İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kalp Çarpıntısı Cilt 4; Sevgi Her Şeyi İyileştirir Mi? | Çizgi Roman İncelemesi

KALP ÇARPINTISI CİLT 4
KONUSU VE İNCELEMESİ

Kalp Çarpıntısı (Heartstopper) 1, 2 ve 3. ciltlerini okuyalı bir sene geçmiş. Bazen zamanın bu kadar hızlı geçmesine inanamıyorum. Kalp Çarpıntısı Cilt 4 kitabını da tam bir sene sonra okudum, ama bu sefer parmaklarımda hissederek değil de, dijital platformda, İngilizce versiyonunu okudum. (Sırası gelmişken, ben de yeni keşfettim, Z-Library diye bir internet sitesi var. Orada istediğiniz tüm kitapları ve makaleleri ücretsiz olarak indirebiliyorsunuz. Günlük 10 kitap indirme hakkınız var ve her 24 saatte bir yenileniyor.) Siteyi henüz keşfettiğim için ben Kalp Çarpıntısı Cilt 4 kitabını anca okuyabiliyorum. Ülkemizde hala Türkçe’ye çevrilmedi ki, seri kitapçılarda kese kağıdının(?) içinde satıldığı için baskısı olup olmayacağı da meçhul. Ki hadi basıldı diyelim, kitap fiyatları muazzam artışlarda olduğu için kim bilir kaç para olur! Neresinden tutsanız pek de iç açıcı durumlar değil anlayacağınız. O yüzden dediğim siteye bakmanızı öneririm.

Bununla birlikte bu sene Heartstopper ismiyle Netflix’de dizisi de yayınlandı. Henüz 8 bölümden oluşan 1. sezonu yayınlandı ve aşırı tatlıydı. Karakterler çizgi romana göre çok güzel bulunmuş ve izlerken aşırı eğlendim. Bölümler ortalama 35 dakika olduğu için su gibi akıp geçti. Onu da izlemenizi tavsiye ederim. Genç yazar Alice Oseman‘ın kısa sürede bu kadar harika bir üne kavuşması muhteşem gerçekten. Darısı başıma. Hehehe. 🙂

Kalp Çarpıntısı Cilt 3, Charlie Spring ve Nick Nelson’un kendilerini bulma yolundaki adımlarının en sonuncusunu temsil ediyordu. Sonunda birlikteliklerini etraflarındaki herkese açık etmekten çekinmez hale geldiler ki bu sayede diğer arkadaşları da, sevdiklerine karşı kalplerinde oluşan kıvılcımları gizlemekten vazgeçmişlerdi. Aşkın en güzeli karşılıklı olanı değil miydi?

Kalp Çarpıntısı Cilt 4 kitabı 5. Bölüm Aşk ile başlar. Charlie ve Nick’in artık saklayacak hiçbir şeyleri yoktur. Aileleri ve arkadaşları içerisinde aşklarını doyasıya yaşıyor, olması gereken saygıyı sonuna kadar hak ediyorlardır. Ağustos ayıdır. Güneş, gökyüzünde muazzam güzellikte parlarken onun ışığında yaşam sürmeye çalışanların ruhuna neşe saçıyordur. Charlie, Nick ve arkadaşları bu sıcacık günlerde kalplerinin sıcaklığıyla ekstra harika zaman geçiriyordur. Charlie, tüm yazını Nick ile geçirmesinin verdiği heyecanla ruhunda uçuşan kelebekleri bastıramıyordu. Öyle ki artık bunları kelimelere dökmek istiyordur. Ona dokunmak, onu öpmek ve yanında olmak kalbindeki sevgiyi göstermesinin net bir yolunun olmadığını düşünüyordur. Bunu göstermek için ona onu sevdiğini söylemesi gerekiyordur. Peki, ama nasıl? Ah… Söylenmesi en zor o iki kelime…

Charlie, Nick’e bir an önce onu sevdiğini söylemelidir, çünkü Nick yarın ailesiyle birlikte üç haftalığına İspanya’da bir ada olan Minorka’ya tatile gidecektir. Kafasına koyduğu şeyi yapması için çok az zamanı kalmıştır. Yine de tüm güzel anıları birlikte geçirmelerine rağmen Nick’in bu konuda söyleyebileceklerinden endişeleniyordur. Ya onu sevdiğini söylediğinde aynı tepkiyi alamazsa? Ya kaçamak bir cevap verip hiç istemediği bir duruma düşerse? Ablasıyla konuştuktan sonra bu konuda biraz düşünür ve Nick tatile gitmeden söylemenin daha doğru olacağına karar verir.

Charlie, Nick ve arkadaşları şehre sahile gittiklerinde harika bir gün geçirirler. Charlie, kafasındaki bu düşüncenin Nick’in yanındayken daha stabil olduğunu fark eder, ama hala gergindir. Arkadaşlarının yanında onu sevdiğini nasıl söyleyecektir? Ne zaman fırsat yakalayacaktır? Nick ise Charlie’nin yeme bozukluğu hakkında endişelidir. Ondan habersiz bu konuyu araştırıyor, ona yardım etmek için her yolu deniyordur. Denize girerken nihayet yalnız kalacakları bir an oluşur. Her ikisinin de birbirleriyle konuşmak için fırsat yaratılır, ama Nick önce davranır. Charlie’nin yeme bozukluğu hakkında birkaç hafta önce yaptığı araştırmayı ve ona yardım etmek istediğini söyler. Bu konuyu ailesiyle de paylaşması gerektiğini belirtir, ama Charlie bu konuda endişelidir. Yeme bozukluğunun kızlara özgü bir sorun olduğunu düşünüyordur, ama Nick bu konunun önemli olduğunu belirterek Charlie’yi ailesine söylemesinde ikna eder.

Plaj eğlencesinden sonra Charlie, Nick ile biraz daha vakit geçirmek için onun evine gider. Onun hazırlanmasını izler, üç hafta ayrı kalmalarının vereceği özlemi şimdiden fazla fazla doldurmaya çalışır, ama hala onu sevdiğini söylememiştir. Denizde, Nick’in yeme bozukluğu konusundaki sözlerinden sonra konuyu açamamıştır. Nick, bavulunu hazırlayıp duşa girdikten bir süre sonra Charlie’ye annesinden mesaj gelir. Acil olarak eve gelmesini söylüyordur. Charlie, Nick’in kapısını tıklayarak dikkatini çeker ve eve gitmesi gerektiğini söyler. O an diğer şeyi yapmaya da karar verir. Yeri ve zamanı değildir, ama şimdi yapamazsa bir süre daha beklemek zorunda kalacaktır. Charlie sıkılarak olanları anlatır ve pat diye onu sevdiğini söyler. Nick şaşkına döner, Charlie ise Nick’in tepkisini beklemeden evden hızla kaçar. Charlie o kadar hızlı duştan çıkar ki hemen yüzeysel olarak üzerine bir şeyler geçirir ve dışarıya fırlar. Charlie eve gitmeden onu yakalamalıdır.

Charlie nihayet Nick’i sevdiğini söylemiştir, ama çoktan bunun pişmanlığını yaşamaya başlamıştır. Neyse ki Nick, Charlie daha derin kötü düşüncelere girmeden olaya müdahale eder. Tabii ki Nick de onu seviyordur. Karşılıklı sevgi yumağı olmuş bir şekilde sokağın ortasında asılırlarken içleri sıcacık yapan bir tatlılık seli oluşur biz okuyucuların içinde. Sonrasında arada serinin tatlı mini-çizgi romanından bir kesitle karşılaşıyoruz. Charlie ve Nick’in geleceği… (Aşırı tatlı bir kesitti. Yıllar geçmiş, Charlie ve Nick büyümüş ve Nick, Charlie’nin saçlarının kesiyor. <3)

Charlie, Nick’e onu sevdiğini söylemesinden sonra biraz rahatlamıştır, ama şimdi de, ruhunu, ondan ayrı kalmanın hüznü sarmıştır, yine de üstesinden gelemeyeceği bir şey yoktur. Charlie, rahatlayıp evde vakit geçirirken beklenmedik bir şey olur. Annesiyle kavga eder. Annesi artık farklı davranıyordur. Charlie’nin sürekli olarak Nick ile vakit geçirmesinden rahatsız olmuştur ki bu rahatsızlığı temas kurmaya kadar gitmiştir. Annesi bu konuda oldukça katıdır ve Charlie iyi hissetme sınırının sonuna gelmiştir. Odasına çekilir ve Nick’in olmadığı üç hafta boyunca sadece nefes almaya odaklanır. Charlie’nin annesi Nick’in annesi gibi anlayışlı değildir ki, bu şekilde davranırken yeme bozukluğunu ona nasıl açabilirdi ki? Bu konu da üç hafta boyunca ertelenir, ama yine de mutsuzluğundan söz etmez. Nick ile konuşurken sürekli olarak neşeli olmaya özen gösterir. Nick de aynı şekilde, ama onunla konuşmadığında mutsuzdur. İkisinin ayrı kaldığı zamanlar hep mutsuzdur. Birbirlerinden ayrı, ailelerinin yanında yaşamaya mahkum edildiklerinde sadece sahte duygularla orada oturuyorlardır.

Nick ise Charlie’ye yeme bozukluğu konusunda yardım etmekte kararlıdır. Zor da olsa bu endişesini annesiyle paylaşır. Annesi, anlayışlı bir şekilde ona yardım edebilecekleri konusunda Nick’in yanında durur. Onun hakkında endişelenmesinin normal olduğunu, sevginin her şeyi iyileştirebileceğini, ama psikolojik rahatsızlıkların sadece doktor tedavisiyle iyileşmesi gerektiğini açıklar. Bu sefer ona kesinlikle yardım edecektir.

Öyle de olur. Sadece sevgi bir şeyleri iyileştiremeyebilir, ama sevdiğin insanın yanında olduğunu bilmek ve desteğini sonuna kadar hissetmek bazı şeyleri değiştirebilir. Nick tatilden gelmiş, okul başlamıştır. Okul tüm hızıyla devam ederken Nick ve Charlie’nin aşkları da her geçen gün güçlenir. Endişelerini düşünmedikleri sürece her şey harika gidiyordur. Nick, annesinin yardımıyla Charlie’nin yanında sonuna kadar durarak onu tedavi olma yolunda destekliyor, ailesine söylemeye hazırlıyordur. Sonunda onu ikna etmeyi başarır ve Charlie bu konuda uzman kişilerin bulunduğu merkeze yatmaya ikna olur. 6. Bölüm, Günlük bölümüne geldiğimizde Charlie ve Nick’in günlüklerine konuk oluyoruz. Yaşananları ikisinin gözünden okuyoruz.

Charlie geldiğinde her şey daha iyiye gidiyordur. Nick, artık onun için endişelenmek yerine kendisini daha iyi hissediyor, yanında olduğu için mutlu hissediyordur. Çünkü Charlie’nin gittiği ilk hafta onun orada iyi hissedip hissetmediğine dair endişeleri düşüncelerini kurcalıyordur, ama zamanla ailesine ve arkadaşlarına yeniden ayak uydurmaya başlamıştır. Noel zamanı da Charlie geldiğinde her şey eskisinden de iyi olmaya başlamıştır, ama çok geçmeden yine bir sorun çıkmıştır. Etrafındaki insanların arasında Charlie ve Nick’in sevgili olduklarını sadece Nick’in babası Stephane bilmiyordur. Charlie, ailesiyle birlikte Nick’in evine yemeğe gittiğinde olanlar suyun akışı gibi birden bire gerçekleşir. Nick, yemek esnasında geçen sohbet üzerine babasına Charlie’nin erkek arkadaşı olduğunu söylüyor ve Kalp Çarpıntısı Cilt 4 burada bitiyor. Harika bir zamanlama öyle değil mi?

Sanırım Cilt 5 henüz yazılmadı, bu sene civarında çıkacağını düşünüyorum. Neler olacağını merakla bekliyorum. Harika ve sıcacık bir hikayeydi. Çizimleriyle, olay örgüsüyle iki tatlı aşığın hikayeleri muhteşem resmedilmişti. Özellikle Charlie ve Nick’in birbirlerini gördüklerindeki parıltıları çok tatlıydı.

O zamana kadar Nick ve Charlie’nin diğer kitaplarını okumaya devam edeceğim.
Bir sonraki incelememizde görüşmek üzere. ♥

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.