İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kardeşin İçin Kendi Hayatını Tehlikeye Atar mısın?; Karlar Ülkesi | Film İncelemesi

Son güncelleme tarihi 30 Ağustos 2020

Overall
5
 • Filme Verdiğim Puan
Sending
User Review
0% (0 votes)

Konusu

Krallık, Karlar Kraliçesi (Snow Queen)’nin laneti sonrasında ebediyen sürecek bir kış mevsimine mahkum edilmiştir. Bu krallıkta yaşamakta olan maceracı ve iyi kalpli Anna, Karlar Kraliçesi’ni bulup laneti sona erdirmesini sağlayarak, şehrinde yaşayan insanları eski güzel günlerine döndürmeye karar verir. Masalsı bir yolculuğu çıkan Anna’nın yol arkadaşı ise usta bir dağcı olan Kristoff’tur. Başarıya ulaşmaları için Karlar Kraliçesi’ni görüp tanıyabilmeleri gerekmektedir. Görünürde basit olan bu plan, izbe dağdaki yolculuk ilerledikçe zorlaşmaya başlar. Mitolojik yaratıklar ve ürkütücü büyüler eşliğinde süren yolculuğun her dönemecinde ayrı bir tehlike ortaya çıkar. Yolculuğun asıl zor yanı ise zamanla yarışıyor oldukları gerçeğidir.

 • Çıkış Tarihi: 2013
  Ülke: ABD
  Orjinal Adı: Frozen
  Yönetmeni: David Yates
  Süresi: 1 saat 42 dakika
  Kategorisi: Macera/Aile/Fantastik
  IMDb Puanı: 7,5

2013 yılından bu yana, filmi kaç defa izlediğimi hatırlamıyorum. O kadar güzel ve o kadar etkileyici bir animasyon filmi ki, bir kere izlediğinizde mutlaka ikincisini, hatta üçüncüsünü dahi izleyeceksiniz. Gerek fantastik ögeler gerekse anlatılmak istenen olsun, büyük küçük herkesin izlemesi gereken bir animasyon. Hemen minik bir Harry Potter kıyaslaması yapmamız gerekirse, 🙂 HP dendiğinde nasıl aklımıza her şey gelir. Frozen, Karlar Ülkesi dendiğinde de Elsa ve Anna’nın zorlu hayatları hemen zihinlere kazınıyor.  Neden sürekli olarak Harry Potter kıyaslaması yapıyorum bilmiyorum, sanırım Harry Potter benim hayatımı küçüklüğümden beri şekillendiren çok önemli bir unsur olduğu için.

İzlememiş olanlar için, Elsa ve Anna kardeşlerin başlangıçta eğlenceli, sona doğru hüzün dolu hikayesini kısa bir şekilde geçeyim.

Elsa ve Anna, Karlar Ülkesinin prensesleridir. Elsa, doğuştan ellerinden buzlar çıkartabilen bir kızdır. Küçük yaşta bir gün, Anna ile eğlence amaçlı güçlerini kullanırlarken yanlışlıkla Elsa Anna’ya buz atar ve onu yaralar. O andan sonra, Anna’nın saçında bir tutam beyaz oluşur. Bu durumun üstesinden kral ve kraliçe olan anne ve babasının yardımıyla gelmeye çalışır, ama Elsa bunun için hayatı boyunca suçluluk duyacaktır. O günden sonra da Anna ve Elsa büyüyüp taç giyme törenine kadar birbirlerini görmezler. Anna’nın hiçbir şeyden haberi yoktur. Elsa büyüdükçe, güçlerini kontrol edemez olur. Bu güçlerini ortaya çıkarmamak için eldiven takmak zorundadır.

Bir gün, taç giyme töreninde Elsa ve Anna verilen büyük şölende hiçbir şey olmamış gibi davranırlarken bir şey yüzünden Elsa güçlerinin kontrolünü kaybeder ve neler olduğunu anlamadan Erindal’i buzlar içinde bırakır. Kraliçelerinin şaşırtıcı halini gören halk da Elsa’yı Erindal’de istemez ve onun kaçmasına göz yumarlar. Ama bir sorun var, buz Elsa sayesinde çözülecektir.

Elsa hakkında yılladır bilmediği bir sırrı öğrenen Anna, hayallerinden vazgeçerek kız kardeşinin peşinden onu bulmaya gider. Yolda, cesur dağ adamı Kristoff onun tatlı geyiği Sven ile karşılaşır. Birlikte fark etmeden iş birliği kurmaya başlarlar. Daha sonrasında, Elsa ve Anna’nın küçükken kardan yaptığı ve ismini Olaf koyduğu minik kardan adam da canlanır, Anna ve Kristoff’un peşinden ayrılmaz.

Eğlenceli ve bir kızın, cesareti olduğu sürece ne olursa olsun hiçbir zaman pes etmemesini aşılayan bir hikaye. Elimden geldiğince spoiler vermeden anlatmaya çalıştım, umarım başarabilmişimdir. İzlemeyenlere, harika bir tavsiye, keyifli seyirler.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.