İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kibrin Hazin Sonu; Dorian Gray’in Portresi | Kitap İncelemesi

Son güncelleme tarihi 30 Ağustos 2020

Overall
4.8
 • Kitaba Verdiğim Puan
Sending
User Review
0% (0 votes)

Özet

Kendisi yerine portresinin yaşlanmasını isteyen Dorian’ın bu dileğinin gerçekleşmesi üzerine tüm hayatı değişir. Bu sırrın ağırlığı gün geçtikçe arttığından, Dorian’ın zulümleri ve ahlâksızlığı da aynı derecede artar.

 • Kitabın Günümüz Yayınevi: İthaki Yayınları
  Kitabın Yazarı: Oscar Wilde
  Kitabın İlk Basım Tarihi: 1890
  Orijinal Adı: The Picture of Dorian Gray
  Sayfa Sayısı: 217
  Kategorisi: Roman/Dünya Klasiği

Oscar Wilde’ın kaleminden, ilk olarak bir yayınevi aracılığıyla 1891 yılında basılmış Dorian Gray’in Portresi romanı, aynı zamanda da bu roman, yazarın yayınlaşmış tek romanıdır. Ben, kitabı okumaya başladığımda bu kitabı yıllar önce de bildiğimi fark ettim ki, bir süre sonra araştırmalarım sonucunda kitabın filminin olduğunu öğrendim. Dorian’ı canlandıran karakter, 1981 doğumlu İngiliz oyuncu Ben Barnes‘dır. Şuan film hakkında bir şey hatırlamıyorum, ama yaklaşık olarak beş sene kadar önce filmini izlediğimi söyleyebilirim. O zamanlar kitabının olduğunu bilseydim eğer, filminden önce kitabını okumak isterdim, ama nasip bu zamanaymış. Ayrıca, zamanım olduğunda en kısa zamanda filmini yeniden izlemek istiyorum.

Şimdi sizlere, Dorian Gray’in Portresi kitabından bahsetmek istiyorum. Dorian Gray’in Portresi, Basil Hallward adında bir ressamın, hayranlık duyduğu Dorian’ın portresini çizmesiyle şekillenmektedir. Dorian, yakışıklılığıyla herkesi etkileyen bir gençtir ve Basil de, onun bu güzelliğini ölümsüz kılmak amacıyla portresini çizer. Fakat, bir süre sonra bir şey fark eder, resme Dorian’a duyduğu ruhunda sakladığı gizli duyguları serpiştirmiştir. Bu nedenle yaptığı portreyi kimseye vermek istemez, özellikle de resmin kahramanı Dorian’a. Çünkü resme bakan insanların, kendisinin Dorian’a olan aşkını görmelerinden korkar. Öyle ki bu durum o zamanlarda pek de hoş karşılanmamaktadır.

Sonrasında Basil’in, bu fikrini değiştirmesine neden olan kişi ise, Basil’in arkadaşı Lord Henry’dir. Lord Henry’nin, resmin Dorian’a ait olduğunu söyleyerek Basil’i ikna etme çabaları başarıyla sonuçlanır ve Basil, resmi Dorian’a gösterir. Aslında olaylar buradan sonra baş göstermektedir. Dorian, resmi gördüğü andan itibaren çok etkilenmiştir. Genç Dorian, her ne kadar saf duygular içerisinde olsa da, resmindeki kendi görüntüsüne aşık olur. Hatta, düşüncelerinde o kadar ileriye gider ki, resmin yıllar boyu genç kalmasına ve kendisinin yaşlanacak olma düşüncesine katlanamayarak o anda bir istek de bulunur. Kendi güzelliğine hayran kalan Dorian, hayatı boyunca kendisinin tıpkı resimde olduğu şekilde güzel kalmasını ve resminde yaşlanmasını ister. Bu düşünce, odada bulunanlar tarafından, ilk başta o kadar da rahatsız edici görünmese de, Dorian’ın bir süre sonra kendisine aşık olan bir kıza kötü davranması ile dilediğinin gerçekleştiğini fark eder ve resmin ruhundaki ilk çürüme baş gösterir.

GÖZ ATIN: Gözlerinin Işığı Beyaz Bir Perdeyle Kapandığında; Körlük | Kitap İncelemesi

Yıllar geçerken, Dorian genç ve saf halinin aksine, çok kötü ve gaddar bir insana dönüşmüştür. Ruhu çürümeye başlamıştır, ama görüntüsü aynı kalmaktadır. Tıpkı istediği gibi resim de ruhunu yansıtmakla birlikte çürümeye devam etmektedir. Bu durum, 18 yıl boyunca devam eder, Dorian da insanlar arasında saf ve temiz olmanın aksine kötücül anılmaya başlamıştır. Basil, tanıdığı ve aşık olduğu adam hakkında söylenen bu sözlere inanmayarak Dorian’ı görmeye gider ve olanları gözleriyle görür. Yine de, bir güzellik uğruna Dorian’ın kendisine yaptığı şeye inanmak istemez.  Dorian, onu ikna etmek adına tavan arasına, üzerine örtü örterek sakladığı portreyi Basil’e gösterir. Dorian burada, Basil’in gözleri önüne serdiği gerçeğini kendisine yediremez ve hiç beklemediği bir anda yapmadığı bir şey yapar. Olaylar, burada da sınırlı kalmamaktadır ve Dorian’ın değişimi yavaş yavaş son bulmaktadır.

* * * * *

Dorian Gray’in Portresi, güzellik ve hırs uğruna insanın neler yapabileceğini acı bir şekilde gözler önüne seriyor. Spoiler vermemeye çalıştığım için bu son noktayı söylemek istemiyorum. Aslında çok yazmak istiyorum, çoğunuz biliyor bile olabilir, ama yine de yazdığım yazılarda her konuda ağır spoiler vermekten kaçınıyorum. Son kısmı okuduğumda beni inanılmaz etkilemişti. Bir insanın, kendi hayatına değil de, boyalarla çizilmiş bir portreye önem vermesi gerçekten de acı verici.

Oscar Wild, bu kitap hakkında bir ruhun hikayesi demiş ve kesinlikle doğru söylemiş. Kitap sayfaları boyunca, Dorian Gray’in ruhunun nasıl da değiştiğini görüyoruz ve bu değişim gerçekten de tüyler ürpertici. Okuduğunuzda pişman olmayacağınız bir roman var karşınızda. Aynı zamanda, kitapta gerçekleşen Dorian ve Lord Henry’nin atışmaları da çok güzel bir şekilde işlenmiş ve hayata dair bilgi verici anlatımlarda bulunulmuş. Dorian Gray’in Portresi, kitap listenizin başına koymanız için bire bir. 

       Alıntılar;

🍃 ”O halde, onun portresini neden sergilemiyorsun?”
”Çünkü içine, elbette ona hiçbir zaman cesaret demediğim romantizmi koydum. Bundan katiyen haberi yok, bundan asla haberi olmayacak. Ancak toplum bunu sezebilir; ve ruhumu onların sığ, meraklı gözlerine açmayacağım. Kalbim onların mikroskopları altına koyulmayacak asla. Bu portrede kendimden çok şey var, Harry… çok şey var!” Sfy: 30

🍃 ”Hala ona sahipken güzelliğinizin farkına varın. Günlerinizin altınını, sıkıcı insanları dinleyerek, umutsuz başarısızlıkları iyileştirmeye çalışarak ya da hayatınızı cahillere, sıradan insanlara veya görgüsüzlere vererek çarçur etmeyin, bunlar çağımızın gayesi, yanlış ülkülerdirler. Yaşayın! İçinizde duran o muhteşem hayatı yaşayın!” Syfa: 45

🍃 ”Ne kadar da üzücü! Ben yaşlanacak, çirkin ve korkunç bir şeye dönüşeceğim. Fakat resim daima genç kalacak. Keşke diğer türlü olsaydı! Keşke ben daima genç kalsaydım da bu resim yaşlansaydı! Bunun için… bunun için her şeyi verirdim!” Syf: 49

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.