek zor olmadı. Dizinin genel hatları buradaki incelemede geçiyor, 2. sezon incelemesinde daha çok spoiler içerecek bilginize.

Anahtarlı evin kahramanları, Bode, Tyler ve Kinsey, Dodge ile yaşadıklarından sonra neredeyse tüm anahtarların sahibi olmuşlardır ve göründüğü üzere Dodge, geldiği yere, Omega kapısından postalamışlardır. Çocuklar, Dodge’ı geldiği yere göndermenin verdiği rahatlıkla hareket ederken aslında olayların bambaşka olduğunu çok sonra öğreneceklerdir. Çocukların babası, Randell Locke’ın arkadaşı Ellie’nin kaybolması, Dodge’ı Omega kapısından atmalarıyla aynı anda olmuştur. Bununla birlikte her şey yoluna girmiş ve hayatları sihirli anahtarlarla düzene girmiştir, fakat anahtarlara sahip oldukları müddetçe hiçbir zaman huzurlu bir hayatları olmayacaktır.

Dodge ile yaşadıkları olaydan sonra Omega kapısında Eden’a da iblis kurşunlarından birisi saplanmıştır. Öyle ki Kinsey’nin yanında yeni bir erkek arkadaş olarak hayatına devam eden Gabe ise aslında Kimlik Anahtarını kullanan Dodge’dır ve kapıdan attıkları da Ellie’den başkası değildir. Bu gerçeği ne yazık ki işler karıştıktan sonra öğreneceklerdir.

Tüm bunlardan önce Gabe, Kinsey’nin kalbine girmeyi başararak anahtarlara dair tüm planlara hazırlıklı oluyordur. Eden da onun yardımcı haline gelmiştir. Hiçbir şeyden haberleri olmayan Bode, Kinsey ve Tyler da günler geçtikçe yeni anahtarlar keşfetmeye başlarlar. Aynı zamanda yıllardır zihni içerisinde hapsolmuş, akıl hastanesindeki Erin de Kinsey ve Tyler sayesinde hapis hayatından kurtulmuş ve yeni bedeniyle, yeni dünyaya alışmaya çalışıyordur.

Çocukların amcaları Duncan ise yıllar önce hafızasından anahtarlara dair anılar silinmiştir ve bir kavanoza konmuştur. Şimdi tüm bu anıların yeniden eski haline gelmesi gerekiyordur. Büyük bir hamle yaparak tüm anıları bir anda Duncan’ın zihnine yüklerler ve onu rahatsız edici bir gerçekliğin içerisine sürüklerler. Bir anda zihninde yükleme yaşayan Duncan, aklını kaçırma derecesine, bu yüzden de aile bireylerinden uzaklaşmaya kadar gider, ama bir kurtarıcı olarak buldukları Hafıza anahtarı Duncan’ın geçmişe dair anılarını düzene sokar ve onun, hayata daha canlı bir şekilde bağlanmasına yardımcı olur. Geçmişe dair, anahtarların anılarını hatırlamamasının bir nedeni de, sihirli anahtarların yaptıklarını yetişkinlerin hatırlamamasıdır. Ellie’nin yetişkin olmasına rağmen tüm anahtar olaylarını hatırlaması da Duncan’ın kendi elleriyle yaptığı Hafıza anahtarında saklıdır.

Bu Hafıza anahtarını bulma çabası da aslında Duncan’dan önce Tyler’ın kız arkadaşı Jackie’nin yetişkin olmasına, yani 18 yaşına gelmesine haftalar kala anahtarlara dair hatıralarını unutmasıdır. Tüm hayatını sevdiği kadın Jackie ile geçirmek isteyen Tyler, tıpkı Ellie gibi onun da her şeyi hatırlamasını istiyordur. Çünkü Jackie, anahtarlar ile yaptıkları olağanüstü detayları unuttukça, kendisini kaybediyor, aklını kaçırdığını düşünüyordur. Bu durum da Tyler’ı fazlasıyla üzüyordur. Bununla birlikte Jackie, bu Hafıza anahtarını kullanmak istemiyordur. Tabii bu durum karşısında Tyler’ın da saygı duymaktan başka şansı kalmıyor… Ah Jackie, ne yazık ki her şey senin üzücü sonunu hazırlıyor. Hepsi Gabe (Dodge) yüzünde. 🙁

Olaylar sırayla ilerlerken yeni yeni anahtarlar keşfetmeye başlıyordur. Hafıza anahtarından sonra, Zincir anahtarı buluyordur. Bu anahtar da Dodge’ı kocaman zincirlerle zincirleyerek onu kilit altında tutmaya yarıyor. Bunu da Erin’in korkunç sonuyla öğreniyoruz. Ne yazık ki bu da üzücü bir başarısızlıkla sonuçlanıyor. Bir de Bode, küçük bir anahtarlı evin oyuncak maketi bulunan evin anahtarını buluyor. O anahtar da, oyuncak maketin kapısına yerleştirildiğinde ev ışık alıyor ve o makette her ne olursa olsun gerçek evde de aynı şeyler, korkunç boyutlarda gerçekleşiyor. Bu da çok ilginç gerçekten. Örneğin, oyuncak ev, anahtar sayesinde aktifken, içeriye minicik bir örümcek girdiğinde, gerçek evde devasa boyutlara ulaşıyor ve korkunç bir kaosa sebep olabiliyor. Ne korkunç detaylar daha gerçekleşebilir siz düşünün…

Daha sonrasında anahtar yapabileceğini öğrenen Gabe, vakit kaybetmeden Eden ile birlikte harekete geçer. Hatta bunun için, ölmüş Locke ailesinden dahi yardım ister. Neyse ki öbür dünyada ruha yapışan parazitler rahatlıkla görüşebildiği için planlarına köstek olmak o kadar da zor olmaz. Gabe, anahtar yapmayı kafaya koymuştur. Kendisine ait bir anahtar yapacaktır ve tüm dünyanın hükmü ellerinin altında olacaktır. Duncna amcanın da anahtar yaptığını öğrenen Gabe, onun anahtarlara dair hafızasının geldiğini çok geçmeden öğrenir ve hain planını zorlukla da olsa harekete geçirir. Gabe, Duncan sayesinde iblis yaratan bir anahtar yapar ve beklenmedik bir şekilde bir anda güçlenir. Tabii bilmediği bir şey vardır, anahtar yapan, o anahtarın yarattıklarına da sahip olur.

Gabe, iblis yaratan anahtarı sayesinde Tyler’ın sevgilisi Jackie’yi de kendisine sadık bir iblise dönüştürür. Bunu ne kadar engellemeye çalışsalar da ne yazık ki Jackie’nin kaderini değiştiremezler. Bunun üzerine, tüm saf iyi niyetiyle Tyler da, Duncan sayesinde Jackie’nin yeniden insana dönüşmesi için bir anahtar yapar, ama işler beklediği gibi gitmez. Bu anahtar Jackie’yi bir süre için eski haline getirse de sonrasında korkunç bir güç nefesini keser ve Jackie, Tyler’ın kolları arasında can verir…

Her şey çığırından çıkmıştır. Jackie’nin ölümü Tyler’ı mahveder, ama henüz yas tutma sırası değildir. Dodge olduğunu öğrendikleri Gabe’i bir an önce durdurmaları gerekiyordur. Zaferlerinden önce, ilk önce baca içerisinde yelek biçiminde bir yelek kemer, sonrasında da fısıltılar eşliğinde, evin çevresinde bulunan bir kuş süsünün içerisinde ona dair bir anahtar bulurlar ve bu, yelek kemeri takan kişinin kocaman, melek kanatlarının çıkmasını sağlıyordur. Bu son hamle de Dodge’ı yenmelerine yardımcı olacaktır.

Anahtarlar, Locke ailesine heyecan, merak, macera ve korku salmaya devam ederken, dizinin sonlarına doğru anahtarlara dair kökenleri de izliyoruz. Locke ailesinin, anahtarlı evin 1700’lü yıllarına kadar gidiyoruz ve ilk anahtarların sahiplerini keşfediyoruz. Burada öğrendiklerimiz de, bir nevi üçüncü sezona ön ayak oluyor. Üçüncü sezonda işler daha fazla çığırından çıkmaya başlayacak gidi görünüyor. Bir düşmandan kurtulmuş gibi görünürken bambaşka düşmanlar açığa çıkıyor.

Yeni anahtarlar ve yeni maceralarla Locke & Key 2. sezon heyecan içerisinde son buldu. 3. Sezonda neler olacağını sabırsızlıkla bekliyorum. <3

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mission News Theme by Compete Themes.