İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kuralsız – Veronica Roth; Seçimler Hayatını Yok Eder | Kitap İncelemesi

Son güncelleme tarihi 12 Ekim 2020

Overall
4.5
  • Kitaba Verdiğim Puan

Konusu

Beatrice Prior nereye ait olduğunu bilmiyor ve yanında sadece sevdiği adam Dört (Tobias) var. Tris’in şimdi yapması gereken şey nereye ait olduğunu bulmaktır.

Kitabın Günümüz Yayınevi: Artemis
Kitabın Yazarı: 
Veronica Roth
Yayınlanma Tarihi: 
2012
Sayfa Sayısı: 
506
Tür: 
Distopya/Fantastik

‘’Tek bir seçim seni yok edebilir.’’

Beatrice Prior’ın, Fedakarlıktan Cesurluğa geçtikten sonra tek amacı kendisini kanıtlamak ve bununla birlikte hayatta kalmaktı. Tam bir Cesur olmaya aday kişiliğiyle kısa sürede üne kavuştu ve Cesurluk lideri Tobias ile sevgili oldu, ama keşke her şey bu kadar kolay olabilseydi. Kendisinin Uyumsuz olduğunu öğrendiğinde elinden geldiğince üstesinden gelmeye çalıştı. Sevdiği adamın da tıpkı kendisi gibi olduğunu görmek onu bir nebze de olsa rahatlattı, ama Bilgelik lideri Jeanine Mathews başta olduğu sürece Uyumsuzlara rahat bir nefes almak yoktu.

Beatrice, Fedakarlara yapılan saldırı sonucunda annesi öldükten sonra toparlanmaya çalışır. Babası, Caleb, Tobias ve Tobias’ın babası Marcus ile birlikte daha güvenli bir yer olduğunu umdukları Dostluk yerleşkesine giderler. Bilgelerin yardımıyla Fedakarlık topluluğuna yapılan saldırıdan sonra artık toplulukların bir önemi kalmamıştır. Şimdi yapmaları gereken şey hayatta kalmaktır. Tris’in amacı ise annesinin intikamını almaktır.

Tris, annesi öldükten sonra bambaşka bir insana dönüşür. Cesurluğun verdiği güçle korkusuz olurken ölmekten korkmaz. Aynı zamanda serumun etkisi altında olan arkadaşı Will’i öldürdükten sonra da arkadaşları arasında bir sırrı vardır. Bunu kimseye söyleyemez. Bu durum vicdanını alt üst ediyordur. Annesinin özenle taradığı saçlarını kısacık keser. Artık ne olursa olsun eski Tris değildir ve bundan sonra hiçbir zaman öyle olmayacaktır.

Tobais ise gün geçtikçe onun için endişelenir. Aynı zamanda Tobias için de işler yolunda gitmez. Hayatı boyunca babasının işkencelerine maruz kalan ve sırf farklı bir hayat yaşamak için Fedakarlıktan Cesurluğa geçen Tobias için babası Marcus’la yüzleşmek kolay değildir. İşler Dostluk yerleşkesinin güvenli bir yer olmadığını anladıklarında Dürüstlük yerleşkesine gittikleri zaman daha da karmaşık bir hal alır.

Dürüstlük lideri Jack Kang, Tris ve Tobias’ı içeri aldıklarında onlara doğruluk serumu enjekte eder ve sorguya çeker. Bu durum şüpheli herkes için Dürüstlük tarafından yapılması gereken bir önlemdir. Yaşanan olaylar düşünüldüğünde Tris ve Tobias’ın kaçacak bir yeri yoktur. Tris bu durum içerisinde dehşete düşerken Tobias da sorular çerçevesinde insanların babasını öğrenmesi üzerine itibarının kaybolacağından endişelenir. Öyle de olur, insanlar Tobias’ın dört büyük korkusundan birisinin babasının ona yaptığı işkenceler olduğunu öğrendiğinde dalga konusu olur, ama Tobias bunun üstesinden gelir. Tris’in açıklaması gereken daha önemli konuları vardır. Çünkü herkes neler yaptığını açık açık öğrenmiştir. Tris için her şey kötü bir hal almaya devam etmektedir, ama ne olursa olsun başına gelenler çerçevesinde bir yol bulmak zorundadır.

GÖZ ATIN: Uyumsuz – Veronica Roth; Tek Bir Seçim Hayatı Değiştirir | Kitap İncelemesi

Jeanine Mathews boş durmaz ve bu savaşı kazanmak için elinden ne gelirse yapmaya devam eder. Uyumsuzları toplamaya kararlıdır ve bunun için Tris’in arkadaşlarını feda etmekten çekinmez. Tris olaylar çerçevesinde yapması gereken tek şeyin Jeanine’e teslim olmak olduğunu fark eder, ama bu düşündüğü kadar kolay değildir. Tüm itirazlara rağmen Tris, yapmak zorunda olduğu şeyi yaparak kendini feda eder ve başka arkadaşlarının canının yanmaması için Jeanine’e teslim olur. Jeanine’in Uyumsuzların beyninin nasıl çalıştığını anlayabilmek için Tris’i bir grup teste sokar ve onların neden bu şekilde olduklarını araştırmaya başlar.

Tris bu zorlu süreçle başa çıkmaya çalışır. Peter, Bilgelerin yanında durarak arkadaşlarına ihanet ederken Tobias’da Tris’e yardım etmeye kısa sürede gelir, ama bu durum işleri yoluna sokmaktan çok daha beter bir hale getirir. Jeanine, Tris’in seruma karşı koymasının üzerine ondan vazgeçerek Tobias’la devam etmek ister. Bu da demek oluyordur ki Tris’in görevi bitmiştir. Ama sürpriz bir şekilde Peter onlara yardım eder ve oradan kaçmayı başarırlar. Sonrasında topluluksuzların lideri ve Tobias’ın annesi Evelyn Bilgelere saldırmak için plan yaparlar. Cesurları da yanlarında olmaları için ikna ederler. Tris ise bunda bir sorunun olduğunu biliyordur. Evelyn bir şey düşünmektedir ki kısa sürede bunu açığa çıkartırlar. Yaptıkları saldırı sonrasında Jeanine layığını sonunda bulurken Evelyn herkesin lideri olmaya meyillidir, fakat Tris’in düşündükleri ortaya çıkar.

Şimdi başka bir sorunları vardır. Fedakarların uğruna ölmeye yemin ettiği olay ortaya çıkarken yapmaları gereken şey şimdi dışarıdaki hayatı keşfetmektir.

*

Uyumsuz serisinin ikinci kitabı Kuralsız, heyecan içerisinde okuduğum bir kitaptı. Aksiyon her an doruktaydı ve karakterlerin başlarına ne geleceğini merak ederek sayfaları çevirdim. Kuralsız, ilk kitabından daha keyif vericiydi. Belki de bu yüzden yazımda biraz spoiler vermiş bulunuyorum, ama yazarken kendimi durduramayıp yazmaya devam ettim. Yazarken de keyif aldım. Üçüncü kitabı için sabırsızlanıyorum.

Kuralsız keyifle okuyacağınız ikinci kitap. Aksiyon ve macera bir arada. Kuralsız kitabının filmi de var, okuduktan sonra hemen filmini izledim, ama açıkçası filminden bir şeyler söylemek istemiyorum. Güzeldi tabii ki ama birçok farklılıklar da vardı. Her zaman olduğu gibi kitabını ve filmini ayrı değerlendirmek gerekiyor diye düşünüyor.

Jeanine Kuralsız kitabında Uyumsuzların beyninin nasıl çalıştığını anlamak için ve Beatrice’in testte sonuçlarının ne olduğunu bildiği için onunla deney yapıyordu, filminde ise Fedakarlıkta güvenle korunan bilgi kutusunu açabilmek için Uyumsuzları kullanıyor. Burada amaç epey değişmiş ve açıkçası rahatsız edici. Neden verilen bilgileri doğru kullanmıyorlar anlamıyorum, ama filmde de bilgi aynı olarak aktarılıyor, farklı şekilde. Yine de her şeye rağmen Kuralsız filmi de oldukça keyifli ve heyecan vericiydi. Sürükleyici ve zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağız bir film. Karakterler zaten muazzam. Ah canım Theo James. 🙂 <3

Diğer Kitaplar;
1- Uyumsuz – Veronica Roth
2-Kuralsız – Veronica Roth
3- Yandaş – Veronica Roth
4- Dört – Veronica Roth (Koleksiyon Kitabı)

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.