İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kalp Çarpıntısı Cilt 3; Paris’te Aşk Başkadır! | Çizgi Roman İncelemesi

Son güncelleme tarihi 12 Ekim 2021

Charlie Spring ve Nick Nelson’ın hikayesi dördüncü bölümle, harika çizimleri ve kurgusuyla hız kesmeden devam ediyor.

Alice Oseman‘ın yazdığı ve Yabancı Yayınları tarafından Türkçe’ye çevrilen Kalp Çarpıntısı Cilt 3 diğer iki cildinin aksine dolu dolu 388 sayfadan oluşuyor. Neyse ki ilk iki cildinden sonra çok geçmeden yayımlandı. Tabii ki birinci ve ikinci cildini vakit kaybetmeden okuduktan sonra hemen üçüncü cildini aldım ve geldiği anda bitirdim. Kalp Çarpıntısı Cilt 3 çizgi romanının incelemesine geçmeden önce Cilt 1 ve 2’nin incelemesini buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

ARKA KAPAK:
Charlie, Nick’in de ondan hoşlanacağını hayal dahi edemezken şimdi resmen birlikteydiler. Hatta Nick annesine açılacak cesareti bile bulmuştu. Ancak her şey daha yeni başlıyordu. Sırada Nick’in abisi, Paris’e yapılan okul gezisi ve diğer herkes vardı.

Birbirlerine daha da bağlanan Nick ve Charlie, her adımda biraz daha artan dertlerle başa çıkabilmek için beraber bir yol bulmak zorundalardı.

Kalp Çarpıntısı Cilt 3, lise öğrencisi Charlie ve Nick’in, arkadaşlarıyla birlikte gittiği Paris gezisinde yaşadıklarını konu alıyor. Nick Nelson, annesine biseksüel olduğunu açıkladığında üzerinden büyük bir yük kalktığını düşünüyordur. Bir ragbi oyuncusu olarak, Charlie’yi tanıdığı andan itibaren cinsel yönelimi hakkında neler olduğunu tam olarak kestiremeyen Nick, zaman geçtikçe kendisi hakkında doğru olan şeyleri fark etmeye başlar. Charlie’yi seviyordur. Onu gördüğünde göğsünde kelebekler uçuşuyor, hayatında hiç olmadığı kadar mutlu hissediyordur. Yüzündeki gülümseme ise onun yanındayken her an daha da artıyordur. Bu, aşk değil de nedir? Yine de, her şeye rağmen Nick, Charlie’nin aksine bu konuyu herkese açmak konusunda kararsızdır. Özellikle de yaz için ağabeyi üniversiteden geldikten sonra…

Yine de her şeye rağmen yaz tatiline kadar okulda hayatları normal seyrinde gidiyordur. Mümkün olduğunca birlikte vakit geçiriyor, arkadaşlarıyla eğleniyor ve fırsat buldukça, kimsenin görmediği yerde öpüşüyorlardır. Bu kaçamaklar ilişkilerine biraz da olsun heyecan katıyordur, ama yine de zaman geçtikçe her ikisi de artık rahat bir ilişki sürmek istiyorlardır. Kendisinin farkında olan diğer arkadaşları gibi herkesin içerisinde el ele tutuşmak, şakalaşmak ve çekinmeden öpüşmek gibi…

Charlie için her şey bir nebze de olsa kolay gibi görünüyordur. Ailesi çocuklarının cinsel yönelimi karşısında ılımlı bir tepki gösterirken, Nick, üniversiteden gelen ağabeyinden çekiniyordur. Onun rahatsız edici tepkisinden korkuyordur. Özellikle de bu konu hakkında Charlie’yi üzmesinden endişeleniyordur. Aynı zamanda ilişkilerini tüm arkadaşlarına söyleme konusunda her ikisi de endişelidir. Çünkü Charlie, her şeyden önceki zamanlarda, cinsel yönelimini okula açtığında, her ne kadar kendi isteği olmasa da arkadaşları bunu öğrendiğinde çok da sağlıklı davranmamışlardır. Ona zorbalık etmişler, hayatını zindana çevirmek için her yolu denemişlerdir. Bu süre zarfında Charlie, tüm o kötü söylemleri kabul etmeye, kendisinden nefret etmeye başlama sınırına kadar gelmiştir. Şuan her şey yolundadır, fakat bu sefer de Charlie, Nick’i düşünüyordur. Her şeyi açıkladıklarında tıpkı kendisinin yaşadıklarını Nick’in de yaşamasını istemiyordur.

Tüm bu geleceğe dair endişeler ve problemler Paris gezisi sırasında son bulacak, arkadaşlıkları, dostlukları ve en önemlisi aşkları hakkında harika deneyimler yaşayacaklardır. Bir haftalık süren Paris gezisi Truham Lisesi’ndeki gençler için harika bir deneyim ve anılar cenneti olacaktır.

Charlie <3

Kalp Çarpıntısı Cilt 3 kitabını gözlerimden kalpler çıkarak okudum. Charlie ve Nick’in aşkları, birbirlerini daha fazla tanıma süreçleri okurken içimi ısıttı. Bununla birlikte diğer arkadaşlarıyla olan ilişkileri, tıpkı kendileri gibi hayatlarında problem olan arkadaşlarıyla olan yakınlaşmaları çok güzeldi. Liseli gençlerin arkadaşlık dostluk ve aşka dair yönelimleri muhteşem çizimlerle desteklenmişti. Liseli gençlerin hayatlarını konu alan sıradan bir kurgu olsa da onların endişelerini, sorunlarını ve psikolojilerini çok güzel yansıtıyor. Bununla birlikte bu ciltte Charlie’nin psikolojik sorunlarının da biraz olsun farkına varıyoruz. Dördüncü cildinde bu konudan daha fazla bahsedeceğini düşünüyorum. Aynı zamanda yan karakterlere de oldukça fazla yer verilmişti. Bu gezi sayesinde bizler okuyucu olarak tüm karakterleri tanıdık ve Charlie ve Nick sayesinde onlar hakkında çoğu şeyi öğrenmiş olduk.

Yeniden harika çizimler ve Yabancı Yayınları sayesinde kitap dolgusundan da ne kadar bahsetsem az, gerçekten bayıldım! Alice Oseman’ın ellerine sağlık. Kitaplığımda yerini çoktan aldı. Devam kitaplarını merak bekliyorum. Umarım onlar da hızla çıkar. <3

Kitap hakkında Türkiye’de yaşanan sorunlar hakkında konuşmadan da yazımı sonlandırmayacağım. Kitabı BKM kitap web sitesinden 14 Ağustos Cumartesi günü sipariş ettim ve 15 Ağustos Pazar günü kalktığımda sosyal medyada kitabın bazı sitelerde kaldırıldığına dair yorumlar okudum. Hemen sipariş ettiğim siteye gittiğimde orada da kaldırılmıştı, ama neyse ki birkaç gün sonra bunun yanlış bir şey olduğunu düşünerek satışa sunuldu ve aradan geçen beş günün ardından elime ulaştı. En büyük kitap satış platformu D&R, bununla birlikte idefix internet kitap platformunda da kaldırılmış. Benim aldığım platformda hala yok, neyse ki önceden sipariş ettiğim için bana gönderme zahmetinde bulunmuşlar. Bunun ne kadar utanç verici ve korkunç olduğundan bahsetmeyeceğim. Türkiye’de onca korkunç şey olurken onlara ses çıkarmayan kesim, çizgi roman kahramanı iki insanın masum aşklarından rahatsız oluyorlar ya gerçekten pes diyorum ve tartışmaya kapalı olarak konuyu ve yazımı sonlandırıyorum. Bu konular hakkında içimde kalmadan kısa da olsa bunun yanlış bir karar olduğunu söylemeden duramadım.

Aynı zamanda çizgi romanları bu saydığım platformlar hariç diğer hepsinden alabilirsiniz. Favorim İlknokta kitap platformundan almanız. Ben arkadaşım Sıla’ya üçünü birlikte hediye ettim bile. Baskıları ve konusu muhteşem gerçekten. Umarım Yabancı Yayınları her şeye rağmen kitabı basmaya devam eder. <3

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.